V článku Jak změnit komunikaci ve vztahu se budeme zabývat nejdůležitějšími milníky, kterými musíte projít, abyste komunikaci ve vašem vztahu mohli změnit.

Co je komunikace a jak souvisí s intimitou ve vztahu 

Na úvod článku si řekneme, co to komunikace vlastně je. Definice to bude obecná, protože pod komunikací si každý představujeme něco jiného. I tak se ale pokusím vystihnout nejdůležitější aspekty komunikace.

To, co nás na vztahu nejvíce zajímá, je naše vlastní spokojenost. Ke spokojenosti se samozřejmě dostáváme skrze uspokojivou intimitu. Uspokojivé intimity pak můžeme dosáhnout jedině prostřednictvím komunikace spojující. Je to taková komunikace, kdy jsme ochotni říci o sobě druhému co nejvíce. Jsme ochotni popsat co nejvíce ze sebe, svoji vlastní osobnost.

Naše osobnost se přirozeně skládá z částí, na které jsme hrdí, ale i z těch, za které se stydíme nebo se z nich viníme. A tyto části pochopitelně v nějaké míře před sebou, před světem i před partnerem chceme schovat. Jde tedy právě především o to, abychom se při změně komunikace ve vztahu byli ochotní co nejvíce a autenticky druhému otevřít.

Nastartujte změnu komunikace respektem k druhému  

Aby mohlo ke změně komunikace dojít, je nutné, aby se k nám partner chtěl přibližovat. Musíme cítit, že nám chce věnovat energii, a hlavně že nás chce respektovat. Respektovat ovšem neznamená, že se nám protějšek ve všem, co řekneme, podřídí. Respektovat znamená, že se nás (v nějaké míře) bude snažit přijmout takové, jací jsme. 

Nejde jen o obsah toho, co v komunikaci řešíme, ale jde samozřejmě také o formu. Pokud nebudete dodržovat takovou formu, při které se budete oba dva cítit respektovaní a podporovaní, pak se nebudete cítit ani hodnotně a bezpečně. Pak půjde o komunikaci, kterou se budete odcizovat, komunikaci odcizující. Mezi komunikací odcizující a spojující je samozřejmě zásadní rozdíl.

Jak nastolit v důležitých tématech a tématech, která jsou pro vás zraňující a v kterých jste se doteď hádali, komunikaci přibližující, si popíšeme v několika základních bodech. 

Na změnu komunikace ve vztahu musíte být dva

Prvním základním předpokladem toho, abyste mohli změnit komunikaci ve vašem vztahu, je to, že to musíte chtít oba dva. Velmi často se setkávám s tím, že jeden z partnerů je motivovaný, má zájem a chce na vztahu a na komunikaci pracovat. Bohužel i když se budete snažit sebevíc, pokud se budete snažit jen jeden z vás, nemůžete se v komunikaci zásadně posunout. 

Je to z toho důvodu, že komunikace má dvě základní části. Tou první je forma, pravidla komunikace, která musíte oba znát. Oba stejně chápat a oba se je snažit dodržovat. Druhou rovinou je pak to, že budete chápat, že komunikace vychází z vaší osobnosti. Pokud se vám něco v komunikaci s vaším partnerem nedaří, do určité míry to bude vyžadovat i ochotu měnit sama sebe. Měnit své nedostatky a posouvat je někam, kde se bude vaše osobnost vyvíjet. Znamená to přijmout, že nedostatky máte a že každý na těch svých musíte chtít pracovat sám od sebe.

Chcete změnit komunikaci ve vztahu? Nezapomeňte na pravidla

Druhým zásadním milníkem je, že se musíte dohodnout na stejných pravidlech. Představte si to tak, že když jste doteď komunikovali, jeden z vás hrál Člověče, nezlob se se svými pravidly, druhý pexeso. Každý z vás jste hráli jinou hru. Abyste se teď mohli přiblížit ke změně v komunikaci, musíte se dohodnout nejen na stejné hře. Na stejných pravidlech. Základy pravidel komunikace najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Jak se lépe poznat se pak dozvíte v článku Naslouchání ve vztahu. 

Pravidla musíte být ochotni si spolu nejen dohodnout a pojmenovat je, ale také se jim samozřejmě učit. Je to z toho důvodu, že tak, jak jste doteď komunikovali, jste to dělali mimoděk. Vědomě jste se nesoustředili na to, co říkáte. Komunikaci jste používali jako stereotyp, který děláte automaticky, aniž byste uvažovali nad každým jednotlivým slovem.

Protože komunikace je něco automatického, není jednoduché dát jí jinou, funkčnější podobu. Proto musíte být ochotní se novým pravidlům učit, a to po dobu, po kterou to bude nutné. Novému jazyku se koneckonců také nenaučíte tím, že si jednou za půl roku přečtete pár nových slovíček. 

Na změnu komunikace ve vztahu jděte týmově 

Třetím milníkem na cestě za změnou komunikace ve vztahu je ochota společně zanalyzovat dosavadní chyby. Ty, které jste v komunikaci dělali, a dohoda na tom, jak se jim v budoucnu vyhnete. Když mluvíme o tom, že ke změně komunikace ve vašem vztahu je důležité dohodnout se na chybách, pak opravdu musíte vystupovat týmově. 

Nesmíte se jeden vůči druhému vymezovat. Tvrdit, že tuto chybu dělá druhý, a proto by ji měl napravit on, je to jeho zodpovědnost. Měli byste se chovat tak, že je jedno, kdo jakou chybu dělá, kdo co přináší do vaší komunikace. Měli byste k věci přistupovat tak, že chyba jednoho je chyba vás obou. A vy se chcete spojit, abyste se dohodli a naučili, jak se těmto chybám vyhnout. Více se o chybách v komunikace dočtete v článku  Chyby v komunikaci s partnerem. 

Při změně komunikace měňte nejdřív sebe 

Posledním klíčovým bodem, který zmíním, abych vám pomohl se změnou komunikace ve vašem vztahu, je následující pravidlo. Na začátku procesu, kdy se o to budete pokoušet, byste se měli dohodnout na tom, že první týdny až měsíce si od svého partnera nebudete nárokovat žádnou zásadní změnu. 

Musíte se chtít vyhnout tomu, že byste si svou vlastní snahu podmiňovali tím, že se váš partner bude měnit podle vašich představ. Případně, že  se dokonce bude zlepšovat dříve a rychleji než vy. To by se vašemu protějšku přirozeně nelíbilo. Bral by to jako útok, naznačování, že je horší. Pravděpodobně by si i svoji motivaci začal podmiňovat tím, že se jako první budete měnit vy. V tomto byste se zacyklili, točili byste se v začarovaném kruhu a nikam byste se neposunuli.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak změnit komunikaci ve vašem vztahu? Nevěšte hlavu, rád vám s tím pomůžu. Vyberte si z konzultací tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába