Jak zapomenout na nevěru

Byl vám váš partner nevěrný a vy se teď neúspěšně snažíte na celou záležitost zapomenout?

Nevěra je vždy nepříjemná. Ale musíte si uvědomit, že na nevěru se nedá zapomenout. Nemůžete popřít, že se to stalo, nemůžete ji vymazat ze své historie ani předstírat, že to není problém. To je velká chyba.

Jediným řešením je postavit se k tomu čelem a snažit se situaci vyřešit. Nevytěsňujte nevěru ze své mysli, nepopírejte ji.

Snažte se s tím smířit, protože to je jediná cesta, jak se můžete úspěšně posunout dál.

Jak se s tím ale vyrovnat?

 

Oba dva si musíte uvědomit, že se v průběhu řešení této nepříjemné situace musíte vzájemně podporovat. Měli byste jeden druhého vyslechnout, snažit se toho druhého pochopit a nabídnout podporu ve chvílích, kdy protějšku není dobře.

Smyslem není se o tom bavit ještě léta poté nebo si to dokonce vyčítat v hádkách. Smyslem je být si vzájemnou oporou. Nabídnout vlídné slovo, obejmout, když je to potřeba. Ne se neustále vyptávat na detaily a porovnávat, kdo byl lepší.

Lidé často mívají problém se s nevěrou vyrovnat proto, že není tak docela jasné, zda došlo k úplnému ukončení mileneckého vztahu. Nevěrník je netransparentní, nechce se o tom bavit, mluví v náznacích, prostě nechce dát jasné slovo, že to už skončilo. Z viníka je cítit nerozhodnost, která podvedenému ztěžuje vyrovnávání se s nevěrou.

Měli byste se snažit s nevěrou vyrovnat jak každý sám, tak i společně s partnerem. Identifikujte příčiny nevěry. Snažte se zjistit, proč k tomu došlo. Co tomu druhému ve vztahu chybělo, že se rozhodl k nevěře. Snažte se přijít na to, co můžete udělat proto, abyste nevěře jednou provždy předešli.

Co když se to stane znova?

Mnoho lidí se bojí, že se to stane znova. Když byl partner jednou nevěrný, proč ne podruhé? To je naprosto pochopitelné.

A pokud jste neučinili žádná opatření, aby se to už neopakovalo, tak je skutečně klidně možné, že k tomu dojde znovu. Pokud vztah zůstává stejný jako předtím, je těžší se s tím vyrovnat.

Chcete-li podobným obavám předejít, snažte se zlepšit ve vztahu věci, které dříve nefungovaly. Dejte si najevo, že to chcete společně vyřešit, že se spolu chcete posunout dál.

Společná práce a snaha vám pomůže se s tím vyrovnat.

Pokud se společně nesnažíte s tím něco udělat, měli byste se vážně rozmyslet, zda v takovém vztahu vůbec pokračovat. Často je ten vztah prostě špatný a zcela v něm chybí vzájemná spolupráce. Nevěrník dává signály, že se mu nedá důvěřovat a pár není schopen vztah upevnit, zlepšit a posunout ho dál.

I přestože se vztah zásadně zlepší, nemusí být zachráněn. Nevěra mohla zasáhnout pár natolik, že je třeba odborná pomoc.

Nevěra může dokonce způsobit trauma, které působí jakou spouštěč, a člověk pak prožívá těžké negativní emoce. Může propadat do depresí, pocitů nelásky nepotřebnosti. V tomto případě je důležité zaměřit se na sebe a vyhledat odborníka, který vám pomůže odstranit tyto negativní myšlenky, abyste neupadali do negativních emocí.

