Trápí vás ztráta důvěry ve vztahu? V článku se dozvíte, co to důvěra je a na čem stojí, abyste měli větší šanci ztracenou důvěru ve vašem vztahu obnovit.

Co je to důvěra? Vnímejte ji oba stejně

Přesto, že se může jevit jako zřejmé, co důvěra ve vztahu je, často se bohužel setkávám s tím, že to mnohým lidem jasné ani zdaleka není. Není až tak důležité přesně si definovat, co je to důvěra. Klíčové ale je, aby si pár, u něhož došlo ke ztrátě důvěry, třeba i podle tohoto článku srovnal pojmy tak, aby oba partneři vnímali důvěru přibližně stejně. Pokud totiž dochází k tomu, že každý si pod důvěrou ve vztahu představuje něco jiného, je samozřejmě velký problém ji do vztahu vrátit.

Důvěra: blízkost, bezpečí i komunikace 

Co je to tedy důvěra? Obecně můžeme říci, že důvěra ve vztahu je schopnost vytvářet emocionálně intimní spojení se svým protějškem. Intimní ve smyslu něčeho blízkého, skrytého před ostatními. Důvěra znamená schopnost vytvářet mezi sebou takovou atmosféru, že se jeden druhému můžeme svěřit teoreticky s čímkoli. A to proto,  že víme, že to proti nám partner nepoužije. Důvěru s námi bude budovat tím způsobem, že se bude upřímně zajímat o to, co mu sdělujeme. 

Důvěra je pocit blízkosti, bezpečí, je to zpevňování, empatie, schopnost být vůči druhému a jeho jedinečnosti ohleduplný. Důvěra ve vztahu je také ochota snažit se vnímat a do přijatelné míry a kompromisu vyrovnávat blízkost a osobní svobodu každého z partnerů. Důvěra, tedy intimita, je ale také (a to hlavně) komunikace. To si, prosím, dobře zapamatujte: bez schopnosti intimní komunikace nemůžete důvěru budovat ani ji do vztahu, kde došlo k její ztrátě, zase vrátit.

Ztracená důvěra ve vzatu bolí 

Proč je důvěra ve vztahu tak důležitá? Aniž by si to mnozí z nás uvědomovali, vztahy jsou pro některé lidi nejsilnějším zdrojem psychické pohody a štěstí. Ze vztahu jsme vzešli, naše vztahy s rodiči v dětství vytvořily naši osobnost. Naše vztahy v dospělosti nám přináší větší či menší možnosti toho, abychom byli spokojení a šťastní. Z důvěry ve vztahu čerpáme energii i psychickou pohodu.

Proto když dojde ke ztrátě důvěry ve vztahu, cítíme se psychicky špatně, prožíváme stres, strach. Někdo i silné úzkosti, někteří lidé mají dokonce pocit, že se vnitřně úplně rozkládají. Vztahy tedy potřebujeme k tomu, abychom se vnitřně zpevňovali a byli schopni lépe snášet to, co nám do cesty staví běžný, každodenní život.

Aby nebylo pochyb o tom, že důvěra ve vztahu je pro nás důležitá, pro někoho pak naprosto zásadní, uveďme si jeden úplně obyčejný příklad. Pro většinu z nás platí, že když se v noci ocitneme sami v temném lese a v dáli uslyšíme zvláštní zvuky, nebudeme se cítit dobře. Budeme se bát, někteří pak dokonce psychicky hroutit. Když se ale najednou v lese objeví někdo, komu věříme, koho považujeme za fyzicky i psychicky silného, přichází velká úleva. Stejně tak jako tento příklad demonstruje to, jak je přítomnost někoho, komu důvěřujeme, důležitá, je důležitá i důvěra ve vztahu.

I když není pochyb o tom, jak velkou roli důvěra ve vztahu hraje a jak zásadním, až destruktivním způsobem na nás může její ztráta působit, chováme se k ní často velmi špatně. 

Ztracená důvěra ve vztahu se obnovuje komunikací 

Chcete-li obnovit ztracenou důvěru ve vztahu, potřebujete dobře komunikovat (jak už jsme zmiňovali, toto byste si měli dobře zapamatovat). Vše, co se ve vás odehrává, je uvnitř vás. Není to vidět. Proto potřebujete na svůj protějšek velmi dobře přenést to, co se ve vás a ve vaší psychice děje. Budete-li používat takzvanou komunikaci přibližující, v jejímž rámci budete schopni jeden druhého lépe poznat. Pochopit, co se v něm děje a jaké má slabiny, pak mezi sebou můžete obnovovat důvěru.

Je to z toho důvodu, že čím méně informací máte k tomu, proč pro vás protějšek něco nemůže udělat, proč jde v něčem proti vám, proč naopak dělá moc něčeho, co vám nevyhovuje, tím více si to berete osobně. Jako důkaz toho, že vás partner nemá rád, že jste mu lhostejní, že pro něj nejste dost důležití a dostatečně hodnotní. A samozřejmě všechny tyto věci, to, že se za vás partner nepostaví a že se o vás nezajímá, vedou ke ztrátě důvěry ve vztahu. 

Chcete-li důvěru obnovit, musíte jít hlouběji do své psychiky a pomocí komunikace přibližující se jeden druhému více otevřít. Proto, abyste jeden druhého lépe poznali. Jak už jsme si řekli, čím více se poznáte a čím více porozumíte tomu, že vám protějšek nechce dělat žádné zlo, že se jen pere se svojí psychikou, tím méně si budete jeho chování nebo pasivitu brát osobně. Čím méně si budete chování druhého brát osobně a čím více mu budete rozumět, tím lépe budete schopni obnovit ztracenou důvěru ve vašem vztahu.

Pokud si ani po přečtení článku nevíte rady s tím, jak obnovit ztracenou důvěru ve vašem vztahu, obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

 autor článku: Karel Chába

Související články: Komunikace mezi manželi a 6 způsobů, jak zachránit vztah