Jak pomoci partnerovi, který žárlí?

Pokud máte žárlivého partnera, tak jistě víte, jak složité je s ním vyjít. Určitě vám není příjemné to chování a destrukce vašeho vztahu. Máte pocit, že to už takto dál nejde a že se to jen zhoršuje? Nevěšte hlavu. Poradím vám, jak pomoci vám i žárlivému partnerovi a váš vztah zlepšit.

Pokud partner uznává svůj problém, tak je možné situaci řešit. Za a) může docházet na terapii k nějakému odborníkovi, což je to nejlepší, co může udělat za b) společnými silami se můžete snažit žárlivost minimálně utlumit a situaci nezhoršovat. Domluvte se tedy na tom, že budete pracovat zde popsaným způsobem na zlepšování situace. Musíte s tím tedy oba souhlasit.

V případě, že partner svou žárlivost popírá, tak vyhlídky na zlepšení situace jsou jen mizivé. Je to jako s alkoholikem. Teprve až když nemocný uzná, že nemá svou závislost na alkoholu pod kontrolu, tak se může začít léčit. Jestliže tedy žijete s partnerem/kou, který/á zatím svůj problém nepřiznává, doporučuji si přečíst článek Zůstat anebo odejít ze vztahu s žárlivcem?

Jak bylo již napsáno, nejúčinnější je pokud dotyčná osoba dochází na terapie k odborníkovi. Pak zcela jednoznačně doporučuji se účastnit některého ze setkání a vyžádat si rad, jak se máte k partnerovi chovat a jak mu pomáhat.

Jestliže se pokusíte řešit problém jen v domácím prostředí, tak doporučuji tyto věci

Vyměňte si role

Ukažte žárlivému partnerovi, jak se chová. Předveďte žárlivou scénku s pozice žárlivce. Následně mu popište, jak se cítíte jako oběť. Co si o něm a o té situaci myslíte. Ať partner/ka popíše co si myslí, jak se cítil/a, když jste ho/jí atakovali žárlivým projevem. Musí popsat jaké to je a tím by si měl/a uvědomit, jak se cítíte pokaždé, když žárlí. Mluvte o tom, rozeberte to a snažte se vzájemně vžít do situace druhého.

Pomáhejte budovat partnerovo/čino sebevědomí

Hlavním důvodem žárlivosti je nedostatečné sebevědomí. Pocit nelásky. Strach z rozchodu. Podporujte tedy partnera/ku v tom, aby se seberealizoval/a v nějaké činnosti. Chvalte ho/ji. Dávejte najevo svou fyzickou náklonnost. Buďte pozorní a dávejte najevo, že on/ona je ten/ta nej pro vás. Poukazujte na dobré vlastnosti a proč si ho/jí vážíte. Vysvětlujte, co pro vás znamená partner/ka.

Chovejte se tak, aby si nemohl/a myslet, že ho/ji nemáte rádi

Ovšem jen do míry, která je zdravá pro vztah. Nechovejte se ve společnosti lidí tak, abyste mohli partnera/ku trápit svým chováním. Nedělejte to, co by vám samotnému/né vadilo. Jednejte jako vyzrálá a sebevědomá osoba, která ví, kde je její místo. Někdy to partnerovi/ce neulehčujete právě svým nevyzrálým chováním ve společnosti. Dále si dávejte pozor na to, jak se vyjadřujete a co říkáte. Opět chovejte se jen tak, jak byste chtěli, aby se choval váš protějšek.

Mluvte o svých potřebách

Vysvětlete si, že například máte ze své přirozenosti chuť a potřebu komunikovat s jinými lidmi. Ovšem že na vaši lásce k partnerovi to nic nemění a chovali byste se tak s každým partnerem. Mluvte o tom, jaký vztah chcete. Řešte své vzájemné potřeby, které máte na partnera/ku a vztah.

Buďte k sobě upřímní. Zas jen ve zdravé míře. Říkejte si o běžných věcech a zbytečně nic neschovávejte.

autor článku: Karel Chába

Související články:
Žárlivost
Žárlivost a jak s jí zbavit?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

18 komentářů u „Jak pomoci partnerovi, který žárlí?