Tyto negativní myšlenky se totiž dále rozvíjejí. Lidé o nich neustále přemýšlí a vznikají další negativní myšlenky. Je třeba najít původ těchto negativních emocí a vyřešit je.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

17 komentářů u „Jak zapomenout na nevěru

  Petra Říjen 20, 2015

  Dobry den, manzel se priznal k nevere, ale za tri mesice rekl ze s ni nic nemel. Byl velice opily(skoro chodil a s nikym nemluvil) a slecna ho premluvila aby s ni odesel do bytu, kde ho oblejzala. Moc si toho nevybavuje a tvrdi, ze nic takoveho nechtel. A vybavuje si to postupne. Taky to popsal jako zly sen. Byli jsme zvykli vse si rikat tak me vse do podrobna vylicil. Ted hlava pracuje a nemuzu na to prestat myslet. Vim s kym, kde, kdy. Prosla jsem obrozkym sokem a asi propadam depresim. Manzel se velice snazi, ale me to nejde. Stale mu neverim a nevim jak zapracovat na vztahu, ktery jsem povazovala za skvely. Manzel to tvrdi taky a nechce nas ztratit. Tak proc neco takoveho clovek udela?
   Karel Chába Říjen 26, 2015

   Dobrý den, to, co děláme pod vlivem alkoholu, je to, co je v nás hluboko schované. Když jsme pod vlivem, tak jdou zabrány stranou a uděláme to. Svádět to jen na tu slečnu je velice pokrytecké. Každý je odpovědný za své chování. Píši to proto, abyste si nalili čistého vína a řekli si, co mu chybí. S ohledem na to, co píšete, on asi bude tvrdit, že nic, ale to není pravda. Vztah napravíte tak, že se posunete a to vy neděláte. Musíte tedy vyjít na světlo s tím, co komu vadí, chybí a poradit se, jak to posunout. Je možné, že na to sami nestačíte a pak vám doporučuji, abyste si řekli o pomoc. Rád vám pomohu.
  Ondřej Leden 9, 2016

  Dobrý večer,doufal jsem, že nikdy nebudu muset řešit tento problém, ale bohužel se tak stalo,, moje přítelkyně se kterou jsem už skoro pět let,, mi byla nevěrná,,nemůžu to říct na sto pro, ale tuším že ano,, zjistil jsem to náhodou na jejím Facebook,,víte nedokážu pochopit proč to udělala,, i když musím přiznat, že jsem někdy byl na ni nepříjemný nebo tak,, ale vzhledem k tomu, že to nemám v životě moc lehký, se není čemu divit, což celou dobu ona věděla,, a o to mě to bolí víc,,, ten důvod proč? Vyrikali jsme si to,, ale už to není ta zamilovanost, kterou jsem pocitoval na začátku, snažím se zapomenout ale marně, uzira mě to každym dnem víc a víc, miluju ji, ale hlava mi říká něco jinyho…
   Karel Chába Leden 12, 2016

   Dobrý den, na nevěru nezapomenete a neměl byste se o to snažit. Je důležité se zabývat tím, proč se to stalo a pak se pokusit příčiny odstranit. Pokud společně budete pracovat na nápravě a bude se vám dařit, tak tím obnovujete důvěru.
  Majka Únor 14, 2016

  Dobrý den.
  Asi před půl rokem jsem zjistila, že je mi manžel nevěrny.Už nějakou dobu jsem to tušila.Pozdní příchody,Skrývání mobilů,hloupé výmluvy,proč se zdržel,nebo zdrží .Jeho první reakce byla, že utekl, prý ke kamarádovi ,ale nakonec přiznal, že je u přítelkyně. Nakonec se vrátil, když se zapojila tchýně. Po nějaké době jsme se usmirili . Hodně jsme spolu mluvili, manžel mi řekl, že se cítil strašně, že měl deprese.Ale na terapie chodit odmítl.Sám slíbil, že s milenkou skončí.Bohužel jsem nedávno zjistila,že neskončil.Zapomněl ukončit telefonní hovor ve chvíli kdy byl s ní. Manžel neví,ze já vím.Nevim co mám dělat.Kdybych je nevyslechla,tak bych nic nepoznala.Děkuji za odpověď.
   Karel Chába Únor 17, 2016

