Máte ve vztahu krizi? Řešíte nevěru, hádky a nedaří se vám spolu pořádně komunikovat? Třeba se jen ve vztahu začínáte nudit nebo jeden z vás chce v zásadních věcech něco jiného než ten druhý.

Prostě víte, že máte problém a rozhodli jste se navštívit společně partnerskou poradnu.

Co byste měli vědět před návštěvou partnerské poradny

Ještě než se ale do poradny vydáte, měli byste si uvědomit, že většina párů má jakékoliv problémy ve vztahu především proto, že se nedokáží dohodnout na společném způsobu komunikace a řešení problémů. Nedokáží se shodnout na tom, v čem vlastně problém spočívá, a proto nejsou ani schopni se domluvit na jednom konkrétním řešení, jak se z krize dostat.

Pokud chcete, aby vám partnerský poradce skutečně pomohl, měli byste ho chápat jako spojovací článek mezi vámi dvěma. Poradce vám bude umět pomoci jen do té míry, do jaké ho budete respektovat. Cílem partnerského poradce je vás spojit jako pár. Změnit špatné zvyky, které působí problémy a ukázat vám, jak je nahradit zvyky lepšími, které váš vztah utuží.

Proč by měl partnerský poradce měnit vaše zvyky?

Často se mě páry v partnerské poradně v Praze ptají, proč by vlastně měli měnit své zvyky. A často si ani neuvědomují, co to vlastně zvyky jsou.

Vaše zvyky jsou vše, co ve vztahu děláte, jak komunikujete či nekomunikujete, jak myslíte, jak jste zvyklí řešit problémy, jaká máte přesvědčení atd.

Pokud je ve vašem vztahu nějaký zvyk, který ten vztah narušuje, začnou vznikat problémy a proto je třeba zvyk změnit.

K čemu vás partnerský poradce povede?

Partnerský poradce vás proto povede k tomu, abyste se naučili lepší komunikaci, odstranili zlozvyky jako jsou křik, urážlivost, vulgárnost, skákání do řeči atd.

Opakované setkání s poradcem vede k tomu, že vám poradce stanoví konkrétní postup, co byste měli dělat dál. Podle toho potom poradce povede váš pár ke změně zvyků.

Ke změně zvyků vedou hlavně nové zkušenosti

Jestliže si v páru vytvoříte novou zkušenost, ke které vám pomůže poradce skrze nové dovednosti, které vám poradí, budete mít možnost porovnat výsledky starých a nových zvyků.

Sami tak uvidíte, v čem byly staré zvyky špatné, jak vám škodily, a ujistíte se, že nové zvyky jsou lepší a měli byste je užívat.

Změně zvyku obvykle brání 2 věci
1. Strach že nedosáhnete svého, že vás partner nebude milovat
2. Nevědomost že byste měli dělat něco jinak, že je vůbec možné to jinak dělat

Cílem práce s poradcem je zbavovat vás těchto strachů. Poradce vám také pomůže zjistit, co vlastně můžete dělat jinak a na základě rad poradce se posunete v páru dál.

S pomocí partnerského poradce získáte novou zkušenost, zjistíte, že je pak váš život ve vztahu lepší a budete toto nové chování preferovat. Zbavíte se tak špatných zvyků, které byly zdrojem problémů.

Partnerský poradce vám pomůže spojit se s vaším partnerem

K partnerskému poradci nejdete proto, aby si vás vyslechl a potom vám povídal, jak jsou vaše problémy hrozné, či aby vám jen předříkával obecné poučky.

Dobrý partnerský poradce vám pomůže spojit se s vaším partnerem. Naučí vás změnit špatné zvyky a nahradit je lepšími. Pomůže vám překonávat strachy, bloky. S jeho pomocí objevíte skryté aspekty vašeho problému, které jsou na první pohled neviditelné, a ukáže vám, jak problém vyřešit.

Problémy ve vztahu vyřešíte jen a pouze poctivou prací na vašem vztahu.

Díky opakovanému odbornému dohledu poradce se tak budete moci posunout dál a váš vztah se zlepší.

autor článku: Karel Chába