Může vztah bez důvěry vůbec fungovat? A pokud ano, je možné být v takovém vztahu spokojený? Pakliže přemýšlíte nad těmito otázkami, pak si určitě přečtěte článek, který může být zajímavým zamyšlením právě pro vás.

Co je to důvěra ve vztahu

Bylo by vhodné se nejprve zamyslet nad tím, co to vlastně důvěra ve vztahu znamená. Na tohle neexistuje univerzální odpověď, protože každý důvěru bude vnímat trochu jinak. Je to z toho důvodu, že každý jsme jiný. Naše jedinečná osobnost ovlivňuje to, jak vnímáme důvěru ve vztahu.

Pokud se naučíme, že důvěra znamená vždy a za všech okolností každému vyhovět, protože jsme takový vzor dostali od našich rodičů a jiných autorit, pak bude vztah, kdy najdeme člověka, který nám nevyhoví, který s námi bude soupeřit, silně narušovat důvěru k němu. Pak se může zdát, že takový vztah je bez důvěry a v tento moment nebude fungovat.

Podobné je to i např. v případě, kdy se naučíme, že důvěra pro nás znamená vše odpustit. Pokud nebudeme chtít odpustit druhému či druhý nebude chtít odpustit nám, pak můžeme mít s důvěrou ve vztahu problém.

Položte si následující otázky, které vám pomohou si uvědomit, co pro vás znamená důvěra ve vztahu:

  • Co pro vás znamená důvěra ve vztahu? V čem konkrétně se to projevuje? Co děláte, jak se chováte, jak mluvíte se svým protějškem?  

  • Podle čeho poznáte důvěru ve vztahu?

  • Jak se chováte, abyste důvěru ve vztahu rozvíjeli?

  • Co dělá partner, jak se chová, co říká, abyste o něm prohlásili, že vám projevuje důvěru?

Vztah bez důvěry, jako běžný stav

Je spousta článků, knih, časopisů, kde se píše o tom, že důvěra je pro vztah základ. Bez důvěry vztah nemůže fungovat. Je to skutečně tak? Opravdu vztah bez důvěry nemůže fungovat?

Lidé si často ve vztahu věci vyčítají, hádají se, žárlí na sebe. Pokud se podíváte kolem sebe, možná zjistíte, že je to na denním pořádku. Možná jste někdy vyčítali i vy ve vztahu, trochu žárlili, příp. jste druhému neřekli, co chcete udělat nebo děláte něco, co druhému raději ani neříkáte. Proč to děláte? Protože ve vztahu není vybudovaná dostatečná důvěra, přesto všechno ve vztahu zůstáváte.

Bohužel, až příliš často se setkávám s tím, že vztah bez důvěry je běžnou součástí života lidí. Takových vztahů, kde není důvěra, je většina. Naopak vztahy, kde je naplno rozvinutá důvěra, je poměrně málo. Ale jsou. Proč tomu tak je?

Pro vztah bez důvěry nemusíte nic udělat!

Proč je v dnešní době tolik vztahů bez důvěry? Proč si nevěříte, máte potřebu kontrolovat jeden druhého? Je to jednoduché. Proto, abyste měli vztah bez důvěry, nemusíte nic udělat. Proto, abyste měli vztah s důvěrou, byste museli udělat víc, než se zdá. A lidé jsou od pradávna pohodlní. Což je v pořádku, protože bez pohodlnosti bychom neměli pokrok. Platí to ovšem i pro vztahy?

Aby se ve vztahu naplno rozvinula důvěra, k tomu potřebujete být dostatečně vybaveni vztahovými dovednostmi, a ochotou tyto dovednosti s tím druhým rozvíjet. A to je časově, energeticky a někdy i finančně náročné. Důležitou součástí je i to, že musíte překonávat sami sebe a překonat své ego. A pro mnoho lidí je tohle příliš těžký úkol k tomu, aby měli vztah s důvěrou. Raději, i když to nemusíte volit vědomě, žijete ve vztahu bez důvěry.

Rozvoj vztahových dovedností, je důležitým aspektem k vybudování vztahu s důvěrou. Umět společně komunikovat, naučit se pracovat ve vztahu s vlastním zraněním, učit se úctě, respektu, empatii, umět věci ve vztahu aktivně řešit, nacházet kompromisy, je běh na dlouho trať. Důvěra ve vztahu pak díky tomu sílí a rozvíjí se. Ale není to zadarmo. Vztah s důvěrou je náročná práce.

Vztah bez důvěry, jako jediný možný způsob fungování

Existují i vztahy, kde je nedůvěra zcela přirozená a vztahy s důvěrou by nemohly fungovat. Jedná se o typ lidí, kteří nemají vybudovanou dostatečnou hodnotu sebe sama. Jejich hodnota je odrazem jejich výchovy a prostředí, ve kterém vyrůstali. Tito lidé si najdou partnery podobně laděné, tedy s nízkou hodnotou. Jako typický příklad můžu uvést vztah, kdy jeden extrémně žárlí a druhý se ho snaží přesvědčit, že jeho žárlení je zbytečné. Tyto vztahy trvají roky.

Např. muž je slabý, nevěří sám sobě, má nízké sebevědomí. Má pocit, že nemůže být pro nikoho dost dobrý. Jediný způsob jeho obrany, který si našel, je ten, že svůj protějšek hlídá a kontroluje. Protějšek, který je ve vztahu s žárlivým partnerem a vydrží s ním i roky, je také člověk s nízkou hodnotou sebe sama. Vztah bez důvěry považuje za přirozenost. Protože to jinak neumí.

Ženě žárlení imponuje, zvedá jí sebevědomí. I když říká, že jí to trápí a ničí, vztah, kde by byla naplno rozvinutá důvěra, kde by partner nekontroloval, nehlídal, by byl pro ni nepředstavitelný. Měla by strach, že by pro druhého nemusela být dost dobrá, že o ni nemá zájem, že ho nezajímá. Takové vztahy fungují velmi dobře, protože se vzájemně partneři drží ve svých zraněních. Tohle si ovšem nemusí uvědomovat.

Pokud máte pocit, že důvěra ve vašem vztahu je narušena, nebo přemýšlíte, zda se váš vztah dá zachránit, případně řešíte jiné téma ve vztahu a nemůžete se v něm posunout, pak si se mnou domluvte konzultaci.