V článku se dočtete, jak konkrétně postupovat po nevěře ve vztahu. 

Silné emoce? Vyvarujte se zásadních rozhodnutí

Nevěra je samozřejmě velkým zásahem do psychiky, hodně bolí a nese s sebou ztrátu důvěry. V prvním okamžiku, když se o nevěře dozvíte, jste pod velkými emocemi. Z toho důvodu vám doporučuji, abyste bezprostředně po jejím odhalení nedělali žádná zásadní rozhodnutí. Ten, kdo se dozví o nevěře jako druhý, by si měl dát a dostat čas několik dní na to, aby se mohl vzpamatovat z toho nejhoršího. Pod vlivem silných emocí nic nerozhodujte. Vyvarujte se hlavně zásadních rozhodnutí typu rozvedeme se, rozdělíme majetek nebo okamžitě odejdeš za milenkou. 

Pokud máte nejhorší pocity a první dny už za sebou, pak může mít situace dvě varianty: buď je nevěra z jakéhokoli důvodu už ukončená, nebo stále trvá. Trvá-li u vás nevěra, doporučuji vám přečíst si článek Manžel miluje milenku.

Jak dál po nevěře? Dohodněte se, jestli ve vztahu zůstanete

V tomto okamžiku nicméně předpokládejme, že nevěra je ve vašem případě ukončená. Pak byste se s partnerem měli dohodnout na tom, jestli ve vztahu chcete zůstat. Měli byste si to opravdu říct, nespoléhejte na to, že je to jasné. Sedněte si a jeden druhému do očí řekněte, jestli byste ve vztahu chtěli zůstat a jestli byste na něm chtěli pracovat.

Z toho pak vychází další krok, jak dál po nevěře postupovat. Měli byste si říci, jestli to, že spolu zůstáváte (a my předpokládáme, že ano), znamená, že za nevěrou chcete udělat jen tlustou čáru (potom vám doporučuji přečíst si článek Uděláme tlustou čáru), nebo jestli chcete se vztahem něco dělat a posunout ho k lepším zítřkům.

Pokud ve vašem vztahu byla nevěra a vy se teď zamýšlíte, co dál, je naprosto bez diskuze, že je vždy lepší snažit se vztah zlepšit a někam ho posunout. Nemyslete si ale, že vám pomůže jen to, že si slíbíte, že už se to nestane, že spolu budete více mluvit a trávit spolu více volného času. To většinou opravdu nefunguje.

Učte se komunikovat, nevěru zvládnete lépe

Klíčem k tomu, abyste obnovili ztracenou důvěru a aby se váš vztah zlepšoval, je samozřejmě komunikace. Nejlepší odpovědí na otázku, jak dál po nevěře, je snažit se učit lepší komunikaci. Komunikaci přibližující, která povede k tomu, že se o sobě více dozvíte. 

Když ve vztahu dojde k nevěře, je to většinou proto, že nejsou naplňovány některé potřeby, tedy že spolu lidé málo mluví a nedostatečně se znají. Klíčovou dovedností, kterou byste tedy měli uchopit, pokud chcete po nevěře ve vztahu pokračovat dál, je učit se k sobě přiblížit. Pěstovat intimitu, snažit se o sobě a partnerovi dozvědět více. To je nejlepší způsob, jak pokračovat po nevěře.

Intimita je základní stavební kámen vztahu a po jejím narušení po nevěře je přirozeně potřeba ji nejen obnovit, ale také ji posouvat. Měli byste se bavit o svých snech, plánech, cílech, ale hlavně o tom, kdo máte jaké slabiny. Kdo se čeho bojíte, za co se nemáte rádi, čemu se v diskuzích vyhýbáte, co nechcete, aby se druhý dozvěděl. Nemám přitom na mysli jiné nevěry, ale hlavně to, v čem se každý z vás podceňujete, co vás na sobě zlobí atd.

Zajímá vás, jak dál po nevěře? Otevřete se jeden druhému 

Měli byste se dohodnout na tom, že si dvakrát týdně sednete a budete se jeden druhému bez druhých lidí, telefonu a televize věnovat. Budete si dávat energii a podle článku Naslouchání ve vztahu se budete učit, jak se ve vztahu posouvat. Klíčové bude, abyste se jeden druhému chtěli opravdu více otevřít, abyste se chtěli posunout na vyšší úroveň, abyste byli více autentičtí. Je to klíčová dovednost, bez které nemůže vztah dobře fungovat. 

Dejme tomu, že má jeden z vás pocit, že si nezaslouží lásku. Nicméně do této doby to sobě, ale hlavně partnerovi nechtěl přiznat a různě to maskoval. V tuto chvíli by tedy měl začít mluvit o tom, co se v něm odehrává. Důležité ale je, aby mluvil jen o sobě, a ne o svém protějšku, aby mluvil o tom, jak tento pocit prožívá, co se v něm odehrává. Z jakého důvodu si to myslí, jak to souvisí s jeho celkovým sebepojetím, sebevnímáním a sebehodnocením.

Při takovémto odhalení dáváte druhému možnost, aby vás co nejlépe pochopil a co nejlépe se do vás vžil. Stáváte se pro svůj protějšek opravdovou lidskou bytostí, která má své neduhy. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se k sobě můžete po nevěře dál přibližovat a někam se posouvat. 

Mluvte o sobě a buďte empatičtí, zlepšíte intimitu

Protějšek by vám neměl nijak vymlouvat to, co prožíváte. Naopak by se vám měl snažit dát empatii a podporu a po nevěře se vás snažit přijmout se vším všudy. Tak, abyste se cítili celiství, tak abyste se cítili tak, že si můžete dovolit být i nedokonalí. Čím více se zbavíte toho, co vás na sobě trápí, čím více vám druhý ukáže, že vás přijímá. Tím silnější intimitu si mezi sebou začnete budovat. A jak už bylo řečeno, intimita je klíčová pro vztah.

Pokud spolu budete pravidelně mluvit, cítit, že se druhému můžete více a více otevřít, a budete dostávat podporu, bude důvěra mezi vámi narůstat. V druhém budete vidět mnohem větší oporu než dosud. Budete vědět, že když se něco špatného stane, budete to spolu umět vyřešit a nebudete se muset bát to otevřít, bát se toho, že vás druhý nepodpoří, nebo se vám dokonce vysměje. Ve vztahu (a zvlášť v těžkých situacích) je opravdu důležité vědět, že nemusíte nic tajit, že se druhému můžete otevřít, protože ten vás empaticky přijme.

Pokud tedy chcete vědět, jak dál po nevěře, snažte se učit tomu, co jsem vám doporučil. Buďte trpěliví: nepůjde to jednoduše a hned, protože se budete doslova učit novému způsobu myšlení a nazírání na sebe i na protějšek. Pokud ale budete trpěliví a budete se zkoušet učit takovému stylu komunikace, začnete se k sobě přibližovat a vztah vnímat jinak, tak, jak jste ho dosud nevnímali

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak dál po nevěře? Nezoufejte a obraťte se na mě. Rád vám pomohu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor článku: Karel Chába