Partner s vámi nekomunikuje? Nevíte si rady, jak ho přimět ke komunikaci s vámi? Jak rozmluvit partnera, co dělat či nedělat, si můžete přečíst v tomto článku.

Komunikace je alfou a omegou vztahu. Bez ní to ve vztahu nejde. Horší to bývá, když jeden z partnerů nekomunikuje a vy se nemůžete společně posunout. Jsou ovšem věci, které dokáží přimět partnera ke komunikaci. Pojďme se na ně společně podívat.

Zamyslete se nad sebou, když chcete přimět partnera ke komunikaci

Stává se, že když chcete přimět partnera ke komunikaci a on s návi nechce mluvit, má k tomu nejspíše nějaký důvod. Pokud se nacházíte v podobné situaci, kdy s vámi partner nechce mluvit, zamyslete se nejdříve sami nad sebou. Nad čím byste se měli zamyslet, když s vámi partner nekomunikuje?

Jakým způsobem s partnerem mluvíte, jednáte?

 • Vyčítáte mu něco?
 • Nadáváte mu?
 • Ponižujete ho?
 • Častujete ho nehezkými slovy?
 • Zvyšujete hlas při komunikaci?
 • Rozpoutáváte hádky?
 • Jste naštvaní, když s partnerem mluvíte?
 •  Atd. 

To, jaké používáme komunikační zvyky při komunikaci s partnerem, velice ovlivňuje nejen samotný vztah, ale i partnera. Druhý reaguje na to, jak s ním mluvíte, co mu říkáte. Uvědomte si to a začněte přemýšlet nad tím, co můžete v komunikaci udělat jinak, např. přestat druhému něco vyčítat, nevyvolávat hádky, atd. Pak můžete přimět partnera ke komunikaci.

Jak k partnerovi přistupujete?

Pokud si myslíte o druhém, že je neschopný, tak mu to budete nevědomky dokazovat svým chováním a jednáním směrem k němu. Pokud si o partnerovi myslíte, že nic v životě nedokázal, opět to nějakým svým chováním budete dokazovat. Pokud si myslíte, že je partner k vám chladný a nemá vás rád, i vy se budete nevědomky odtahovat a partner na to bude jen reagovat.

Pamatujte na to, že když chcete přimět partner ke komunikaci, bylo by vhodné se zamyslet nad tím, jak o partnerovi smýšlíte. Co si o něm myslíte. Pokud je to negativní, budete mu to v jednání a mluvě dokazovat, aniž byste si to uvědomovali. Partner to bude cítit a možná to může být jeden z důvodů, proč ho nemůžete přimět ke komunikaci. Začněte hledat způsoby, jak jinak nahlížet na svého partnera, např. nekomunikuje se mnou, protože má možná starosti, možná si neví s něčím rady, něco ho trápí, atd. 

Co jsou partnerovy nenaplněné potřeby ve vztahu?

To, že nyní nemůžete přimět partnera ke komunikaci, může být způsobeno tím, že partner má nějakou nenaplněnou potřebu v rámci vašeho vztahu. Může to být něco, o co vás žádal, o co vás prosil, ale vy jste na to nereagovali. Zamyslete se nad tím, co po vás partner chtěl, co si přál, co mu ve vztahu chybělo.

Nad těmito věcmi byste se měli zamyslet. Je možné, že s vámi partner nekomunikuje, protože se s vámi komunikovat nedá. Alespoň on může mít takový pocit. Začněte o sobě přemýšlet. Kde můžete jít partnerovi vstříc jeho potřebám? Kde mu je můžete pomalu naplnit? Jaké jednání a chování u sebe můžete změnit tak, abyste dostali jinou reakci z vašeho partnera? Zamyslete se nad tím a začněte konat!

Chcete přimět partnera ke komunikaci? Řekněte mu o svých pocitech!

Pokud změníte svoje postoje, začněte postupně naplňovat partnerovy potřeby, ale přesto všechno partnera nemůžete přimět ke komunikaci, pak mu začněte popisovat svoje pocity.

Pokud je partner zaražený, nechce s vámi komunikovat, pak mu začněte popisovat to, jak se v dané situaci cítíte, jak se cítíte v partnerské roli, co prožíváte díky tomu, že s vámi druhý nemluví. Popisujte pouze své emoce. Nevyčítejte nic druhému. Vždy to popište v 1. osobě jednotného čísla. Zde uvedu pár příkladů, abyste měli lepší představu o tom, jak popisovat to, co cítíte a prožíváte.

 • Když mi neodpovídáš na mé otázky, cítím se bezradná a nevím, co mám dělat.
 • Když kolem sebe jen chodíme a nemluvíme, je mi z toho smutno.
 • Když se mi neozveš na zprávu, mám o tebe strach.
 • Pokud se chci s tebou na něčem domluvit a ty mi řekneš, že na mě nemáš čas, pak si připadám odmítnutá a nemilovaná, atd.
 • Pokud spolu nemluvíme, cítím se svázaná a není mi ve vztahu dobře.

Popisovat svůj emocionální vnitřní svět má jednu obrovskou výhodu. Začnete druhému ukazovat, co se ve vás děje. Začněte se k druhému opět psychicky přibližovat a díky tomu můžete rozbourat ty nejsilnější pomyslné zdi mezi vámi, které stojí na cestě k tomu přimět partnera ke komunikaci.

Pokud pořád ještě nevíte, jak přimět vašeho partnera ke komunikaci a máte pocit, že už jste zkusili všechno, pak se ke mně neváhejte objednat na konzultaci. Možná přehlížíte něco, co je velice důležité.