V článku se dočtete, co můžete dělat, když do vašeho vztahu vstoupí nevěra kvůli nedostatku sexu. 

Sex je důležitý, nepodceňujte ho

Na úvod je třeba si říci, že funkci sexu lidé někdy podceňují. Sex patří mezi základní lidské potřeby a jeho nedostatek pro některé lidi znamená psychické, a někdy dokonce i fyzické problémy. Nechci tím říci, že tomu, kdo chce nebo potřebuje sex více, by se mělo za každou cenu vyhovět. Chci pouze upozornit na to, že pokud u vás kvůli nedostatku sexu došlo k nevěře, je třeba brát vážně to, jak nevěrný svoji potřebu vnímá. 

Je důležité si uvědomit, že sexem si podvádějící samozřejmě mohl řešit nejen uspokojení své sexuální potřeby a vybití sexuálního náboje: mnozí sex používají například k tomu, aby si potvrdili vlastní hodnotu.

Jak už psal Gary Chapman ve své knize Pět jazyků lásky, každý používáme některý z pěti způsobů komunikace. Pro některé lidi (často to jsou muži) je sex například důkazem toho, že je jejich protějšek má opravdu rád. Někdo komunikuje hlavně skrze city, někdo skrze doteky, někdo skrze sexualitu. A takhle bychom mohli pokračovat opravdu dlouho.

Není tedy dobré sex na jednu stranu přeceňovat a stavět ho na pomyslný vrchol pyramidy toho, o co ve vztahu jde. Nicméně ani ho podceňovat například jenom proto, že ho podvedený vnímá tak, že pro něj není až tak důležitý. Sex může mít pro některé lidi mnohem větší hodnotu než pro jejich protějšek.

Když je pro něj sex jako sport, ale ne s vámi

Existují dva základní důvody, proč k nevěře vinou nedostatku sexu mohlo dojít. 

První příčinou je to, že protějšek je svým způsobem na sexu závislý a vy, i kdybyste stokrát chtěli, mu nemůžete vyhovět. Mnohdy je tato závislost totiž spojená s nutkavou potřebou často střídat partnery. 

Pak se dá říci, že vaše možnosti (coby podvedeného) se situací něco dělat jsou mnohem omezenější. Je to proto, že partner nemusí mít zájem nic řešit, protože to vnímá tak, že na sexu není nic špatného. Takového partnera sex baví, jako někoho baví sport, a že se této své vášně nechce vzdát.

Byl nevěrný kvůli nedostatku sexu? Možná špatně komunikujete

Druhým důvodem, proč nevěra kvůli nedostatku sexu ve vztahu vzniká, je to, že si v nějakých přirozených mantinelech toho, co je teoreticky normální (i když každý vnímáme jako normální něco jiného), můžete vzájemně vyhovět. To znamená, že u vás vázne především komunikace: neumíte si vysvětlit, kdo má jaké potřeby a proč je má. 

Když dojde k nevěře kvůli nedostatku sexu a na vině je špatná komunikace, je to často kvůli tomu, že například manžel neumí manželce vysvětlit, že sex nepotřebuje jen proto, aby se jím ukojil. Některé ženy jsou dotčené a mají pocit, že partnerovi nejde o nic jiného. To proto, že manžel například z frustrace neustále naléhá. O sexu mluví a tvrdí, že až ho bude mít, bude vše v pořádku. Na ženu to pak může působit tak, že nejde o nic jiného než o její tělo.

Nechce nevěru řešit? Nikam se neposunete

Jaké tedy máte možnosti řešit nevěru kvůli nedostatku sexu? 

Podívejme se nejprve na první příklad, kdy protějšek nevěru zarputile zatajuje, a i když se na ni přišlo, neustále se na něco vymlouvá. Případně to bere tak, že fyzická nevěra nic neznamená. Pokud se partner nechce k věci postavit čelem a nechce ji s vámi řešit, nemáte prakticky možnost nikam se posunout. 

V této situaci by si ten, kdo je podváděný, měl přiznat, že partner se situací nechce nic dělat, a sám za sebe si rozmyslet, jak dál pokračovat. Neměl by se spoléhat na to, že druhý mu pomůže, ale ani se vymlouvat na to, že sice ve vztahu chce zůstat, ale že s ním nemůže nic dělat, protože nevěrný nemá zájem. 

Naučte se spolu mluvit, nevěře předejdete snáz

V druhém případě, kdy je hlavním spouštěčem nevěry kvůli nedostatku sexu to, že jste spolu neuměli dobře komunikovat, máte samozřejmě širší možnosti. Dá se očekávat, že se oba dva budete chtít více a lépe angažovat, abyste se posunuli. Nevěrný nemusí svoji nevěru vnímat jako akt a začátek procesu, kdy chce ze vztahu odejít. 

V tomto případě byste se měli zaměřit na to, že si nevěru nebudete vyčítat, že nevěrného nebudete neustále obviňovat a napadat za to, co vám způsobil. Ideální by bylo, kdybyste se dohodli na přechodném období, kdy se pokusíte odhalit příčiny toho, proč ve vašem vztahu nevěra vznikla. A jak už jsme si řekli, často je to kvůli nedostatečné komunikaci, neschopnosti vysvětlit si, co kdo potřebuje a proč tomu tak je. Vinou vzájemné neschopnosti si vysvětlit, že to, že někdo chce sex, neznamená, že mu jde pouze a jen o sex, a to, že když někdo sex nechce, neznamená, že dělá naschvály. To je podstatné. 

Komunikace a sdílení = klíč k řešení problému

Pokud jde o téma komunikace, doporučuji vám, abyste si přečetli články Komunikace mezi manželi, ve kterých se dozvíte více o tom, jak se komunikaci učit, abyste předešli tomu, že se u vás nevěra kvůli nedostatku sexu bude opakovat. 

Hlavní ale je, abyste po nevěře měli opravdu trpělivost učit se novým dovednostem. Pokud se naučíte lépe spolu sdílet, co se v každém z vás děje, co každého z vás trápí, a hlavně to, jaké máte potřeby, budete příště schopni nevěře předejít. Budete-li schopni řešit spolu i intimní věci, o kterých se vám doteď špatně mluvilo, za které jste se styděli nebo ve kterých jste si dosud nerozuměli, je velký předpoklad, že k frustracím z nenaplněných potřeb do budoucna nebude docházet nebo alespoň ne v takové míře, aby znovu zaúřadovala nevěra.

Došlo ve vašem vztahu k nevěře kvůli nedostatku sexu a vy ani po přečtení článku nevíte, jak situaci řešit? Rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába

Související články: Chronická nevěra a Ztracená důvěra ve vztahu a Rozdíl mezi získáním důvěry na začátku vztahu a po nevěře