Odešel váš manžel od vás a od rodiny? Nevíte, co máte dělat a prožíváte bolest či vztek, bezmoc? Toto období pro vás musí být přirozeně velmi skličující až zničující, ale zároveň kvůli dětem potřebujete fungovat, zůstat silná. V tomto článku se chci zaměřit přesně na tuto situaci a její možné řešení.

Jak postupovat po odchodu manžela od rodiny?

Sama situace, kdy manžel odešel od rodiny, je velmi složitá záležitost a kromě bolesti v tom, že si musíte zvykat na nový režim, musíte teď vše zvládnout sama. Proto doporučuji, i když to může vypadat banálně, se řídit heslem „v jednoduchosti je síla“, a doporučuji, abyste použila tužku a papír.

Napište si vše, co budete muset dělat a v čem můžete požádat o pomoc. Napište si, co jsou pro vás nejdůležitější a největší denní priority. Napište si, které z nich můžete určitě zvládnout sama a zároveň si napište, co není až tak podstatné, nebo co můžete odsunout.

První doporučení zde mám proto, že se často setkávám s tím, že žena, kterou manžel opustil, kdy manžel odešel od rodiny, se snaží vše zvládnout tak, jak to bylo, když manžel byl v rodině. Často sama sebe stresuje tím, že chce vše zvládnout, a to nejde. Určitě doporučuji, abyste se na to dívala čistě pragmaticky, a abyste se na začátku zabývala opravdu jen nezbytnými věcmi a uvědomila si, že nemusíte stíhat vše a odložila některé věci, pokud je nestíháte.

Planování povinností a aktivit poté, co manžel odešel od rodiny

Stejně tak, jako jste si naplánovala povinnosti, které musíte plnit, tak doporučuji plánovat i volnočasové aktivity jak pro sebe, tak pro děti. Opět, nejhorší věcí, kterou dělají ženy v této situaci je to, že se uzavřou do sebe před světem nejen emocionálně, ale uzavřou se i doma s dětmi a po večerech, o víkendech se užírají bolestí a smutkem z toho, že je manžel opustil, že manžel odešel od rodiny, že je zradil.

Je to ta nejhorší věc, kterou můžete udělat, a i když snad každá žena v této situaci řekne, že to, co jí dřív bavilo a naplňovalo, ji teď nebaví, tak proč to dělat? Přesto vám doporučuji volnočasové aktivity nevynechávat.

Důležité je dělat volnočasové aktivity i proto, abyste nedovolili vaší mysli neustále myslet na vaší bolest a na odchod manžela od rodiny, abyste se nepropadali ještě hlouběji. Nehledejte v tom tedy jen zábavu. Ve volnočasových aktivitách, které vám teď doporučuji, hledejte nástroj, který vám nedovolí, abyste se propadali ještě hlouběji do smutku, bezmoci nebo vzteku, než kde jste teď, ale abyste tím třeba zabránili, že se propadnete až do deprese.

Bilancování a vaše pocity po odchodu manžela od rodiny

Situace, kdy manžel odejde od rodiny, vás přirozeně musí zasáhnout i v oblasti vaší vlastní sebehodnoty. Přemýšlíte o tom, co jste udělala špatně, přemýšlíte o tom, v čem jste nedostatečná, že vás manžel opustil i navzdory tomu, že máte rodinu. Toto vše samozřejmě nepůsobí dobře na vaši psychiku a na váš pocit vlastní sebehodnoty.

I právě proto je důležité, abyste si uvědomila, že když budete chtít, tak máte schopnosti, jak svůj život žít relativně naplněně, a jak ho můžete mít plně ve svých rukou. I proto je důležité plánovat nejen povinnosti, ale právě i volnočasové aktivity navzdory tomu, že se vám do nich na začátku nemusí vůbec chtít.

Jak jednat s manželem, který odešel od rodiny?

Co se týká vašeho manžela, který se rozhodl pro odchod od rodiny, tak v prvních týdnech a měsících doporučuji, abyste se s mužem pokusila jednat pokud možno neutrálně, bez projevů nějaké agrese. Je totiž běžné, že manžel, který odešel od rodiny, se za několik týdnů nebo měsíců vrátí a je podstatné, aby se měl kam vrátit.

Je velmi užitečné, abyste nezbořili i poslední mosty, které mezi vámi zbydou, pokud by se manžel chtěl vrátit. Pakliže jste v situaci, kdy manžel s vámi situaci řešit nechce, buďte s ním ve spojení jen kvůli dětem a bavte se s ním o neutrálních věcech. Neptejte se ho, proč se rozhodl pro odchod od rodiny, a ani na něj netlačte, aby se vrátil. Také doporučuji, abyste mu v tuto chvíli nic nevyčítala.

Každý člověk, tedy i váš manžel, se bohužel mohl dostat do situace, ve které si neví rady a každý takový člověk by měl teoreticky dostat druhou šanci. A k tomu většinou potřebuje čas a prostor. V takovém případě uděláte nejlépe, když nebudete ničit ty zbytky toho, co mezi vámi zbylo a zkusíte dát svému muži prostor a čas na to, aby se k vám mohl vrátit, aby si mohl vyřešit svůj život a situaci, kdy se rozhodl pro odchod od rodiny.

Co dělat, aby se manžel, který odešel od rodiny, vrátil?

Je přirozené, že vy, jak už jsem psal na začátku, trpíte možná mnohem více, než manžel, který se rozhodl pro odchod od rodiny a máte právo na to, abyste byla spokojená, abyste žila v klidném vztahu. Ale někdy jsou ve vztazích situace, kdy nejde poměřovat jakou měl kdo zásluhu na dané situaci. Nejde zařídit, aby měli oba stejné možnosti v jednu dobu. Stejně není  ani možné, aby byla krizová situace, kdy muž odejde od rodiny pro oba ve všem stejně spravedlivá.

Tím chci říct, abyste pokud to jen trochu jde, nevinila pouze muže, nic mu nevyčítala, ničím nevyhrožovala a nenárokovala si teď, aby vás pomyslně odškodnil a odprosil. Pakliže je teď ve stavu, kdy odešel a něco si v sobě řeší, nebude toho schopen.

Pokud se chcete dočkat toho, aby vám to manžel vše vynahradil, pokud má být nějaká šance, pak mu musíte dát opravdu prostor k tomu, aby měl sílu a chuť se vrátit, aby viděl smysl v tom, že se vrátí. Poté bude prostor a čas na vás, bude ten pravý moment na to, aby vám to vše vynahradil.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába