Často se zamilujeme do osob, které se vyskytují v našem nejbližším okolí. Mnohdy zjistíme, že to není vhodné, že by to tak nemělo být, ale stejně si nemůžeme pomoci. Co pak vlastně s takovou situací?

Příběh Kláry, která má vztah s manželem kamarádky

Klára žije sama se svojí dcerou. Už asi 6 let má dobrou kamarádku. Ta se jí poslední rok svěřuje, že její manželství už není takové, jaké by si jej představovala. Daleko více znepokojivé je to, že se s problémy v manželství začal Kláře svěřovat i manžel její kamarádky Marek. Klára se do manžela své kamarádky zamilovala, a začal mezi nimi tajný vztah.

Dnes Klára říká, že jej vlastně chápe, že si stěžuje. Myslí si, že má Marek vlastně pravdu, že se mu jeho žena nevěnuje. On chodí do práce, aby vydělal peníze, a ona je s dětmi doma. Dle jejích slov její péče o domácnost neodpovídá tomu, že je celé dny doma.

Klára tajně doufá, že se Marek rozvede a jejich vztah zlegalizuje. On se ale nemůže stále rozhoupat ani k tomu, aby si se svojí ženou o všem jak to je, promluvil. Klára neví, co dál. Má čekat, má kamarádce vše říct, nebo se má s Markem rozejít? Klára si myslí, že by jim to s Markem klapalo. Se svojí ženou si podle toho, co slyší, stejně nerozumí, a žijí spíše vedle sebe než spolu.

Jak to vidí Klára a jak je to doopravdy?

Je zřejmé, že Klára ve své zamilovanosti nevidí situaci objektivně. Skutečně si myslí, že za vše špatné ve vztahu může její kamarádka, a Marka vidí jako oběť. Tak tomu ale samozřejmě vůbec není. Vždy je dobré, především, když jsou součástí vztahu děti, se pokusit nějakým způsobem na něm zapracovat, než z něj utíkat do vztahu jiného. Je pravděpodobné, že se Marek i jeho žena cítí oba nespokojeni, ale ani jeden z nich nepřijímá zodpovědnost za svoji nespokojenost, ani za vztah.

Nejsou pak samozřejmě schopni komunikovat o tom, co komu schází, a co by každý z nich ve vztahu vlastně potřeboval. S největší pravděpodobností se nacházejí v určité fázi vyhořenosti vztahu, kdy se oba cítí nemilovaní, nechápaní a nepodporovaní tím druhým. Manželka Marka pak může projevovat svoji nespokojenost nepozorností ke svému manželovi, nedostatečnou motivací v péči o domácnost. Marek tuto krizi řeší mimomanželským vztahem.

Oběma pak taková situace jen bere energii k jakékoliv komunikaci a také ke snaze o zlepšení vztahu. Samozřejmě, že situace může být i taková, že ti dva se k sobě prostě již nehodí, je mezi nimi nějaká vážná neslučitelnost. Pak je jistě nejlepším řešením rozchod. Ovšem i tak by mělo vše proběhnout čestně a otevřeně.

Je v takovém případě rozvod a nový vztah výhra?

Pokud se nakonec Markův mimomanželský vztah provalí a on se rozvede, možná se může Kláře zdát, že má vyhráno. Marek pak bude s ní a nic nebude již bránit jejich štěstí. Bohužel mnohdy takový vztah, který začal na základě lží, být výhrou ovšem nemusí. Jak Marek, tak Klára lžou člověku jim blízkému.

V případě Kláry se jedná o kamarádku, která jí věří, a která se jí svěřuje. To, co se Klára od ní dozví, vlastně pak používá proti ní a jejímu manželství. Marek zase podvádí svoji manželku, navíc jí ještě před Klárou pomlouvá a stěžuje si na ní. Pokud se takto chová k jedné ženě, je velká pravděpodobnost, že se tak bude chovat znovu.

Zamilovanost neovlivníte, své chování ano.

Taková situace, že se zamilujete do naprosto nevhodného člověka se prostě stává. S tím asi moc neuděláte. Udělat se ale dá hodně s tím, jak s takovou situaci naložíte, a jak se zachováte. Marek měl říct již dávno své ženě, že není v manželství spokojený, a také říct proč. Měl si postěžovat své ženě, místo aby si stěžoval Kláře. To nesvědčí o muži, který má sílu řešit problémy přímo. Marek měl v první řadě řešit své manželství.

To, že mají Klára a Marek vztah za zády jim blízkému člověku, pak není nejlepší devizou pro fungování vztahu do budoucna, ani dobrou vizitkou charakteru jich obou. Vyjít se situací jaká nastala na světlo, by bylo sice mnohem těžší, a neslo by to nesporně určitá rizika, ale Marek s Klárou by pak mohli postavit svůj vztah na čistším základě. Nestavěli by svůj vztah na lži, tajnostech a na spolčení se proti někomu, kdo jim vlastně věří.

Rozejít se, nebo zůstat?

V takovém případě, kdy muž nechce delší dobu situaci řešit, je lepší se s ním rozejít. Situace, ve které takový muž setrvává, svědčí o tom, že se takový muž neumí chovat jako chlap. Takovým chováním pak vlastně ubližuje všem okolo. Manželství je pak stále stejně nespokojené ne-li horší, milenka bývá také čím dál více nešťastná a trápí se. Na pohodě nepřidává ani narůstající napětí mezi všemi, kterých se tato situace vědomě, či nevědomě týká.

Taková situace je vlastně ponižující pro všechny účastníky. Pokud pak žena v roli takové milenky setrvává i přes trápení, které jí to přináší, je dobré se zeptat proč. Zřejmě si není vědoma dostatečně své hodnoty, neváží si sama sebe, a tak se spokojí s rolí čekatelky. Přitom se může snadno stát, že žena, která takto odvede muže z manželství, jednou zažije stejnou hořkost od jiné ženy.

Je totiž velká pravděpodobnost, že se takový muž bude chovat stejně v dalším vztahu. Bude pak opět řešit krizi tím, že si najde milenku, která mu porozumí, místo toho, aby hledal společnou řeč se svojí partnerkou. Lepší variantou je najít si partnera, který se chová čestně. Může pomoci uvědomění si, že si zasloužíte muže, který má odvahu svůj život řešit, chová se zodpovědně, bude vám oporou, a vy si ho budete moci opravdu vážit.

Pokud se nacházíte v podobné situaci a nevíte co dělat, neváhejte a kontaktujte mě v sekci konzultace.