Mnoho lidí zamilovanost velmi přeceňuje.
Nedokáží popsat, co to vlastně zamilovanost je. Kvůli pocitu, že je partner nemiluje tak, jak oni by si představovali, se dokáží šíleně trápit. A zrovna tak trpí, pokud jim partner neřekne, že je miluje, ale že je má rád. Dostávají se kvůli tomu do krizí, a někdy se dokonce rozcházejí.

Musíte si uvědomit, že zamilovanost se nedá pěstovat. Jsou to pouhé chemické procesy v mozku. V drtivé většině případů se zamilovanost týká maximálně prvních 2 let vztahu.

Zamilovanost se nedá odehnat ani přivolat. Nemůžete si poručit, že teď budete zamilovaní. Pokud vás trápí nešťastná láska, nemůžete se ani snadno odmilovat.

Naplňování potřeb je projevem lásky

Všichni vstupují do vztahu kvůli svým potřebám. Tím, že budeme ve vztahu vzájemně naplňovat své potřeby, pěstujeme lásku.

Lidé, kteří jsou natolik silně přesvědčeni o své představě zamilovanosti, se dokáží ve vztahu natolik trápit, že přemýšlí i o rozchodu, pokud ten druhý lásku neprojevuje podle jejich představ.

Někdy za mnou lidé chodí a stěžují si, že je partner nemiluje. Že je má pouze rád. Cítí se podvedeni, zrazeni. Je pro ně nepřijatelné zůstat v takovém vztahu.

Faktem ale je, že zamilovanost se prostě nedá ovlivnit a trvá maximálně 2 roky. Navíc každý zamilovanost vnímá a prožívá trochu jinak. Bohužel mnozí jsou přesvědčeni, že právě ta jejich představa je správná a jejich partner by se dle ní měl chovat.

Dlouhodobý vztah je, ale o něčem jiném než o jakémsi individuálním vysněném ideálu zamilovanosti. Dlouhodobý vztah je o projevech lásky skrze vzájemné naplňování potřeb.

Jak to vyřešit?

Lidé často říkají, co jim ve vztahu nevyhovuje, čeho se jim nedostává. Umí měsíce i roky toto všechno svému partnerovi vyčítat a přitom jsou nešťastní.

Musíte si sami pro sebe uvědomit, co to vlastně zamilovanost je a co to pro vás znamená. Jak by se měl váš protějšek chovat, abyste byli spokojení?

Pokud si přejete, aby se k vám partner nějakým způsobem choval, aby vám občas donesl květinu, každé ráno vás políbil, pomáhal s nákupem atd. popisujete vlastně své potřeby, které byste chtěli od svého partnera naplnit.

Nejprve musíte přestat partnera zasypávat výčitkami a zbavit se frustrace. S tužkou a papírem si vypište, jak si zamilovanost představujete vy.

Pak vše s partnerem v pozitivní formě proberte. Urážení, výčitky ani deprese nic nevyřeší. Pokud se vám nedaří ani začít, vyhledejte odbornou pomoc.

Nepřeceňujte zamilovanost. Nemá tak velký význam, jak si dost možná myslíte. Bohužel, v naší společnosti se dětem moc nevysvětluje, co je to zamilovanost, jak dlouho trvá a jak se projevuje. Zrovna tak se moc neučí, co je to láska, jak vypadá a jak se dává najevo.

Hlavním problémem většiny lidí je, že mají pokřivený názor na zamilovanost a neumí s ní zacházet.

Když se jim to vysvětlí, sami ten názor změní a začnou se chovat jinak.

Samozřejmě bychom měli po partnerovi chtít projevy lásky a naplňování potřeb. Ale zamilovanost je iracionální, je pouhým výsledkem chemických procesů.

Lidé by neměli chtít být celý vztah zamilovaní. Když jsme zamilovaní, děláme vše pro partnera a nezabýváme se tím, jestli to opravdu chce.

Ten partner nám to často strpí jen proto, že je taky zamilovaný. Zamilovanost je pěkná a do vztahu určitě patří. Ale z dlouhodobého hlediska se počítá to, že svého partnera znáte, že víte, co chce, jaké má potřeby, co mu udělá radost a co ho trápí.

Máte-li pocit, že vám partner nedává dostatečně najevo své city k vám a výše popsané rady vám k řešení nepostačují, určitě vyhledejte pomoc odborníka. Pokud tento problém necháte být a budete se jím dlouhodobě trápit, akorát tak zvýšíte riziko vážné partnerské krize. Popovídejte si s odborníkem na řešení partnerských problémů, pomůže vám vidět váš vztah a problémy v nových souvislostech a ukáže vám řešení.

autor článku: Karel Chába