  Šárka Prosinec 4, 2013

  Dobrý den,chci se zeptat zda je normální po 5 měsících dohledávat s fotek na CD a být na mě zlý co už dávno bylo?Můj přítel to tak dělá!Jsem na něho hodná se vším mu vyjdu vstříc jsem věrná nekoketuji s nikým.Měl rodinu sice přítelkyni a dvě dcery neustálý vracení a vyhazovaní z rodiny a ve vztahu značně nespokojený co se týče sexu navíc tedy zahýbal asi tak má to ted na něj nějakou dohru nebo si na mě léčí nějaký komplex?Já jsem si myslela že jsem našla toho pravého ale pořád má pocit něco o mně dohledávat a dost se mi to nelíbí co se týče mně,chci se zeptat proč to dělá?Mám strach ted cokoliv říct aby si to v té hlavě nepřebral jako zahýbání s pozdravem Šárka.
   Karel Chába Prosinec 10, 2013

   Dobrý den, co je normální? A co to řeší, když vám řeknu, že to je/není normální? Co potom uděláte? Nezaměřujte se na tyto věci. Řešte, co vám vyhovuje, co vy byste chtěla a co tomu chcete dát. Vy jste jediná, kdo si na tyto otázky musí odpovědět. Dělá to proto, že si nevěří, má nízkou sebehodnotu a proto žárlí. Jeho chování s vámi nemá nic společné. Choval by se tak ke každé ženě.
  Michal Leden 4, 2014

  Dobrý den. Mam problém s mojí žárlivostí k nýnější partnerce. v předešlích vztazích jsem přišel 2X na něveru. Poté jsem byl nějákou dobu sám. Když jsme se dali s nýnější přítelkyní dohromady vše bylo v pořádku, doté doby, než se semnou rozešla kvůli jinému. Po roce se ozvala, že by se chtěla sejít. Ten den sme se bavili otom, že ji přítel lehce zbil. Pomohl jsem jí aby jí dal pokoj a dali sme se zase dohromady. Pak jsem přišel nato, že měla zájem zase o jiného,ale tentokrat se udržela a nechala toho. Od te doby mám problém jí věřit. Včera jsem to přehnal uz natolik,že jsem jí vlezl do telefonu a šílěně sme se pohádali.je šance se zbavit žárlivosti??děkuji Michal
   Karel Chába Leden 7, 2014

   Dobrý den, ano, můžete se cítit jinak a žárlivost zvládnout, nicméně musíte na tom pracovat a hlavně vyhledat odbornou pomoc. Moc rád vám pomohu.
    Michal Říjen 9, 2014

    Dobrý den.. tak beru všchno zpět. Nakonec to nebylo falešné podezírání.. 😀 😀 Skončila stím se kterým sem si myslel.. Holt sem si nechal nasadit parohy… v jejím případě 3x a vidíte stejně sem klesnul tak nízko, že sem semka psal a řešil mou údajnou žárlivost. Jediný kdo by se měl léčit je ona. Takže všem co si myslí, že něco tuší a že žárlí pro nic.. nejdřív si zjistěte fakta aby ste nakonec nebyli za blbce.. Já se poučil a od te dobi dávám na své pocity.. 🙂 mějte se krásně.. naschle..
    PS: s bejvalkou sem se rozešel, začal cvičit a užívám si života.
     Michal Říjen 9, 2014

     dobY… omlouvam se za hrubku..
  Renata Září 18, 2014

  Dobrý den,žarlivá na manžela už jsme spolu 13let. Jednou to je dobrý ale pak zase ne. Mám takový problém. Když jsme byli manžele 2roky tak šel jezdit taxíkem potkal tam ženskou která mu nabídla peníze. Jednou jsem vlezla do telefonu a on ji psal ze ji miluje. Sice to trvalo 3mesice než to ukončil ale narušil mi abych mu věřila, potom nastoupil do jiné práce a tam další ženská zase si psali. Potom nastoupil do další práce a zase ho tam uhanela ženská,ted děla brigádu a zase si píse s ženskou a to si volají a píši i ve tři hodiny ráno prý je to pracovní. Ona byla na dovolené a to ji napsal 54sms. Ale pořad za to mužů ja ze on si muže psát s kým chce a bavit prý se mám léčit ze jsem nemocná
   Karel Chába Září 22, 2014

   Dobrý den, je možné, že jste žárlivá, nicméně není v pořádku to, jak se on chová a vidím chybu na obou stranách. Tento problém byste měli řešit.
  Katka Únor 6, 2015

  Dobrý den. Ve vztahu poslední dobou narážím na svou žárlivost. Prosím o radu. Jde o to, že si můj přítel píše s bývalou přítelkyní. Vím, nic se neděje, jsou jen dobří přátelé. Slečna je nešťastně vdaná v zahraničí a teď si občas postěžuje a velmi ráda vzpomíná na jejich vztah. Mám jen jisté obavy. Strach, že bych o něj mohla přijít.
  Zároveň, kdybych já projevila sebemenší náklonnost k bývalému příteli, vím, že by žárlil daleko víc než já.
  Nechci být žárlivá, když vůbec o nic nejde. Ale jak mám v sobě vybudovat potřebnou sebedůvěru.
  Je hrozné uvědomovat si, že moje narážky mu musí lézt na nervy a mé blbé nálady, které musí snášet. Ale jak to přijde, nedokážu to potlačit…
  Filip Květen 15, 2015

  Dobrý den, mám docelavelikyproblém mám přítelkyni už necelých 8 měsíců a ona je strašně moc zarliva. Nevím proc vyčítá mi vsecko uplne. Ja ji se vsim chválím, pomaham ji nikdy se s ni ne hádám a nikdy jsem ji špatného neudělal a co se tyče sexu tak v tom to roli nehraje protoze vydržím toho moc a ona po 2 hodinách usne 😀 🙂 No abychom došli vadi ji ze okolo me jdou zeny ze se na ne koukám a tak dale furt je ocumuji zakazuje mi vse a ani nemam uz žadne kamarády.Ja ji nikdy nechci opustit ale ta jeji žárlivost vyvoloca hádky ve kterých jsem ja ten nejhorší a nikdy se s ni nehadam a pritom pro ni delam první a poslední koupim ji každý týden nove veci a tak a pak me to mrzi kdyz se takto chova
  Jana Listopad 4, 2015

  S přítelem jsme 19let,dvě děti.Před 8lety mě poprvé podvedl,pak asi si dal pauzu anebo jsem možná nic nepoznala,před 4 lety jsem přišla na něvěru opět.pak opět klid ale před půl rokem jsem přišla na to že je v kontaktu s tou první milenkou,dala jsem mu najevo že to vím,ale místo toho aby se snažil věc urovnat, mi po týdnu lhal že musí pracovně na víkend,věděla jsem kdeona bydlí a našla jsem ho tam,chtěla jsem tedy vědět na čem jsem.byl po flámu a zůstal tam ozval se až v neděli, kdy už byl v práci a vystřízlivěl a všeho moc lituje,nevím jestli mu dát ještě šanci.Řekla jsem at si to promyslí co chce a dá mi vědět až přijede.jezdí kamionem.Nevím jak dál.Díky Jana
   Karel Chába Listopad 10, 2015

   Dobrý den, dát šanci jen na základě slibu, že už se to nestane, je k ničemu a nedělejte to. Musíte zjistit, co je příčinou jeho chování a na tom pracovat. Pokud to odmítne nebo jen tak mávne nad tím rukou, tak nemáte šanci. To, co by vás čekalo, abyste situaci vyřešili, je dlouhý a náročný proces. Takže na to myslete a nenechte se odbít jen nějakým obecným a nic neříkajícím slibem.
  jana Prosinec 11, 2015

  Dobrý den,mám žárliveho přítele.jsme spolu sedm let,máme 5-letou dcerku.drive jsem měla dost přátel mezi muži, jednoho s kterým jsem se vídala často, na toho žárlil, ale to jsem i chápala. Pak se nám narodila dcerka,odstěhovali jsme se a já byla furt doma.starala jsem se jen o dcerku. Žárlil když jsem jela na chatu,když jsem začala spát v karavanu na zahradě, miluji přírodu,medituji ,snažila jsem se mu vysvětlit, že mi vyhovuje být sama se sebou.všude je se mnou malá. To jsme překonaly, že si občas rýpne jsem si zvykla.nic mi nezakazuje,jen rýpe.ale teď chodim do práce a jeho rejpave nálady jsou častější,furt mu vadí kolega z práce.nikdy jsem mu nevěrná nebyla.je to únavné a doma je dusno.
   Karel Chába Prosinec 16, 2015

   Dobrý den, nemá sebevědomí. Bojí se. S tím by bylo nejlépe udělat to, že začne se svým problémem pracovat. Měl by vyhledat odbornou pomoc.
  Magda Duben 17, 2016

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat v jakém případě se jedna o žárlivost která se dá řešit v soukromí vztahu a jaký musí být rozdíl aby člověk šel k odborníkovi. Začala jsem se stýkat s mužem je to zhruba 9 měsicu.Když ho nechám sama v pokoji proleze mi vše co může, vymýšlí si scénáře o tom kde jsem byla a ským jsem byla ikdyž mu posílám fotky že jsem doma a sama. Má to neuvěřitelnou dohru nedůvěřivosti . Je mi už i nepříjemné někam jít s kamarády protože ikdyž mu to řeknu tak se snaží abych snimi nešla a nebo aby šel i on snámi ikdyž ho mí přátelé neberou. Probrala jsem to s ním uvědomil si že dělá chybu ale za týden to bylo znovu , ale o odborné pomoci nechce slyšet. Poradíte mi prosím?Děkuji
   Karel Chába Duben 19, 2016

   Dobrý den, jeho problém se určitě nedá řešit v soukromí, bude se to opakovat a potřebuje odbornou pomoc.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů