Odpovědět na otázku, zda se vyplatí nevěra, si můžete tak, že si dobře rozmyslíte, co chcete získat a co na druhou stranu můžete ztratit.

Vyplatí se vám nevěra? Záleží, co jí získáte a co můžete ztratit

Jste-li v situaci, kdy přemýšlíte, zda se vám vyplatí nevěra, pak byste se měli zamyslet nad tím, co jí chcete získat a co naopak můžete ztratit. Asi velice těžko budeme hledat někoho, kdo přemýšlí o nevěře a nechtěl by jí něco získat. Něco jí vyřešit, nějak si ulevit nebo někam posunout. 

Například ten, kdo se rozmýšlí, jestli se mu vyplatí jeho nevěra, může chtít být nevěrný kvůli sexuálním potřebám. Může to být třeba v situaci, kdy sexuální stránka vztahu nefunguje, vše ostatní je ale v naprostém pořádku. Motivací může být ale také odveta za nevěru partnera. Touha po tom, aby si nás někdo vážil, aby nás někdo ocenil. Někdo poslouchal a svým způsobem, pokud to jen trochu jde, naplňoval naše potřeby.

Jiný důvod, proč někdo přemýšlí o nevěře, je kupříkladu u muže, který pravidelně sexuálně selhává se svojí manželkou, nemá s ní erekci. A tak testuje, jestli je problém v něm, jestli s jinou ženou by to nebylo v pořádku.

Důvodů pro nevěru je spousta, ujasněte si, jaký je ten váš 

Situací, kdy lidé často přemýšlí nad tím, jestli se jim nevěra vyplatí, je ta, kdy vztah přechází do další fáze. Partnerům se například narodily děti a žena v tu chvíli přirozeně pro muže nemá tolik energie, času ani intimity pro svého partnera. Podobnou záležitostí pak je, kdy se muž, padesátník, dostane na vysokou pozici v nové práci a do velmi mladého kolektivu. V takovém prostředí je nevěra často něčím normálním, společensky uznávaným a on se chce kolektivu vyrovnat.

Dalším důvodem, proč přemýšlet o tom, jestli se nevěra vyplatí, může být samotná krize vztahu. V takovém případě mnohdy chceme nevěrou svým partnerem zatřást, je to už ten poslední způsob, jak mu ukázat, že jsme nespokojení. Pro někoho jiného může být nevěra způsob, jak se odpoutat od vztahu, ve kterém panuje dlouhodobá krize. Ze kterého ale dotyčný nedokáže normální cestou odejít.

Takových příkladů bychom si samozřejmě mohli uvést spoustu, podstatné ale bylo si ukázat, že jsou různé důvody, proč se můžeme zamýšlet nad tím, jestli se nám nevěra vyplatí. 

Zamyslete se nad tím, co můžete ztratit. Zjistíte, jestli se vám nevěra vyplatí 

Zisk z nevěry je ale jen polovinou z celku. Tou druhou je vždy to, že k zisku patří i možné ztráty. Tedy ten, kdo se zamýšlí nad tím, jestli se mu vyplatí nevěra, většinou zvažuje i to, co jí může ztratit.

Uvedu jednoduchý příklad. Žena žije s mužem, který je hodný, velmi pozorný, je to typ, kterého – jak se říká – když někam postavíme, tak ho tam za týden najdeme. Žena je se vším ve vztahu spokojená až na to, že jí muž právě tím, jak je hodný a spolehlivý, sexuálně neimponuje. Ona chce najít vášeň a najde ji u jiného muže.

Nevěra se provalí, ale protože žena počítala s tím, že by ji muž nikdy neopustil, do svého sexuálního dobrodružství se pustila a ve chvíli, kdy se na nevěru přišlo, stalo se přesně to, co ona očekávala. Muž všechno hodil na sebe, všechno jí odpustil a žena v konečném důsledku vnímá věc tak, že nevěrou získala víc, než ztratila. Manžel se dokonce začal snažit ještě víc a o svoji ženu se staral ještě lépe.

Toto je tedy příklad situace, kdy se nevěra tomu, kdo je nevěrný, vyplatila. Důležité je ale připomenout si, že to, jestli se nevěra vyplatí, může posoudit vždy jen ten, kdo se o nevěře rozhoduje, nikdo jiný to za něj udělat nemůže. 

Vyplatí se nevěra? Záleží, kdo je váš partner 

Přemýšlíte-li tedy o tom, jestli se vám nevěra vyplatí, vezměte si k ruce tužku a papír. Na jednu stranu si napište plusy a to, co nevěrou chcete získat, na druhou stranu mínusy a to, co jí můžete ztratit.

Je zjevné, že hodně záleží na tom, jakého máte partnera. To znamená, že pokud nad nevěrou přemýšlíte, musíte zvážit, jaká je váš partner osobnost. Pokud si tedy například myslíte, že když jím nevěrou otřesete, že vám konečně uvěří, že máte problém, a bude s vámi krizi řešit, pak to samozřejmě můžete vnímat tak, že se vám nevěra vyplatí.

Napište si tedy, co nevěrou chcete získat, napište si, jestli je to ve vztahu k tomu, jaká je váš protějšek osobnost, vůbec reálné. Myslete také ale na sebe a na to, jestli tím, že budete nevěrní, v rámci toho, jak sami sebe a svět vnímáte, neztratíte víc, než byste mohli získat. Třeba tak, že budete mít po nevěře pocit, že jste udělali něco, za co si už nezasloužíte ve vztahu se svým protějškem být.

Nevěra se vyplatit nemusí, proto nejdřív myslete, pak konejte 

Na straně ztrát si musíte také uvědomit, jestli to, co nevěrou získáte, nebude zásadně ukrajováno například tím, že se do svého mileneckého protějšku zamilujete. A pokud máte třeba malé děti a nemáte vůbec v úmyslu se rozvádět, pak v celkovém součtu můžete přirozeně mnohem víc ztratit než získat.

Hodně důležité je zvážit také to, jestli se k požadovanému výsledku plánovanou nevěrou opravdu můžete dostat. U příkladu ženy, která chce cítit vášeň a dělá to kvůli sexuálním potřebám, se nevěra dle její výpovědi evidentně vyplatila. 

V případě, že máte krizi a nevěrou chcete svůj protějšek hlavně vyburcovat k tomu, aby něco dělal, ale zároveň si nejste jistí, že když se nevěra provalí a partner bude chtít vztah ukončit, že to ustojíte a že vám to za to stojí, pak byste určitě nevěrní být neměli.

Je tedy vždy dobré a smysluplné si opravdu napsat všechny varianty toho, co si myslíte, že se u vás může stát jak na straně plusů, tak mínusů. Dobře si rozmyslet, jestli se vám nevěra opravdu může vyplatit, nebo jí naopak budete spíše tratit. 

Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, jestli se vám nevěra vyplatí? Neváhejte mě kontaktovat prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád s vámi toto téma proberu. 

Související článek: Láká mě nevěra 

autor článku: Karel Chába