Jak vrátit vztah?

Honí se vám hlavou myšlenky, že jste se s rozchodem unáhlili? Že byste chtěli vrátit vztah a teď nevíte, jak na to? Přemýšlíte, zda by měl obnovený vztah šanci na úspěch? O tom všem se dočtete v dnešním článku, který je zaměřený na to, jak vrátit vztah po rozchodu.

Chci vrátit vztah. Kde mám začít?

1. ZAČNĚTE U SEBE Chcete vrátit vztah? Začněte nejprve u sebe. Popřemýšlejte si o tom, jakou máte představu, jak by váš vztah měl vypadat. Zkuste si zodpovědět tyto otázky, abyste si více uvědomili, co ve vztahu chcete, co hledáte.

1. Jakého člověka vedle sebe chci mít? Jaké vlastnosti by měl mít?

2. Co je ve vztahu pro mě důležité? Jaké hodnoty ve vztahu vyznávám? Proč jsou pro mě tyto hodnoty tak stěžejní?

3. Jak chci trávit svůj volný čas s protějškem?

4. Jak chci trávit svůj volný čas ve vztahu bez svého protějšku?

5. Co jsem ochotna u svého partnera tolerovat/netolerovat? (např. kouření, dítě či děti z předchozího vztahu, větší věkový rozdíl, dluhy, negativní životní postoj, atd.)

6. Co potřebuji, aby mi vztah přinášel?

7. Co jsem ochotna do vztahu přinést já? Jaké schopnosti, znalosti či dovednosti?

8. Co nového jsem ochotna se naučit?

9. Jaké jsou moje potřeby, které by mi měl vztah naplňovat?

Popřemýšlejte nad dalšími otázkami, které vás napadnou v rámci vás a vztahu, který chcete. Tohle je důležitá fáze, když chcete vrátit vztah. Díky tomu, že budete mít jasnou představu toho, co ve vztahu chcete, potřebujete, co jste ochotná přinést do vztahu vy, budete se snáze rozhodovat, zda má smysl vztah vrátit či nikoliv.

2. POŽÁDEJTE DRUHÉHO O SCHŮZKU, POKUD CHCETE VRÁTIT VZTAH Pokud si uvědomíte, co od vztahu očekáváte, co potřebujete a co jste ochotni pro vztah udělat, zkontaktujte se se svým protějškem a požádejte jej o schůzku. Pokud chcete vrátit vztah po rozchodu, je nutné si znovu v klidu sednout a pohovořit o tom, jakou představu každý z vás má o vztahu a také si pohovořit o příčinách, proč se vztah rozpadl. Následně je důležité přijít s řešením, jak vyřešit příčiny rozchodu, pokud se po mezifázi rozhodnete vztah vrátit.

3. DOPŘEJTE SI MEZIFÁZI, NEŽ VRÁTÍTE VZTAH Vyvarujte se chyby, kterou dělá mnoho párů, když se k sobě vrací. Po rozchodu znovu vstoupí do vztahu a až pak řeší problémy, které vedly k rozchodu. Nemá smysl se hned vracet do vztahu, aniž byste si vyjasnili, co kdo od vztahu a od druhého očekává, co je kdo ochoten do vztahu investovat, příp. jak moc je ochoten jeden či druhý se měnit. Proto tento čas berte jako MEZIFÁZI jakožto zkoušku toho, kdy si každý sám za sebe budete postupně zodpovídat otázku, zda chcete vztah vrátit či nikoliv. V této fázi si dopřejte dostatek času, např. měsíc či dva měsíce se scházejte a diskutujte tak, abyste si dokázali konkrétně představit, jak to vidí ten druhý. Pak se rozhodněte.

Jde vrátit vztah? Ano, ale…

Společně jste si vydefinovali, kdo co z vás chce a očekává? Co bude jinak? Co je každý z vás ochoten do vztahu investovat? Jak je ochoten se měnit? Ano? Možná právě teď jste si řekli, že to spolu zkusíte, protože vám to dává smysl vrátit vztah. Skvělé. Tím to totiž nekončí, ale celé začíná. Čeká vás spousta práce, ale věřím, že se vám to opravdu vyplatí.

Vrátit vztah jde, pokud máte podobnou představu o tom, jak by měl vztah fungovat. Vrátit vztah jde i za předpokladu, že nemáte podobnou představu, ale jste ochotni vyjít vstříc jeden druhému a vzájemně se dohodnout. Jak na takovou dohodu si můžete přečíst v článku Partnerská dohoda.

Pokud se nacházíte v momentu, kdy jste vrátili vztah, ale narazili jste u toho na něco, co společně nedokážete vyřešit či řešíte ve vztahu nějakou krizi, pak se na mě neváhejte obrátit. Vyberte si svou konzultaci.

Autor: Ing. Marie Ježková, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů