Hlavním důvodem, proč ve vztazích dochází po narození dítěte ke krizím, je fakt, že do rodiny přibude nový človíček, který navíc potřebuje 24 hodinovou péči a lásku.

S tím se často muž velmi špatně srovnává. Najednou si připadá odstrčený a nemilovaný. Žena už mu nevěnuje zdaleka tolik času, lásky ani energie, jako byl zvyklý. Někdy se stává, že muž vysloveně žárlí a snaží se vydobývat náklonnost a pozornost pomocí útoků, výčitek či hádek. Prostě nechápe, že se teď žena musí věnovat dítěti, že to není nic osobního a časem se to srovná. Muž je dále netrpělivý, tlačí na pilu a žena z toho všeho má pocit, že jí nerozumí a že ji nerespektuje.

Problémy k tomu všemu často přidává špatná komunikace ve vztahu, kdy si partneři neumí vše říci, vysvětlit a dobrat se společně k řešení.

Některé ženy chtějí dítě především proto, aby si vyřešily něco ze své minulosti, nějakou křivdu z primární rodiny. Často to bývá špatný vztah s vlastní matkou nebo byly z rozvedené rodiny. Těhotenstvím se chtějí realizovat, chtějí mít lepší rodinu a domnívají se, že to vyřeší jejich nevědomé či někdy i vědomé psychické problémy. Muže pak odsunou na druhou kolej a věnují se především dítěti. Nechtějí akceptovat, že v rodině je i muž a že by jejich energie, láska a čas měly být spravedlivě rozděleny tak, aby to vyhovovalo všem členům rodiny.

Častým důvodem také bývá muž, který se neúčastní výchovy dítěte. Je přesvědčen, že když vydělává peníze, plní tím svoji roli a to stačí. Jeho rolí není se starat o děti. Žena to tak ale nechápe a má pocit, že kromě vydělávání peněz by se měl muž také podílet na výchově, měl by se starat o svoji ženu, dávat ji svoji náklonnost a lásku. A ne se po práci vymlouvat, že už nemá chuť ani energii věnovat se rodině.

Dalším důvodem bývá, že je žena s dítěte sama. Celé dny a týdny dělá stále dokolečka to samé. Většina jejich aktivit se točí okolo dítěte. Před narozením dítěte chodila do práce, věnovala se koníčkům, kolektivu, kamarádkám, takže je to pro ni teď velká změna a dříve či později to na ni začne dopadat. Muž by se měl proto snažit své ženě pomoci, občas ji někam vzít, aby nebyla stále jen doma a nežila tak monotónně. Muž si musí uvědomit, že svět jeho ženy se teď hodně smrskl a je v podstatě zúžen na starost o dítě. Měl by se ji tedy pokusit občas vtáhnout i do jiného světa, měl by se jí snažit pomoci a nebrat to tak, že když přinese peníze, že to stačí a dál už nic dělat nemusí.

Jak řešit partnerskou krizi po narození dítěte?

Snažte se o všem komunikovat a pokuste se najít kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám. Pokud vám partnerská komunikace dělá problém, budete na tom muset zapracovat a naučit se s partnerem komunikovat. Začněte článkem Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace

Musíte pochopit, že nic není černobílé. Není tak, že muž jenom vydělává a žena se jen stará o dítě. Je to vše mnohem složitější. Starost o děti byste si měli v rámci možnosti rozdělit tak, abyste se na výchově podíleli oba dva.

Žena by neměla dávat veškerou svoji energii a lásku pouze dětem. Musí si uvědomit, že pro ni neexistují jen děti, ale je třeba se věnovat také vztahu. Bude se muset naučit rozdělovat svoji energii rovnoměrně mezi rodinu a vztah. Není možné vztah upozaďovat a věnovat se jen dětem, z toho pak vznikají hlubší problémy.

Vzájemně si vysvětlete své představy, jak by měl teď váš život vypadat. Řekněte si, co v životě chcete a co od vztahu očekáváte. Rozdělte si ve vztahu role tak, aby to fungovalo a abyste byli oba dva spokojeni. Dohodněte se, jak často chcete, aby se muž věnoval rodině. Určitě to nenechávejte být s tím, že muž už si své odpracoval a je po práci unaven.

Náznaky problémů po narození dítěte berte vážně a věnujte jim náležitou pozornost. Pokud problémy nebudete řešit, snadno se mohou prohloubit a vytvořit vážné trhliny ve vašem dosud spokojeném vztahu. Nevíteli jak na to či pokud vám dělá komunikace ve vztahu problémy, tak vám rád  vysvětlím a ukáži, co budete muset udělat k zažehnání partnerské krize.

autor článku: Karel Chába