   Dobrý den, to záleží na vás, co chcete. Pokud mu to neřeknete, tak se situace nevyřeší a tím nemyslím, že ukončí vztah s milenkou, ale že se nevyřeší příčiny vašich problémů. Z vašeho váhání mám pocit, že to nechcete říci neb se něčeho bojíte. To chápu, ale jak dlouho vydržíte se trápit a k čemu to povede… ?
    Majka Únor 18, 2016

    Dobrý den
    Děkuji za Vaši odpověď. Ano máte pravdu.Bojim se, že když manželovi řeknu že o jeho neukončenem vztahu s milenkou vim ,že bude panikařit a odejde k milence. Tentokrát na trvalo. Dokud dělám, že o tom nevím , nemusím to řešit.Minule jsem manželovi řekla, že mu to odpustím, ale jen protentokrát. Můžu prostě čekat, až ho to přejde. Manžel je jinak pozorný,milujici, chová se ke mě i k dětem hezky. Nechci o něho přijít. Opět Vám dekuji za odpověď.
  Dana Březen 21, 2016

  Dobrý večer,bohužel po 20letech přišla na nevěru-partner mi jí potvrdil před 14dny!Máme syna 13let(lehký stup.postižení)nikdy neuměl být otcem!Vztah provázen častými jeho náladami-výbušnosti,pracuje jako OSVČ-trápení v práci+zdravot.problémy.Vždy byli na prvním místě kamarádi.Prošli jsme si toho hodně!Na konec ledna jsem s ním přestala spát,prohodila ať si někoho najde,že když mě seřve neumím to pořád jen házet za hlavu a spát ním!Udělal to s nějakou známou..a když došlo na věc-prý jsem mu to řekla!Jinak byl vždy žárlivý!Bolest je hnusná-podezírám,trpím!Sex máme najednou skvělí!Já mu řekla že ho miluji,má mě rád-chce se o nás starat atd.ale chce na všechno čas-neví teď co sám ze sebou dělat.
   Karel Chába Březen 24, 2016

   Dobrý den, nevím, na co se ptáte. Pokud chce čas, tak mu ho dejte. Dohodněte si, jak dlouho potřebuje a co se po tu dobu bude dít. Co je cílem toho, že chce čas a jak to bude řešit. Jak ten čas využije.
  Zdenka Listopad 10, 2017

  Dobrý den. Před 3 měsíci jsem zjistila manželovu nevěru s kolegyní z práce. Po počátečním zapírání a kopání, po předložených „důkazech“, vztah přiznal. Po krušných týdnech jsme se dostali do bodu, kdy se sice oba tváříme, že to chceme zkusit dál, jsme spolu 25 let, řešíme něco takového poprvé, jen já se bohužel nemohu zbavit představ, že jsou dále spolu. Je to jeho sekretářka, nejbližší spolupracovník, s kterým tráví denně několik hodin. Manžel tvrdí, že vše skončilo, ale ve mně je celý den to zoufalství, že jsou spolu. Nevím jak se toho zbavit. Firemní společné akce, někdy i přes noc jsou mojí noční můrou. Bez prášků nespím, i přes den mám problém fungovat. Co s tím? Jak dál? Poradíte?
   Karel Chába Listopad 14, 2017

   Dobrý den, s tímto musíte oba na sezení. Takto hluboká a vážná věc není řešitelná jen svépomocí. Doporučuji vám, abyste přišli na konzultaci, a přikládám na konzultace odkaz: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Pavlina Květen 29, 2018

  Dobrý den, jsme spolu s manželem 22 let v listopadu se manžel odstěhoval měli jsme krizi a bydlel u své matky, stále ale dojížděl domů tak jednou týdně někdy i víckrát přepsal se mnou doma snažili jsme se resit proč se to vše stalo byli jsme i v lednu na vikend stále jsem mu prala vařila a snažila se o něj starat vše jsme si vyříkali a on se v únoru vrátil domů. To jsem se začala dozvídat že si psal s jednou společnou známou již týden po tom co odešel začal ji navštěvovat jezdil za ní skoro denně volali si hodiny přes den i v noci psali si erotické sms manžel tvrdí že š ní nic neměl ale já se s tím nemůžu vůbec vyrovnat pořád mám nějaké představy hledám prý to co není nevím už jak dál.Dekuji
   Karel Chába Červen 1, 2018

   Dobrý den, Pavlíno, pokud vás takto sžírají negativní myšlenky, doporučuji vám vyhledat pomoc psychologa, a to co nejdříve.
  Olga Červen 26, 2018

  Dobrý den,s partnerem jsme 16let, z toho rok manželé.Děti 7 a 5.Po narození prvního dítěte jsem k manželovi velmi ochladla, vydržel dlouho, ale loni před svatbou si našel o 10 let mladší milenku a zamiloval se.Přišla jsem na to, když vztah ukončil,jelikož ona mu dala na výběr.Mně se po dlouhé době vrátila chuť a prožitek ze sexu a přišla jsem na to,že nekomunikací jsem si k němu vybudovala odstup a odcizili se.Všechno jsme si vyříkali a začali znovu, ale teď jsem přišla na to,že je s ní znovu,prý to nedokáže zvládnout.Řekla jsem mu,ať odejde,nechci žít s lhářem.Šel za milenkou a ukončil to,prý chce zůstat se mnou a dětma.Já se ale nedokážu teď podruhé nastartovat. Co teď?
   Karel Chába Červenec 2, 2018

   Dobrý den, Olgo, oba potřebujete odbornou pomoc. Problém je hlubší, než si oba myslíte, a nevyřeší se to jen tím, že se rozejde s milenkou. Naopak tím to začíná. Musíte začít pracovat na vztahu a pojmenovat příčiny vašeho chování. Doporučuji vám mě navštívit a probrat, co vše musíte a kde všude je problém. Přikládám odkaz na konzultace: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  petra p. Září 23, 2018

  cast 1. Dobry den, pisi Vam proto, protoze si nevim rady, jak se mam zachovat. S manzelem jsme 13 let z toho rok manzele a mame 4 mesicni dceru. Jiz jednou mi byl neverny, cca pred 5 lety, zamiloval se, bylo to poblouzneni, ale nakonec jsme se k sobe po pulrocni pauze vratili. Bohuzel v zime, kdyz jsem byla tehotna jsem mela podezreni, ze nekoho ma, ale nechtela jsem tomu verit, rikala jsem si, ze jsem paranoidni. Ted to vim s jistotou cca 2 mesice. Nevim, co mam delat, mam obavy z toho, ze kdyz mu reknu, ze to vim, ze abych si zachovala svou tvar, budu se muset sbalit a i s dcerou odejit, ale na to nemam silu, porad ho mam rada…
   Karel Chába Září 25, 2018

   Dobrý den, Petro, nemyslím si, že musíte nezbytně odejít, když mu to řeknete. Jeho nevěry mají nějaký důvod, svou příčinu. Tyto příčiny by chtělo hledat. Když nekomunikujete, musíte se komunikaci učit. Jen si říct, že budete více mluvit, nestačí. Musíte si nastavit přímo dny a čas, kdy se budete komunikaci věnovat. Komunikace je návyk. Musíte být ochotni se začít dostávat do hlubších sfér mysli. Jít pomyslně tam, kde vás to bolí, a bavit se i o nepříjemných tématech. Jedině tak se posunete. Musíte přijmout, že ty debaty budou bolet, a neválčit proti sobě. Naopak chtít přijmout, co druhý říká, a hledat způsoby, jak si pomoci.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů