Byl vám váš partner nevěrný a vy se teď neúspěšně snažíte na celou záležitost zapomenout?

Nevěra je vždy nepříjemná. Ale musíte si uvědomit, že na nevěru se nedá zapomenout. Nemůžete popřít, že se to stalo, nemůžete ji vymazat ze své historie ani předstírat, že to není problém. To je velká chyba.

Jediným řešením je postavit se k tomu čelem a snažit se situaci vyřešit. Nevytěsňujte nevěru ze své mysli, nepopírejte ji.

Snažte se s tím smířit, protože to je jediná cesta, jak se můžete úspěšně posunout dál.

Jak se s tím ale vyrovnat?

 

Oba dva si musíte uvědomit, že se v průběhu řešení této nepříjemné situace musíte vzájemně podporovat. Měli byste jeden druhého vyslechnout, snažit se toho druhého pochopit a nabídnout podporu ve chvílích, kdy protějšku není dobře.

Smyslem není se o tom bavit ještě léta poté nebo si to dokonce vyčítat v hádkách. Smyslem je být si vzájemnou oporou. Nabídnout vlídné slovo, obejmout, když je to potřeba. Ne se neustále vyptávat na detaily a porovnávat, kdo byl lepší.

Lidé často mívají problém se s nevěrou vyrovnat proto, že není tak docela jasné, zda došlo k úplnému ukončení mileneckého vztahu. Nevěrník je netransparentní, nechce se o tom bavit, mluví v náznacích, prostě nechce dát jasné slovo, že to už skončilo. Z viníka je cítit nerozhodnost, která podvedenému ztěžuje vyrovnávání se s nevěrou.

Měli byste se snažit s nevěrou vyrovnat jak každý sám, tak i společně s partnerem. Identifikujte příčiny nevěry. Snažte se zjistit, proč k tomu došlo. Co tomu druhému ve vztahu chybělo, že se rozhodl k nevěře. Snažte se přijít na to, co můžete udělat proto, abyste nevěře jednou provždy předešli.

Co když se to stane znova?

Mnoho lidí se bojí, že se to stane znova. Když byl partner jednou nevěrný, proč ne podruhé? To je naprosto pochopitelné.

A pokud jste neučinili žádná opatření, aby se to už neopakovalo, tak je skutečně klidně možné, že k tomu dojde znovu. Pokud vztah zůstává stejný jako předtím, je těžší se s tím vyrovnat.

Chcete-li podobným obavám předejít, snažte se zlepšit ve vztahu věci, které dříve nefungovaly. Dejte si najevo, že to chcete společně vyřešit, že se spolu chcete posunout dál.

Společná práce a snaha vám pomůže se s tím vyrovnat.

Pokud se společně nesnažíte s tím něco udělat, měli byste se vážně rozmyslet, zda v takovém vztahu vůbec pokračovat. Často je ten vztah prostě špatný a zcela v něm chybí vzájemná spolupráce. Nevěrník dává signály, že se mu nedá důvěřovat a pár není schopen vztah upevnit, zlepšit a posunout ho dál.

I přestože se vztah zásadně zlepší, nemusí být zachráněn. Nevěra mohla zasáhnout pár natolik, že je třeba odborná pomoc.

Nevěra může dokonce způsobit trauma, které působí jakou spouštěč, a člověk pak prožívá těžké negativní emoce. Může propadat do depresí, pocitů nelásky nepotřebnosti. V tomto případě je důležité zaměřit se na sebe a vyhledat odborníka, který vám pomůže odstranit tyto negativní myšlenky, abyste neupadali do negativních emocí.

Tyto negativní myšlenky se totiž dále rozvíjejí. Lidé o nich neustále přemýšlí a vznikají další negativní myšlenky. Je třeba najít původ těchto negativních emocí a vyřešit je.

autor článku: Karel Chába