Sex patří mezi základní lidské potřeby a jeho dlouhodobý nedostatek může mít pro některé jedince silně negativní vliv na náladu a celkové psychické rozpoložení.

Sex je důležitou součástí každého partnerského vztahu. Samozřejmě nelze říct, že sex je to jediné důležité ve vztahu, ale je pravdou že může tvořit až 50 % spokojeného vztahu.

Proto pokud s vámi žena nechce spát, nepodceňujte tento problém a včas ho řešte.

Nejčastější důvody, proč žena nechce se svým mužem spát:

1. Každý má v sobě jinak nastavenou potřebu sexu. Každý sex potřebuje jinak často. Někdo sex potřebuje každý den, někomu stačí jednou do měsíce. A pokud se sejdou dva lidé s takto rozdílnými potřebami, vzniká problém.

2. Obecně muži a ženy vnímají sex dost rozdílně. Ženy ho obvykle prožívají více smyslově. Naopak muži sex berou více pocitově, jako fyzickou potřebu. Každý z vás také může mít jinou představu, co by vám měl sex dávat a jak by měl probíhat.

3. Dlouhodobě neřešené problémy ve vztahu mají obzvláště na ženy negativní dopad. Pokud se u vás takové problémy vyskytují, žena se necítí dobře, nemá na sex vůbec náladu. Ženy totiž k sexu potřebují trochu jiné věci, než muži. Především se musí cítit dobře, musí se cítit milovány, opečovávány a potřebují ve vztahu dlouhodobou pohodu.

4. Muž je v posteli svým způsobem sobec a zajímá se jen o své potřeby a představy. Vše je podle jeho. A pokud třeba sobec není, tak nechápe, co jeho žena potřebuje a jak sex prožívá.

5. Ze vztahu se na straně ženy vytratila chemie. Muž bez toho, že by udělal něco špatně nebo své ženě ukřivdil, ji prostě přestal přitahovat. To se bohužel stává i mezi lidmi, kteří si jinak rozumí.

6. Žena si našla někoho jiného, a proto pak už nechce s manželem spát. Nevěru je ale třeba brát jako důsledek nějakých problémů, na kterých jste se podíleli oba dva..

7. Žena má problémy, mohou být i zdravotní. A z nějakého důvodu o tom s vámi nechce mluvit. Nebo to mohou být problémy v práci či dlouhodobý stres z věcí, kterého se vašeho vztahu vůbec netýkají. Prostě na sex nemá ani pomyšlení.

8. Žena v sobě nějaký psychický blok z minulosti. Ani o tom sama nemusí vědět, nebo se o tom stydí mluvit. Přestože se tento problém nějaký čas neprojevoval, neznamená to, že se nemůže projevit později.

9. Muž ženu přestal přitahovat, protože o sebe nepečuje, kouří, pije, zanedbává hygienu. Prostě je jí něčím nepříjemný.

Ať už je to kterýkoliv z výše uvedených důvodů, společným jmenovatelem je obvykle špatná nebo žádná komunikace. Buď máte ve vztahu velký problém s komunikací, nebo se vám kupí dlouho neřešené problémy. Vaše žena se pak necítí dobře a není schopná sexu. Může to být i tak, že v jiných věcech si rozumíte skvěle a komunikujete bez problémů, ale o sexu se společně moc bavit neumíte. Stydíte se, nebo může mít jeden z vás nepříjemné problémy z minulosti, o kterých nechce mluvit.

Jak to řešit?

Jediným řešením je správná komunikace ve vašem vztahu. Ideálně se s vaší ženou předem domluvte, kdy se o těchto problémech pobavíte. Snažte se slušně si popovídat o tom, co vám nevyhovuje, co byste chtěl a jak byste si to představoval.

Pokud moc nevíte, jak začít, přečtěte si článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace.

Pokud se vám to přesto nedaří vyřešit, nerozcházejte se hned, nehledejte si milenku. Kontaktujte odborníka na partnerské vztahy, který vám pomůže. Lidé tyto problémy často sami řešit neumí. A i když se sami domnívají, že pro vztah udělali maximum, mnohdy to tak není a dělají mnoho zbytečných chyb.

autor článku: Karel Chába