V článku se dočtete, co vám pomůže, když chcete bojovat o manžela, a naopak co byste dělat neměla, abyste boj o něj neprohrála.

Obrňte se trpělivostí, bojovat o manžela se vám bude snáz

Pokud je vám manžel nevěrný nebo máte krizi a on neví, jestli s vámi chce ještě zůstat, vy o něj ale i přesto chcete bojovat, musíte být především trpělivá. Je nutné uvědomit si, že to, co se odehrává v mysli vašeho manžela, nelze vypnout ze dne na den. Toto je velmi důležité. Bohužel mnoho žen – zcela přirozeně, protože se bojí, že o manžela přijdou – psychické procesy v mysli muže popírá a nerespektuje je.  

Jestliže se manžel zamiloval, má osobní krizi nebo je v krizi váš vztah, znamená to, že se tyto věci nějakou dobu vyvíjely a nejdou ze dne na den vypnout jen proto, že to tak chcete (i když bych vám to jistě přál). Neočekávejte tedy, že se něco změní rychle, stejně tak ale nepočítejte s tím, že svůj boj o manžela vyhrajete tím, že uděláte nebo změníte jednu věc, na kterou bude on hned reagovat. Buďte trpělivá a pokorná k tomu, že v lidské mysli vše nemůžeme ovlivnit vůlí a změnu (na sobě ani na druhém) si nelze vynutit a zrealizovat okamžitě, a to i kdyby váš manžel chtěl. 

Nejprve se pojďme podívat na to, co byste v boji o manžela dělat neměla. Na to, co byste naopak dělat mohla, se zaměříme následně.  

Chcete vyhrát boj o manžela? Toto rozhodně nedělejte

V první chvíli poté, co se ženy dozví například o tom, že manžel má milenku, je časté, že ho chtějí vyhodit z domu. To ale určitě nedoporučuji, protože to celou věc jen zhorší. Pokud by měl manžel odejít za milenkou a zkusit si s ní žít, je lepší udělat to po vzájemné dohodě.

Určitě milenku, pokud ji manžel má, nekontaktujte. Opět je to nezřídka kdy způsob, jakým ženy chtějí řešit problém. Často se bohužel se zlou potáží, protože manžel milenku brání. Nechce ji opustit a vyčítá své ženě, že ji do věci zatahovala. Žena tím boj o manžela prohrává, a zároveň je velmi zraněná tím, že vidí a cítí, že on je mnohem více na straně milenky. Ať se vám to totiž líbí nebo ne, pokud manžel milenku má, znamená to pro něj vztah, který bude bránit, protože mu něco dává. Tím, že budete navazovat kontakt s milenkou, ji se svým manželem můžete paradoxně mnohem více spojit.

Odvetou ani skrze děti boj o manžela nevyhrajete

Další věcí, ke které byste v boji o manžela přistupovat neměla, jsou odvetné akce typu vaší vlastní nevěry. Pokud chcete vztah zachránit, bude vám toto jen komplikovat situaci. Neměla byste se také přehnaně snažit. Jsme-li v krizi, ve které nám hrozí, že nás protějšek opustí, je naprosto přirozené, že nám mysl říká, abychom bojovali ze všech sil, a proto se začínáme nepřiměřeně snažit a v mnohém zlepšovat. 

To nicméně manžel může (a mnohdy tomu tak je) vidět tak, že s ním manipulujeme, že mu nedáváme prostor a čas, aby si v sobě vyřešil věci, které si v sobě řešit chce. Proto vám určitě doporučuji zachovat standard, který jste měli doteď. A to i tehdy, pokud vám manžel něco dlouhodobě vytýkal a vy si myslíte, že když to teď uděláte, něco tím spravíte. Nespravíte a manžel vás navíc nejspíš bude mít za manipulátorku, která chce zachránit sama sebe, a ne jeho a vztah.

Důležitou věcí, kterou byste neměla dělat, je popouzení dětí proti manželovi. Není to tak časté, ale stává se to, trpí tím ale především děti a manžela tím k sobě rozhodně nepřipoutáte. K tomu se pak váže i to, abyste manžela citově nevydírala a nevyhrožovala mu: například tím, že si něco uděláte, hned se odstěhujete, vezmete mu děti nebo si najdete někoho jiného. 

Jak bojovat o manžela? Dejte mu čas a prostor

Pojďme se podívat na to, co v boji o manžela naopak dělat můžete. Určitě byste se měla snažit dát mu čas a prostor. Jak už bylo řečeno výše, pokud se v lidské mysli něco děje, ať už je to vnější krize (například vztah s milenkou), nebo vnitřní konflikt, ve kterém nevíme, co máme dělat a zda ještě zůstat, nebo se rozvést, nelze tyto procesy zcela ovládat vůlí. Proto potřebujeme zajistit, aby v mysli proběhly tak, jak mají. 

Čím více prostoru a času svému muži dáte, tím lépe si tyto věci může sám ujasnit a rozhodnout se, co dál. Bude-li mít pocit, že se může opravdu svobodně rozhodnout, co udělá, přestává ve vás vidět nepřítele a pocit, že mu vůbec nerozumíte, slábne. A proto pokud chcete bojovat o manžela, rozhodně byste mu měla dát prostor a čas na to, aby se mohl posunout.

Součástí toho, že manželovi dáte prostor a čas, by ale měla být také dohoda mezi vámi. Tato dohoda by se přitom měla týkat mimo jiné toho, kolik času potřebuje. Často to samozřejmě ani při velké snaze nelze přesně říci, nicméně nějaký rámec byste si i tak dát měli. Je-li například manžel zamilovaný do milenky, má určitě smysl, abyste o něj bojovala půl roku až rok. To je běžná doba, po které padají v mileneckém vztahu růžové brýle a lidé začínají věci vidět zase reálně. 

Uzavřete dohodu, těžit z ní budete oba dva

Chcete-li bojovat o manžela, měla byste si s ním vytvořit dohodu zaměřenou na to, abyste svůj vztah udrželi na úrovni, na které je teď, a abyste se od sebe zbytečně neodcizovali tím, že se budete zraňovat. Je důležité nastavit si hranice toho, co se ještě může a co už ne, respektive čím byste si ještě více ubližovali. Pokud vám kupříkladu manžel ubližuje tím, že si večer u televize, když vedle vás sedí, píše celé hodiny s milenkou, je to jistě něco, co si odpustit může. Trápí-li vás toto nebo něco podobného, mělo by to být součástí vaší dohody. 

Dohoda mezi vámi a manželem by se měla soustředit na to, abyste si co nejméně ubližovali a odcizovali se od sebe. Pokud by se totiž manžel nakonec rozhodl s vámi zůstat, musí se být k čemu vracet. A aby se bylo k čemu vrátit, není dobré váš vztah zatěžovat dalšími problémy. Často není největší problém nevěra samotná, ale to, jak se k sobě lidé chovají. A proto pokud chcete úspěšně bojovat o svého manžela, měla byste po něm takovou dohodu chtít. 

Vysvětlete mu přitom, že to není dohoda, kterou s ním chcete manipulovat, ale naopak něco, co když oba dva budete dodržovat, budete klidnější. Vysvětlete mu, že když vy sama budete klidnější, můžete mu snadněji dát prostor, který po vás chce. Nebudete totiž tolik psychicky strádat, a tím pádem ho napadat s dotazy nebo po něm chtít tolik důkazů lásky, které byste jinak požadovala. 

Nevíte-li si ani po přečtení článku rady s tím, jak bojovat o manžela, nevěšte hlavu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Manžel miluje milenku a Jak se nezbláznit z nevěry