V článku se dozvíte, za jakých nejčastějších situací se z bývalých partnerů mohou stát přátelé, ale i to, komu to vyhovuje a prospívá, a komu to naopak jen ubližuje.

Přátelé jen „na papíře“ 

Nezřídka kdy se stává, že jeden z partnerů při nebo po rozchodu navrhuje, že by se z ex partnerů mohli stát přátelé. V mnoha případech jde ale jen o přejmenování partnerského vztahu na vztah přátelský. Navrhovatel rozchodu se totiž nechce od svého protějšku úplně odtrhnout. Buď chce více svobody a v jakékoli podobě si více užívat života a mít větší volnost, nebo se ve vztahu něco stalo a ten už nefunguje tak, jak má.

Často došlo k nějakému psychickému zranění, zradě, ublížení nebo má navrhovatel rozchodu osobní krizi. Pak má pocit, že když něco změní a když už s partnerem nebudou tvořit pár, ale budou kamarády, budou se nadále vídat a zůstanou ve spojení, prospěje mu to.

Můžeme to tedy vnímat tak, že ten, kdo navrhuje, aby se z partnerů po rozchodu stali přátelé, chce využívat některých výhod vztahu. Zároveň něco vyřešit (svoji osobní krizi, potřebu větší volnosti apod.) nebo se od protějšku oddálit, protože byl něčím zraněn (například nevěrou). 

Kdy se z partnerů mohou stát skuteční přátelé

Pak jsou ale situace, kdy to lidé myslí vážně a z partnerů se přátelé opravdu stanou. Jsou dvě nejčastější situace, ze kterých takové přátelství, které skutečně funguje, vychází. 

Tou první je případ, kdy se partneři rozejdou, po nějakou dobu se nevídají, najdou si nové protějšky, zahojí v sobě smutek, zklamání, bolest z rozchodu… a teprve pak se začnou znovu vídat, vznikne přátelství. Mnohdy to nastává u lidí, kteří mají děti: nově vzniklé rodiny se pak scházejí třeba na oslavy, a to všichni dohromady.

Druhým nejčastějším způsobem, kdy po rozchodu vznikne skutečné přátelství, je situace, kdy se lidé přáteli stanou už ve vztahu. Vztah je pro ně svým způsobem vyhovující, a to až na to, že mezi nimi není žádná sexuální intimita. Vše jim vyhovuje, váží si jeden druhého, mají si rádi, ale žijí spolu spíše jako bratr se sestrou nebo spolubydlící. Takoví lidé se pak někdy rozejdou ve smyslu, že se rozestěhují a najdou si nového partnera, dál se spolu ale vídají a přátelí.

Oboustranné přátelství? Žádný problém 

Pokud jde o druhou variantu, kdy je přechod ze vztahu do kamarádství oboustranný, většinou s ní není žádný problém. Oba dva s vývojem souhlasí, oba dva se na něm dohodli nebo to vyplynulo ze situace. Vyhovuje jim to, oba dva z toho prosperují, a tudíž po rozhodu jejich přátelství pokračuje hladce dál. 

Není třeba se tím více zabývat, tedy za předpokladu, že novým partnerům takovéto dvojice to, že se jejich protějšek kamarádí se svým ex partnerem, nevadí.

Přátelství jako kompromis mezi rozchodem a vztahem 

Pokud se ale jedná o první variantu, kdy s přechodem do přátelského vztahu souhlasí jen jeden z páru, a to ten, kdo jej navrhuje, je to už mnohem složitější. Ten, kdo se nechce rozejít, často přistoupí na přátelství ne proto, že by o něj také stál, ale proto, že o svůj protějšek nechce přijít. Ve většině případů to ale funguje tak, že se k sobě partneři, kteří se nově nazývají kamarády, chovají úplně stejně jako v partnerství: využívají výhod emocionální intimity (tedy emocionální podporu a péči), a zároveň spolu nezřídka kdy intimně a sexuálně žijí.

Jak už jsme si řekli, při přechodu z rozchodu do přátelství většinou dochází k tomu, že ten, kdo jej navrhuje, definitivní rozchod nechce. Proto vymyslí variantu přátelství, aby mohl dál využívat výhod vztahu, který dosud měl, zároveň k nim připojit i výhodu nebo výhody další. V takovém případě samozřejmě rozchod, respektive přechod do přátelství nejlépe vyhovuje tomu, kdo jej navrhl. 

Když je přátelství jen výmluva

Navrhovatel přátelství se mnohdy v různých situacích (když se něco děje nebo se partneři/kamarádi o něčem dohadují) právě na novou podobu vztahu vymlouvá. Říká: přece jsme se dohodli na tom, že jsme kamarádi, a proto po mně takové věci nemůžeš chtít. Případně: protože jsme teď kamarádi, nejsem povinný se něčím takovým zabývat. Rádoby přátelstvím si pak navrhovatel vytváří prostor pro manipulaci a pro to, aby se mohl vymlouvat a dělat si věci po svém. 

Někdy je to pak také z toho důvodu, aby se mohl od partnera oddálit, protože si myslí, že se tím vyvaruje případné další bolesti, zrady apod. Takto jednoduše to ale ve většině případů samozřejmě nefunguje. Když příště nastane nějaká nepříjemnost, navrhovatel je opět zraněn a zrazen stejně, jako tomu bylo poté, co se něco stalo poprvé a on se snažil zvolit strategii přechodu ze vztahu do přátelství.

Život na hranici vztahu a přátelství je začarovaný kruh

Ten, kdo na takovou situaci přistoupí, je často v nevýhodě: musí se podřizovat něčemu, co je pro něj nevýhodné. Partneři se začínají točit v kruhu oddalování se a opětovného přibližování, kombinaci vztahu a přátelství, ve kterém se snaží žít. Moc to ale nefunguje, a to proto, že když si přejmenujete partnerský na kamarádský vztah, je to čistě jen detail. 

Žijeme-li s někým a jsme na něj navázáni, dochází k vytvoření citového pouta v hlubokých místech naší mysli, která zdaleka nebo vůbec neovládáme logikou nebo vůlí. I když svůj vztah po rozchodu přejmenujete na přátelství, vaše mysl potřebuje mnohem více času na to, aby se se situací vyrovnala.  A pokud se budete dál vídat, nebo spolu dokonce budete dál sexuálně žít, vaše mysl rozhodně nemůže váš vztah najednou nebrat za partnerství, ale považovat ho za přátelství. To takhle rychle není dost dobře možné.

Nevíte si ani po přečtení článku rady se situací, kdy zvažujete rozchod a přátelství se svým bývalým partnerem? Obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. 

autor článku. Karel Chába

Související články: Partner si stále píše s bývalou přítelkyní a Každý den si píše s kamarádkou