Vánoce jsou považovány za svátky rodiny, klidu, míru i za oslavu lásky mezi lidmi. V mnoha rodinách však dochází o Vánocích paradoxně naopak k hádkám a konfliktům. Tolik očekávaná blízkost a rodinná pohoda se totiž často vytrácí a nastupuje nervozita a rozčarování.

Přestože Vánoce vnímáme jako  čas, který je oslavou klidu a pohody, je pravdou, že jde naopak často o extrémně stresující období. Přestože každý rok chceme vytvořit tu nejlepší atmosféru a potěšit ty, které máme rádi a to včetně našeho partnera, stejně často skončí vánoční přípravy hádkou.

Ženy mají snahu vše plánovat a organizovat, aby byl průběh Vánoc co nejvíce harmonický. Bohužel i tak se často dostávají do časové tísně  a začnou se tak stresovat. Stres mnohdy přenášejí na svého partnera. Ten kromě toho, že už má pak partnerky mnohdy plné zuby je zároveň ve stresu s nákupu a výběru vhodného dárku. Také se často cítí špatně, když mu partnerka dává najevo, že nezařídil vše podle jejich představ, že zkrátka nenaplnil partnerčina očekávání.

Co přispívá ke zklamání, hněvu a hádkám o Vánocích:

Nadměrná romantická očekávání. Máme představu jak o Vánočních svátcích sedíme spolu s partnerem nebo rodinou, venku sněží a my ve světle svíček se cítíme plni lásky, pochopení a bezpečí. Pokud tomu přesně tak není, jsme zklamání, pochybujeme o sobě nebo i obviňujeme naše blízké.

Dny před Vánocemi jsou hektické. Pečeme cukroví, kupujeme a balíme dárky, nakupujeme množství potravin, zdobíme vánoční stromek. Jsme pak již samozřejmě natolik vyčerpaní, že do finále jdeme s docela napjatými nervy. To má za důsledek, že jsme podráždění. Nejmenší narážka nebo neškodná kritika pak může působit jako rozbuška k hádce.

Napětí ve vztahu může samozřejmě působit i nutnost se dohodnout na takových věcech, jako je návštěva rodičů. Pokud jsou v partnerství odsouvané problematické témata, jako třeba vztahy k rodičům, může i toto zvýšit značně pravděpodobnost hádky. Tady se již totiž nevyhnete řešení např. toho, jak dlouho budou rodiče trávit u vás čas. Také bývá zdrojem konfliktu čí rodiče a který den se pojede navštívit. Debaty s rodiči a vyslovování jejich názorů především na citlivé témata vašeho vztahu mohou působit jako katalyzátor hádek mezi partnery.

Naše představa o tom, co chceme my se občas nemusí shodovat s tím, co chce náš partner. Pokud máme velmi konkrétní představu jak budou Vánoce probíhat (jaké množství jídla a dárku bude nutné, jestli chceme jít na návštěvu nebo chceme pozvat příbuzné), je dobré v dostatečném předstihu toto probrat se svým partnerem.

Večírky s přátelí a vypitý alkohol mohou mít někdy na svědomí, že partner ve společnosti řekne něco, co se nám nebude líbit, stejně tak, jako flirt s jinou osobou. Pracovní večírky jednoho z partnerů s návratem v ranních hodinách také mnohdy nepřispívají k harmonické vánoční atmosféře.

Tipy na Vánoce bez hádek:

S přípravou Vánoc to nepřehánějte, nepokoušejte se o dokonalost. Pokud potřebujete pomoci, neváhejte požádat jak partnera, tak další členy rodiny. Rozdělte si úkoly konkrétně, je pak jasné, kdo je za co zodpovědný. Pokud se i tak dostanete do stresu, uvědomte si svoji nervozitu. Převezměte za ní zodpovědnost, neobviňujte partnera z něčeho, co nezavinil. Muž ocení spíše milou partnerku – třeba s nedokonalou domácností, než nervózní, protivnou ženu s dokonale uklizeným a na Vánoce připraveným bytem.

Uvědomte si, že nejste rodina z reklamy. Pokud neběží vše jako po drátkách, nepovedla se třeba úplně večeře, nebo se partner netrefil s dárkem do vašeho vkusu, neznamená to, že váš vztah za nic nestojí.

Nesnažte se, aby bylo vše po vašem, protože se to tak dělalo u vás doma. Nechte nejen nějaké činnosti, ale i nějaké nápady na partnera a nemluvte mu pak do takových věcí. Pokud totiž vše naplánujete jen vy, budou to spíše Vánoce jen podle vašich představ.

Při návštěvách rodičů si zakažte taková témata, kde by hrozily hádky a nepochopení. Můžete si klidně vyslechnout politický názor svého tchána a respektovat jej, třebaže s ním nesouhlasíte, ale hovory o vašem vztahu,a především nevyžádané rady, co a jak byste měli s partnerem dělat nechť jsou tabu.

Pokud existují příbuzní, se kterými je opravdu setkání společně s partnerem neslučitelné, setkejte se s nimi samostatně, ale s vědomím partnera.

V případě, že budete nějaký delší čas volna trávit s partnerem doma, naplánujte si, čemu se budete věnovat nebo kam si vyrazíte. Snížíte tak pravděpodobnost, že se začnete spolu nudit.

Nespoléhat na to, že víte, co chce partner a že on ví, co chcete vy. Především, ale nejen v začátku vztahu je nutná komunikace o tom, jaké Vánoce vlastně chcete mít.

Nakonec bude nejlepší, když si Vánoce uděláte takové, jaké chcete vy. Pokud jste dospěli k bodu, kdy nechcete následovat všechny vánoční rituály a tradice, které znáte ze své primární rodiny, klidně něco změňte, nebo vše udělejte jinak. Mějte na paměti, že vy s partnerem nemusíte naplňovat ničí očekávání.

Je důležité si uvědomit a jasně si také i s partnerem říct, jak chcete trávit Vánoce především vy. Pokud se rozhodnete například trávit Vánoce na zahraniční dovolené a vyhnout se tak veškerému stresu a shonu, je to jen vaše volba. Důležité je, aby to pro vás byly ty správné svátky klidu a pohody, protože jak říká spisovatelka Lauren Miracle: „Vánoce jsou rozpoložením mysli.“ a je tedy úplně jedno jak a kde je trávíte.