V článku se dočtete o tom, jak někteří podvedení nevěru prožívají a co můžete udělat pro to, abyste si co nejvíce ulevili. 

Když máte pocit, že se vám nevěrou zbořil svět

Je naprosto přirozené, že když člověk zjistí, že byl nebo je dlouhodobě podváděn, má pocit, že se mu zbořil svět. Prožívá velký stres, strach, někdy až úzkosti, někdo dokonce i depresivní stavy. Jsou to takové stavy, kdy má člověk až pocit, že se ze situace zblázní. A že před nevěrou a před negativními emocemi po odhalené nevěře není prostě kam utéct. Lidé, kteří toto prožívají, mají pocit, že situace je naprosto neřešitelná. 

Každý nevěru zvládá jinak. Někdo se z ní celkem rychle a úspěšně oklepe, jiný ji naopak vnímá tak, že se zblázní. Takoví lidé se po dobu týdnů až měsíců nedokáží s nevěrou svého protějšku vyrovnat. Jejich psychický stav se s dobou spíše zhoršuje, než že by pro ně platilo pravidlo, že čas vše zahojí. 

Je třeba si uvědomit, že podvedený může mít skutečně pocit, že nevěrný vztah úplně zničil. Může se cítit opravdu až traumatizovaný a mít pocit, že veškerá jeho hodnota byla zašlapána do země. Lidé, kteří mají pocit, že se z nevěry zblázní, navíc vždy říkají, že se rozplynuly všechny pocity bezpečí, které dosud měli.

Jsou totiž lidé, kteří pocit bezpečí dokáží hodně čerpat ze sebe a nepotřebují k tomu tolik protějšek a jeho péči. Pak jsou ale tací, kteří partnera a vztahy k tomu, aby se bezpečně cítili, potřebují zásadním způsobem. A právě takoví lidé mívají po odhalení nevěry velmi těžký průběh.

Bojujte s nutkavými myšlenkami, s nevěrou se vyrovnáte snáz

Lidé, kteří prožívají vztah po odhalení partnerovy nevěry až v takové míře, že mají pocit, že se zblázní, na nevěru pořád myslí. Mají nutkavé myšlenky, kterým se nedá vyhnout. Neustále se ptají, co udělali špatně, proč jim to partner provedl a co oni mohli udělat jinak. V hlavě si odehrávají nejrůznější scénáře: kdyby tenkrát udělali tohle nebo tehdy neřekli toto, určitě by je partner nepodvedl. Takové myšlenky jsou samozřejmě většinou iracionální a k ničemu nevedou.

Za nutkavými myšlenkami není nic jiného než touha se s nastalou situací vyrovnat. Bohužel platí to, že čím více dáváme něčemu energii, tím více to zvědomujeme a tím více to žijeme. Proto by si ten, kdo má pocit, že se zblázní z nevěry, měl uvědomit, že musí ovládnout svoji mysl v takové míře, v jaké to jen jde. Absolutně to přirozeně nejde, nicméně vnitřní dialog, který se sebou samými lidé, jež se dozvěděli, že byli podvedeni, vedou, lze nějakým způsobem ovládat. 

To znamená, že když se nacházíte v situaci, kdy máte pocit, že se zblázníte z nevěry, neměli byste svým myšlenkám dovolit, aby na vás mohly kdykoli vyskočit a dělat si s vámi, cokoli se jim zachce. Lidé, kteří podvedli svého partnera, často říkají, že je jejich protějšek až vyslýchá. Ptá se, kde byli s milenkou, co s ní dělali, jak často to s ní dělali, jaká byla. Na tyto věci by se ale ten, kdo byl podveden, určitě ptát neměl.

Máte pocit, že se zblázníte? Přestaňte útočit a mluvte o sobě

Jak tedy ven z toho, když máte pocit, že se z nevěry zblázníte? V první řadě byste se měli s partnerem domluvit na tom, že na situaci musíte pracovat. Podílet se na ní oba dva, abyste se posouvali k vysněnému cíli. Tím cílem je samozřejmě to, že se tomu, kdo byl podveden, uleví. 

Dohodněte se na tom, že si spolu dvakrát týdně na 15 minut sednete a tento prostor bude vyhrazen jen vám dvěma. Bez jakékoli třetí strany, telefonu, televize, časopisu. Na těchto setkáních může podvedený mluvit o čemkoli, musí ale dodržet pravidlo, že to bude to, co prožívá. Nebude se tedy na nic ptát partnera, nebude vyzvídat a (pokud to jen trochu půjde) nebude druhého napadat. 

Smyslem je, abyste mluvili o tom, co prožíváte. Důležitá je tedy forma. Podstatné je, abyste mluvili o tom, co se ve vás děje, jaké máte pocity, čeho se bojíte, jaké máte emoce a stavy. Měli byste o sobě mluvit v takzvaném já stylu, tedy v první osobě. Když máte pocit, že se zblázníte z nevěry, a chcete si ulevit, musíte jít hlouběji do sebe. Musíte překonat touhu druhého kritizovat, nadávat na něj a vinit ho z vašeho stavu. 

Popisujte, jak se po nevěře cítíte, uleví se vám

Samozřejmě že se druhý zásadně podílel na tom, jak se cítíte. Vašich problémů a pocitů, že se zblázníte, se nezbavíte tím, když budete svoji energii přesměrovávat na partnera. Naopak ji musíte nasměřovat na sebe. Popište partnerovi, co prožíváte, co se ve vás děje, a to v já stylu. Jako příklad si uveďme následující: Dnes se cítím velmi špatně. Mám pocit, že jsem na všechno sama a že se z této situace nedokážu dostat. Nemůžu najít nic, co by mi ulevilo, díky čemu bych se zase cítila hodnotná a v bezpečí.  

Tímto způsobem druhému dovolíte, aby vás vyslechl a emocionálně podpořil, a zároveň na něho neútočíte. To je důležité. Chcete-li si ulevit, je klíčové, abyste na druhého neútočili, protože se potřebujete proti situaci spojit, potřebujete spolupracovat. Čím více se podvedený cítí partnerem zrazený, tím více také potřebuje cítit, že protějšek s ním má zájem situaci řešit. Potřebuje cítit, že partner má zájem to, co udělal, odčinit. Potřebuje cítit, že je pro partnera důležitý a že on s ním jeho bolest bude sdílet. A to například tím, že si s ním vydrží povídat o tom, co prožívá a proč má pocit, že se zblázní.

Na závěr je třeba upozornit na to, že pokud jste v situaci, kdy je vám i po týdnech a měsících po odhalení nevěry stále špatně, nebo se váš stav dokonce ještě zhoršuje, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Jak už bylo řešeno, ne každý se dokáže s nevěrou svého protějšku vyrovnat sám a takoví lidé opravdu potřebují odborné vedení.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak se vyrovnat s nevěrou? Máte i po týdnech po jejím odhalení pocit, že se zblázníte? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába

Související články: Manžel miluje milenku a Jak dál po nevěře