V dnešním článku se podíváme na situaci, kdy vás partner opustil nebo se vám delší dobu neozval. Co v takové situaci dělat? Jak se zachovat a nepanikařit? Níže se dozvíte o několika možných variantách, jak postupovat a kolik času partnerovi dát.

Tři varianty a kolik času partnerovi v každé dát?

Na třech různých variantách si popíšeme, jak dlouho asi dát protějšku čas, když od vás odešel nebo se vám delší dobu neozývá. Tyto varianty popisují situace, kdy partner odešel například za jinou partnerkou či milenkou a neozývá se vám. Dále se podíváme na možnost, kdy partner odešel, ale je sám. A poslední situace je, když se vám partner neozývá na začátku vztahu.

V první variantě, tedy pokud odešel za jinou ženou, by bylo ideální se s partnerem dohodnout, kolik si on sám myslí, že potřebuje času. Jde o to, že pro lepší, aby partner měl pocit, že je svobodný ve svém rozhodování. V průměru to bývá, aby si uvědomil, co doopravdy chce, zhruba 3 – 12 měsíců. Po tuto dobu byste na něj neměla tlačit. Dejte mu čas a prostor na to, aby si sám prožil to, o čem tak sní.

Kromě jeho pocitu svobody a svobodného rozhodování je také důležité, abyste se oba snažili zachovat to, co mezi vámi bylo, než váš partner odešel. Zejména to znamená, abyste mu nedělala naschvály, nevyhrožujte mu či podobně. Zároveň ani zásadně své chování vůči partnerovi nezlepšujte. Nic z toho by jeho chování vůči vám nezměnilo. Právě naopak by tím jen docházelo k tomu, že byste partnera mohla odradit. 

Pokud odešel a je sám, nebojte se mu dát čas

Pokud váš partner odešel ze vztahu a je nyní sám, nejčastěji bude argumentovat tím, že si potřebuje rozmyslet, co v životě i vztahu s vámi dál chce.  Že sám vlastně neví, co chce, a že je celkově nespokojený a neví co se svým životem. I v tomto případě má největší smysl se s ním pokusit dohodnout, kolik času potřebuje. Počítejte s tím, že vám to nejspíš nebude schopen říci a bude se tomu bránit. Pakliže se bude bránit, nenuťte ho.

Stanovte si sama pro sebe termín, do kdy chcete čekat. Opět je důležité, abyste se snažila dát partnerovi  prostor a čas, který od vás žádá. Dejte mu najevo, že ho plně respektujete, že chápete, že mu zrovna teď není dobře. Že má osobní krizi, kterou sám nechápe. Tím, že mu dáte čas a najevo pochopení, mu i pomůžete necítit zbytečné pocity viny.

Nejhorší co byste mohla udělat v situaci, kdy váš protějšek neví, co chce a potřebuje čas, je začít na něj útočit, obviňovat ho nebo ho vydírat. Tím v něm jen upevníte pocit viny a pocit neschopnosti si vyřešit svůj život. O to více se od vás bude odtahovat a vzdalovat se vám. Raději se s ním snažte, pokud vám to dovolí, komunikovat o neutrálních záležitostech. Dobře vnímejte, jaké intervaly komunikace vám vyhovují mezi sebou dodržovat. Když vám neodepíše dlouho, nevyčítejte mu to a zároveň si to neberte osobně.

Dejte mu čas, i když jsou vaše očekávání rozdílná

Dejte si pozor na svá očekávání, protože ta vám mohou jen uškodit. Mám na mysli, abyste nečekala, že dáte partnerovi 14 dní a pak se mu ozvete přesvědčena, že jste mu dala dost času. S velkou pravděpodobností by bylo tak, že se za tak krátkou dobu nevrátí a ve vás to přirozeně jen vyvolá frustraci. Poté následuje jen to, že se vracíte na začátek a váš partner bude potřebovat ještě více času. Toto přirozeně platí pro všechny tři varianty.

Třetí variantou je, kdy jste na začátku vztahu a teprve se poznáváte, měli jste jen pár schůzek a on se přestal ozývat. Nebo vám po stejně velmi krátké době, co se znáte řekl, že potřebuje čas. Nejčastějším důvodem proč potřebuje čas je, že váš nový partner je krátce po rozchodu. Další možností je, že vám po krátké době vašeho randění řekl, že má nyní hodně práce, že nestíhá, nebo že má své osobní problémy, a proto potřebuje, abyste mu dala čas.

V tomto případě většinou vůbec nemá smysl se ptát, kolik času potřebuje. Přirozeně jednou se ho zeptat můžete. Vždy je lepší svou otázku doplnit tím, že ho chcete respektovat, chcete mu dát čas a prostor, aby to vyhovovalo oběma. Právě v této variantě velmi často dochází k tomu, že se partner po krátké době odmlčí úplně a vy z něj musíte doslova páčit, co se děje. Pokud je toto i váš případ, stanovte si termín hlavně sama pro sebe a na partnera opět co nejméně tlačte.

Dejte mu čas dle délky vašeho vztahu

Buďte si jistá, že svým chováním vám partner dává všechny odpovědi, které potřebujete znát. Vaše touha, aby vám to sám řekl, ve skutečnosti pramení z vaší neochoty si přiznat, že situace je bohužel taková, že o vás ztratil zájem. Velkou chybou je, pokud partner ještě nějaký zájem má a chce jen čas, že na něj naléháte, co se mu děje. Můžete tak partnera jen odradit. Pokud budete partnera doslova bombardovat sms a víceméně se takto před ním ponižovat, je to opravdu nejlepší způsob, jak ho definitivně a trvale odradit.

Množství času, které mu chcete dát, by nemělo být odvozeno od toho, co vám říká, že řeší, ale od délky vašeho vztahu. Pokud se znáte měsíc, považuji za smysluplné dát mu čas dva týdny. Pokud se znáte čtvrt roku až půl roku, nedával bych opět více času, než jeden měsíc. Hodně také záleží, zda bude partner po dobu času, který mu dáváte, dělat jen mrtvého brouka, nebo zda s vámi bude otevřeně řešit, co se děje, jak to řeší a kam to spěje.

Má zkušenost je, pokud se po krátké známosti partner odmlčí nebo po vás chce, abyste mu dala čas, většinou si sám v sobě něco řeší. Často jde o ex-partnerku nebo ztratil zájem. Věřte, že pokud o vás má zájem a řeší si nějaké své problémy, není nemožné s vámi transparentně komunikovat a říci vám, co se děje. Jak jsem zmínil, svým chováním vám partner dává jasně najevo, jak k vám přistupuje. Proto od něj nepotřebujete slyšet jasné „nemám zájem“, abyste se sama za sebe mohla rozhodnout, že vám nevyhovuje, že se s vámi najednou přestal vídat.

Pokud si i po přečtení článku nejste jistá, kolik mu dát času, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába