Jste-li v situaci, kdy vám není dobře a nezvládáte vztah na dálku, tak se v článku dozvíte podrobnosti, co s tím můžete dělat. 

Jakou roli hraje vzdálenost a závislost ve vztahu na dálku?

Proč je tak těžké zvládnout vztah na dálku? Každý vztah je samozřejmě v určité podobě závislost. Nemyslím tím nezbytně nezdravou závislost, i když ve vztahu také můžeme trpět nezdravou závislostí. A to jak  na partnerovi, tak i vztahu jako takovém. Aby nám vztah dával smysl, musíme být svým způsobem na partnerovi závislí jako na jedinečné osobě. Považujeme ho za nejbližšího a nejdůležitějšího člověka ve svém životě. 

Závislost potřebujeme také proto, abychom se mohli na partnera kdykoliv obrátit. Pomáhá nám rozpouštět naše úzkosti a starosti. Taktéž se společně chceme radovat a ve svém životě se někam posouvat. Z toho vyplývá, že partnera musíme mít v nějaké vzdálenosti, která nám vyhovuje. Tím nemyslím jen vzdálenost fyzickou, ale psychickou. Tuto vzdálenost má každý člověk jinou a tato potřeba ovlivňuje to, jaký bude váš vztah na dálku.

Od toho se odvíjí i to, do jaké míry se potřebujeme s partnerem vídat fyzicky. Jak často s ním potřebujeme něco řešit z očí do očí atd. Jsou dvě základní podoby toho, kdy máme vztah na dálku. První podoba je, že jsme se seznámili s někým, kdo od nás žije daleko. Vztah je tedy od prvopočátku na dálku. Druhá podoba je, že s partnerem žijeme dlouhodobě. Partner ale začne jezdit např. do ciziny za prací. Ke změně došlo tedy až po víceletém každodenním soužití. 

Stojí za to setrvat ve vztahu na dálku?

Nejdříve budu hovořit o první variantě, kdy je vztah na dálku od začátku. Takový vztah se z kraje může jevit jako úplně normální. Ke svému partnerovi cítíte silné sympatie a jste zamilovaní. Avšak po odeznění zamilovanosti se dostáváte do běžných každodenních situací, které ve vás vyvolávají reakce. Zde nastává problém, kdy můžete začít přestat zvládat vztah na dálku. Potřebujete totiž, aby byl partner blízko. Chybí vám chycení za ruku, obejmutí nebo povídání.

Osobní kontakt je vždy nejlepší pro řešení všech problémů a rozepří. Psát si o problémech je dost obtížné.  Druhého nevidíte a ani v telefonu nebo po skypu to není to stejné, jako když jste spolu. Spoustu volnočasových aktivit můžete dělat sice sami nebo s kamarády, když váš partner není po ruce. To  ale má vliv na váš vztah, který je na dálku.

V takovém případě je důležité, abyste si nic vzájemně nenalhávali. V momentě, kdy začnete problém vnímat a nezvládáte vztah na dálku, si zcela upřímně řekněte, jak na tom jste. Jestli je vůbec možné, abyste spolu někdy žili. Vzhledem k tomu, že je spousta lidí upřímně zamilovaných, tak si často něco nalháváme. Není to tak, že bychom druhému chtěli vyloženě lhát, ale různě hrajeme o čas, slibujeme, že se to změní. Popíráme realitu. Nicméně nedejte jenom na slova, ale dejte především na činy

Měly by vás zajímat konkrétní kroky vašeho partnera, které podniká k tomu, abyste se k sobě přiblížili na menší vzdálenost. Abyste spolu mohli začít žít třeba v jednom městě nebo v jedné domácnosti. Je rozdíl, když o tom partner jen sní, i když třeba upřímně, a vypráví vám, jak to všechno bude pěkné. Pokud ale nejsou vidět jasné kroky, tak se s největší pravděpodobností nic nezmění. Dál budete trpět. 

Nedejte ani na hezká slova, že vás má partner rád a že vám to přeci stojí za to vydržet. Každý se musí rozhodnout, jestli vztah na dálku je něco, co vás uspokojuje nebo naopak zraňuje. Navíc přestože jste spolu strávili nějaký čas, je pravděpodobné, že svého partnera dostatečně neznáte. Neměli jste dostatek příležitostí se poznat. I toto by mělo mít váhu při vašem rozhodování, jestli vztah ukončit nebo v tomto vztahu zůstat. 

Jak předejít odcizení ve vztahu na dálku?

Druhá varianta, kdy spolu žijete několik let nebo máte dokonce rodinu, je úplně jiná. Za prvé se znáte, za druhé víte, kdo má jaké potřeby a máte celkově toho více společného. V tomto případě má samozřejmě cenu vydržet více ve vztahu na dálku než v první variantě. Máte zkušenost, že jste spolu žili a že to nejspíš v nějaké míře šlo, tudíž je předpoklad, že když to vydržíte, tak se k sobě zase vrátíte.

I zde ale může dojít k odcizení nebo poškození citové vazby. Je možné, že cit už nepůjde mezi vámi navázat. V takovém případě má smysl se opravdu velmi dobře a do hloubky bavit o tom, jak toto období překonat. Měli byste spolu pravidelně mluvit třeba po skypu a hovořit o svých úzkostech. O tom, na co myslíte, co vás trápí a měli byste si být co největší oporou, abyste vztah na dálku zvládli. 

Důležité je i to, jestli nedochází k prodlužování nějakých turnusů. Jestli partner nebo manžel neřekne, že odjíždí na půl roku. Bohužel po půl roce vám oznámí, že zůstává v zahraničí další měsíce nebo pojede znovu. Argumentuje třeba tím, že vám to přináší dostatek peněz. Pak je důležité, abyste se bavili o tom, jestli velký přísun financí stojí za to mít vztah na dálku a odloučit se od sebe. Muži a ženy tyto věci vnímají odlišně. Muži vše vnímají spíše materiálně a racionálně a ženy naopak více emocionálně. 

Je tedy klíčové, abyste spolu hovořili do hloubky o tom, co každý z vás prožívá. Někteří lidé, pokud se vidí po dvou, třech týdnech nebo dokonce po delší době, jenom na víkend, nechtějí mluvit o starostech. Přijde jim to nevhodné. Přesto je to opravdu hodně důležité probrat. Bavit se o svých pocitech a o tom, jak byste si mohli vzájemně pomoci a emocionálně se ve vztahu na dálku podpořit.

Lidé, kteří prožívají vztah na dálku, si často myslí, že by si těch pár dnů, kdy se vidí po delší době, neměli kazit něčím negativním. To bývá často problémem. Přitom najdete-li si cestu, jak o těchto věcech vést efektivně diskuzi, abyste se nehádali, může být vše vyřešeno za hodinu. Pak se můžete věnovat běžným věcem a radovat se z toho, že se vidíte po dlouhé době. 

Pokud byste si nevěděla rady se vztahem na dálku ani po přečtení článku, obraťte se na mě prostřednictvím konzultace, která vám bude nejlépe vyhovovat. Společně se podíváme na konkrétní možnosti řešení vašeho problému.

autor článku: Karel Chába