Žárlivost je to stav, kdy se bojíte o svůj vztah a partnera. Jde o strach, že vás partner nemá už tak rád, že vás opustí. Bojíte se, že jste horší jak ti, se kterými se srovnáváte.

Kdo žárlí?

Zasaženi jsou muži i ženy, ale není to jen výsada dospělých. Žárlivostí trpí i děti. Dokonalým příkladem je narození sourozence, kdy mají strach, že už je rodiče nemají tak rádi a sourozenec je nahradí.

Jaké stupně má žárlivost?

Žárlivost se může projevovat ve slabé formě – běžná hladina, kterou občas trpí každý. Partner se projeví jen ve snesitelné míře. Pro někoho to může znamenat projev lásky. V některých případech nemusíte tušit, že partner žárlí, nebo své pocity nijak vůči vám navenek neventiluje. Což je lepší varianta.

Mnohem horší je žárlivost patologická tzv. chorobná žárlivost. Žárlivá osoba dokáže zcela zničit vztah. Věří svým domněnkám a bludům. Projevuje se vůči partnerovi tak, že mu kontroluje osobní věci, špehuje ho, vyptává se, ujišťuje se o věrnosti. Volá vašim známým i vám a různě se vyptává. Snaží se vás nachytat na nějaké drobnosti. Dochází i k fyzickému násilí, týrání, omezování osobní svobody a citovému vydírání. Takový jedinec pochybuje o lásce svého partnera nebo sám sebe nemá rád.

Odkud žárlivost pramení?

Nikdo se s žárlivostí nerodí. Hlavní příčinou žárlivosti je získané, naučené nízké sebehodnocení. Tento přístup k sobě získáváte v dětství. Zkušenosti z dětství zásadně ovlivňují reakce, názory a chování po celý život.

Od narození do cca 7 – 12 let života zásadně zkoumáte prostředí, do kterého jste se narodili. To vás formuje. A pak jsou tady ti nejdůležitější – rodiče. Ti na vás působili tím, co vám říkali, že nemůžete, musíte, podmiňovali svou lásku k vám něčím (pokud to nesníš, tak tě maminka nebude mít ráda). Rodiče vás s někým srovnávali (vás a vašeho souseda). Byli často kritičtí k vašemu chování a výkonům. Nedávali vám pocit důležitosti, že se na vás mohou spolehnout. Zrazovali vás od snů a říkali, že úspěch je pro vyvolené. Celkově vás málo chválili, dobré výkony/známky byly samozřejmé, ale běda za známku špatnou.

Často se stává, že jeden z rodičů byl sám silně žárlivý a vy jste jeho chování odkoukali. Rodina, ve které jste vyrůstali, byla vaším vzorem, jak to chodí na světě (hlavně mezi mužem a ženou). Nikdy jste nebyli v rodinách kamarádů tak dlouho, abyste mohli zjistit, jak to chodí jinde. Vzájemné chování vašich rodičů k sobě a k vám, bylo pro vás normální.

Také se stává, že člověk začne žárlit po negativní zkušenosti z předešlého vztahu, kdy byl podveden a vztah díky tomu ztroskotal.

Co prožívá žárlivý člověk?

Žárlivci vnímají svět nespravedlivý, nikomu se nedá věřit a pokud partner může, tak ho podvede. Jediný, na koho se mohu spolehnout, jsem já sám.
Žárlivec očekává negativní budoucnost a věří svým bludům. Když ho přepadnou negativní myšlenky nedokáže si pomoci. Sevře žaludek, hrdlo, zrychlí se tep. Dotyčný má pocit, že ho strach natolik ovládá, že jediná možnost je dostat to ze sebe ven. Úleva může přijít jedině při zjištění, že je partner věrný. Takže následuje nežádoucí chování. Žárlivec věří tomu, že se věrnost dá dokázat, což je nesmysl.

Žárlivý člověk věří svým představám a nevymýšlí si je. Jeho bludy ho natolik ovládají, že o nich nepochybuje.

Tento nešvar můžete v některým případech zvládnout sami. Pokud se vám to nepodaří a trpíte patologickou žárlivostí, rád vám s tímto trápením pomohu.

Jak vám mohu pomoci?

Přečtěte si příběh klienty (27 let), která chtěla pomoct se žárlivostí, která jí psychicky ničí.

Zkrácený rozbor historie sebevědomí a vztahů klienta

  • Jako malá měla vše, ale v rodině byl číslo jedna bratr, úspěšný sportovec.
  • Otec na ni byl hodný, ale byla jen obyčejná dcera, bratr byl borec a kamarád.
  • Všechny vztahy měla takové, že se podřizovala a hrála toho, kdo se musí obětovat.
  • Už jako malá byla při těle a tak je tomu dodnes.

Důsledek

  • Strach z opuštění.
  • Strach z nevěry partnera.
  • Neustálé trýznivé scénáře v hlavě.
  • Pocit, že není dost dobrá.

Příčina

  • V dětství vybudované přesvědčení, že není dost dobrá.
  • Že jí nemají rádi.
  • Že ženy při těle nejsou atraktivní.

Výsledek naší spolupráce

  1. Práce na sebevědomí + odstranění vzorců chování viz příčina.
  2. Vydefinování způsobů, jak konstantě zvedat a udržovat sebevědomí.

Tento nešvar můžete v některým případech zvládnout sami. Pokud se vám to nepodaří a trpíte patologickou žárlivostí, tak vám jednoznačně doporučuji, abyste se na mě obrátili a já vám rád pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související články:
Jak pomoci partnerovi, který žárlí?
Zůstat nebo odejít ze vztahu s žárlivcem?