Rozchod a naše děti

Rozchod či dokonce rozvod je vždy nesmírně palčivou a nepříjemnou zkušeností pro všechny zúčastněné. Ovšem pokud jsou ve vztahu děti, je rozchod i vše okolo mnohem složitější, než když se rozchází dva bezdětní lidé.

Přestože lidé v takových chvílích často mívají tendence myslet především sami na sebe, na své pocity a na své potřeby, tak pokud jsou ve vztahu děti, tak se při rozchodu musíte chovat a dohodnout se s partnerem tak, aby to bylo pro děti pokud možno co nejlepší v rámci již tak těžké situace.

Já vím, že rozchod je vždy těžký. Přesto se snažte, abyste dětem pokud možno nedělali příliš velký zmatek v hlavě. Proto při rozchodu, ve kterém jsou i děti, doporučuji chovat se k dětem následovně.

Rozchod a děti: jak se chovat před dětmi?

Pro dítě je dobré, když má dva rodiče. Pokud mezi rodiči nastal tak velký rozkol, že se museli rozejít, tak je to sice komplikace, ale neznamená to, že dítě o jednoho z rodičů přijde. Měli byste se snažit, aby to tak zůstalo i nadále. Proto se nesnažte svému dítěti druhého rodiče nějak zprotivit. Neházejte na toho druhého před dětmi špínu a nepomlouvejte se. Děti pak po rozchodu budou přemýšlet, proč o tom druhém takto mluvíte a zda nedáváte jen průchod své nenávisti.

Neposílejte po svém dítěti vzkazy tomu druhému. Vaše dítě není poslíček, který by za vás měl řešit obtížná sdělení. Postavte se k tomu jako dospělý člověk. Pokud potřebujete s druhým rodičem něco vyřídit, udělejte to sami a nepoužívejte k tomu své děti.

Mnoho lidí, kteří se třeba nemají komu jinému svěřit, tak svěřují své problémy a pocity právě svým dětem. Uvědomuji si, jak je důležité se po rozchodu svěřit se svými pocity, ale vaše dítě není váš terapeut. Pouze zatížíte jeho hlavu věcmi, o kterých ve svém věku nemá žádnou představu a ani by mít nemělo. Navíc dítě při rozchodu zbytečně vystavujete dalšímu stresu.

Je pochopitelné, že dítě chce trávit čas i s tím druhým rodičem. Nemějte to dítěti za zlé. Jenom proto, že vy toho člověka už nemůžete vystát, to není důvod k tomu, abyste měli za zlé zájem dítěte o oba jeho rodiče.

Pokud je to alespoň trochu možné, s druhým rodičem se před dítětem nehádejte. Nechte si to, až budete někde v soukromí, kde vás dítě neuvidí ani neuslyší. Podobné zážitky dítěte z primární rodiny ho pak dokáží negativně ovlivnit na celý život.

Nedělejte z dětí hlupáky. Jenom proto, že třebas všemu nerozumí nebo nemají tolik zkušeností, to neznamená, že jsou hloupé.

Rozchod a děti: co když nevíte?

Rozchody nejsou nikdy jednoduché, ale jsou mnohem obtížnější s dětmi. Proto s tím také mnoho párů bojuje a ne vždy to řeší ideálně. Proto pokud si nejste jisti, jak nejlépe celý rozchod vyřešit tak, aby to bylo k dětem co nejohleduplnější, neváhejte kontaktovat odborníka, který vám s celým procesem pomůže.

autor článk: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

6 komentářů u „Rozchod a naše děti

  Jana Srpen 23, 2016

  Dobrý den, prosím o radu co mám dělat. Manžel 41let žije 2mesice s 19letou milenkou. Naše manželství 15 let a máme dvě děti syn 14let a dcera 9let. Děti ji nemají rady on ji pořád bere na stejná místa jam jsme jezdili jako rodina my . Dětem to vadí a mne taky. Se mnou nekomunikuje jen přes syna a když tak je vulgární atd. Na děti platí výživné, ale to nám nastaci na vse pokrytí společné domácnosti. Má 3krat větší plat nezli já a soudce navrhl abych podala žádost o výživné i na sebe. Jenže on stym nesouhlasí. Nám zbývá 4000kc na hlavu na měsíc. Pak nám nepujcuje auto kvuki ní. Jí vše kupuje a nám nic nedá. Jsem zoufala. Rozvod nechci . Děkuji
   Karel Chába Srpen 25, 2016

   Dobrý den, když vám nechce sám vyhovět, pak opravdu musíte udělat to, co vám doporučil soudce. Jiná řešení není.
  Jozef. Červen 20, 2017

  Dobry den jsem po rozchodu mesic.byl to 7letej vztah a mame 2deti-jedno spolu,druhe ma ona z predch.vztahu.nemuzu se s tym vyrovnat.vsude rady at vse vyhodim co je jeji,nepsat,nevolat,bavit se….Jak to mam asi udelat kdyz bydlim v dome kde jsme zili a deti si predavame kazde 4dny???
  A taky jak se s tym vyrovnat?vsude ty same rady co jsem psal vyse-kdyz se budu jenom bavit,nemyslet na ni,atd..vzdyt ty myslenky na ni jenom potlacim kdyz ji miluji,mozna si casem na to zvyknu ale je to moje vina tak pocity zrady mam furt i kdyz mi rekla ze odpousti.zapomenu,za rok budu mit napr.novy vztah a pak se to zas objevi a budu se trapit.je to moje vina,a sou v tom deti tak co delat???diky
   Karel Chába Červen 22, 2017

   Dobrý den, potřebujete osobní pomoc. Vysvětlit, jak máte pracovat s myšlenkami, svou psychikou. Rád vám pomohu, objednejte si konzultaci. Typy konzultací, které nabízím, najdete tady: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Mario Květen 15, 2019

  Dobry den. Jsme s pritelkyni 13.let .mame tri deti .skoro kazdy den se hadame…bohuzel jsem ji nasel v telefonu novou znamost .pisou jak moc se milujou ,atd.. !!chtel bych odejit a zacit znovu nevim jak to rict detickam
   Karel Chába Květen 17, 2019

   Dobrý den, Mario, určitě úplně nelhat a nevymýšlet si něco zcela jiného. To, co řeknete, by mělo mít základ v pravdě, v tom, jak to doopravdy je. Nicméně neočerňujte při tom partnerku. Měli byste jim to říci oba společně, ale nejdříve se shodněte na tom, co jim vlastně řeknete. Vystupujte, pokud to jde, jednotně a tak, aby děti viděly, že i když se děje něco smutného, dá se to zvládnout slušně, s respektem a láskou k nim.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů