„Nečekaně doručená kytice květin, prsten na výročí, drobnost k Valentýnu – to jsou věci, o kterých mohu jen snít.“

Touto stížností začíná Anna – pisatelka příspěvku. Na svého partnera si jinak nestěžuje, říká, že je velmi milý partner i otec. Jen by si přála trochu více pozornosti. Především, když vidí v okruhu přátel či rodiny, jak muži obdarovávají své partnerky, je z toho vždy smutná. Partner ji obdarovává pouze v narozeninový den, a to si ještě Anna myslí, že to dělá jen z povinnosti. A jí především chybí spontánní gesta.

Proč mi partner nedává dárky

V dětství se všichni učíme, jakým způsobem vyjadřovat své pozitivní pocity, způsob jak přijímáme chválu a komplimenty. Pokud jsme vyrůstali v rodině, kde byla především kritika, můžeme mít problém pozitivně hodnotit partnera. Je možné, že u takového partnera nebyl v jeho primární rodině zvyk dávat si dárky, nebo se stávalo, že dárky nebyly pozitivně přijímány.

Možná mu tedy přijde normální, žádné dárky nedávat. Nemusí to tedy nijak souviset ani s lakomostí, ani s láskou k jeho partnerce. Muži často žijí podle motta: „Jednou jsem řekl, že tě miluji, pokud se to změní, řeknu ti to.“ Nepovažují pak za důležité projevovat dále svoji náklonnost dárky, protože si myslí, že svoji lásku partnerce už jasně vyjádřili.

Co dělat, když partner nedává dárky?

Zkuste jít příkladem. Hýčkejte čas od času partnera nějakou pozorností. Přemýšlejte nad tím, co by mu udělalo radost. Klidně se ho i zeptejte, co by se mu líbilo, a z čeho by měl radost. Je možné, že se pak také zamyslí nad tím, čím by on udělal radost vám.

Vezměte partnera do obchodu se šperky či květinami. Ukažte mu tam, co by se vám líbilo. Je možné, že se tak bude váš partner cítit jistější při výběru toho, co se vám líbí a spíše vám bude chtít udělat radost.

Nebojte se mu narovinu říci, že byste chtěla více pozornosti, že by vás občas potěšila nějaká maličkost. Vysvětlete svému partnerovi, proč je to pro vás důležité, a jak vás mrzí, když vám třeba k výročí nedonese ani kytku.

Netlačte na partnera a nic mu nevyčítejte. Pokud se stále potýká s dáváním i přijímáním dárků, pak je dobré si uvědomit, že má váš partner jistě jiné pozitivní stránky.

Partner, který se sice nechová takto romanticky, nedělá velké gesta, vás přesto může mít velmi rád. Ukazatelem kvalitního a spolehlivého partnera totiž není, jaké překvapení vám přichystá, či jaký dárek vám koupí. Často jsou důkazy lásky právě takové ty drobnosti, které pro vás denně dělá, které už ovšem mnohdy bereme jako samozřejmost.

Nic vám ovšem nebrání, abyste se obdarovala občas sama. Udělat radost si můžete jak květinou, tak šperkem. Vždy je tady možnost, že se časem partner překoná, a bude chtít vás obdarovat i on, když uvidí, jakou skvělou partnerku vedle sebe má.

Pokud se nacházíte v takovéto situaci a nevíte si rady, nemůžete se zbavit negativních pocitů a zloby neváhejte mě kontaktovat v sekci konzultace.

Můžete si vybrat z několika druhů konzultací tu, která bude právě pro vás – konzultace.