Máte pocit, že už to ve vašem vztahu neklape tak jako dřív? Místo toho, abyste si užívali krásné partnerské soužití, se kupí jeden problém na druhý a vám už pomalu docházejí síly neustále něco řešit?

Možná začínáte uvažovat o rozchodu.

Jak ale poznáte, že je ta správná doba se rozejít? Jak poznáte, že už dále nemá smysl vztah zachraňovat?

Převažují problémy nad tím dobrým?

Připadá vám, že v poslední době neustále řešíte jen a pouze problémy a s partnerem se hádáte? Nepamatujete si, kdy jste v současném partnerském vztahu naposledy pociťovali pocity naprostého štěstí a touhy být s tím druhým?

Prostě vám vztah více bere než dává a je naprosto zřejmé, že váš vztah nefunguje tak, jak by měl?

Je na čase se zamyslet, co za vašimi problémy ve vztahu stojí. Pokud vám na vašem vztahu skutečně záleží, pokuste se nalézt tu pravou příčinu, proč už vám vztah nedává to co dříve.

Jakmile poznáte prapůvod vašich problémů, můžete se pustit do jejich řešení.

Pokusím se vám v tom hledání pomoci následujícími řádky, kde se dozvíte, jaké jsou ty nejčastější důvody a problémy ve vztahu, které vedou k rozchodu.

Přechozený vztah

Pokud jste spolu již kolem 6 let a jste bezdětní, možná je váš vztah prostě již přechozený. Přechozené vztahy se projevují tak, že o sebe oba partneři pomalu ale jistě ztrácí jakýkoliv zájem. Vzájemná přitažlivost opadá a je obtížné najít důvody, proč spolu dále zůstat.

Nacházíte-li se již v přechozeném vztahu, je velice obtížné jej zachránit a rozchod může pro vás oba být tím lepším řešením.

Nejčastější důvody k rozchodu

Nevěra

Nevěra bohužel patří mezi ty častější důvody k rozchodu. Samotná nevěra, pokud se jedná o jediný úlet, který se neopakuje, nemusí nutně vést k rozchodu. Často se podaří vše vysvětlit a vztah pokračuje dál. Pokud se ale nevěra opakuje, je to známkou přetrvávajících problémů ve vztahu, které je potřeba objevit a vyřešit. Jestliže se však příčiny vedoucí k nevěře odstranit nepodaří nebo pokud není možné nevěru odpustit, výsledkem bývá většinou rozchod.

Rozchodem nevěra končí také tehdy, když se o její vyřešení snaží pouze jeden z partnerů druhý nemá zájem.

Peníze finanční problémy

Přestože se mohou zpočátku zdát finanční problémy jako příliš povrchní, často nakonec bývají tím hlavním, co zapříčiní rozchod. Pokud dluhy vašeho partnera začnou dlouhodobě zatěžovat i vás, je na čase se zamyslet, zdá vám to za to stojí. Nevyužívá vás jenom? Umíte si představit, že společně budete schopni zaopatřit rodinu?

Ztráta sexuální přitažlivosti

Pokud ve vztahu začne upadat vzájemná sexuální přitažlivost, je to jasným znamením, že něco není v pořádku. Ztráta přitažlivosti může vést k odmítání společných intimních chvílí, nevraživosti a obecné nechuti vyhovět partnerovi. Pokud problém nezačnete zavčasu řešit, ochabující city mohou způsobit rozpad vztahu a rozchod.

Zásadní změny chování a závislosti

Změnil se váš partner v poslední době natolik, že ho pomalu nepoznáváte? Možná ho zaujal hazard nebo si dokonce vypěstoval závislost na drogách či alkoholu. To je ta pravá chvíle se zamyslet, zda má váš vztah budoucnost. Bez úspěšného řešení tohoto problému váš vztah pravděpodobně nemá světlou budoucnost.

Neschopnost komunikace

Pokud pozorujete ve svém vztahu problémy při komunikaci, mějte se na pozoru. Občasné nedorozumění se samozřejmě sem tam objeví v každém vztahu. Pokud však dlouhodobě nejste schopni si vzájemně říci a vysvětlit, jaké jsou vaše představy o společném soužití a případné budoucnosti, může to být znamením závažného problému.

Máme se snažit vztah zachránit nebo se prostě rozejít?

Odpověď na tuto prostou otázku bývá málokdy jednoduchá. Vždy záleží především na vás. Co chcete vy? Co očekáváte od života? Stále k sobě chováte city, nebo už jeden druhého nemůžete ani vidět? Situace je o to složitější, máteli děti.

Důkladně zvažte všechna pro a proti. Mějte na mysli, že ať už se rozhodnete jakkoliv, budete to jen a pouze vy, kdo s tím rozhodnutím bude žít po zbytek života. Pokud se vám zdá, že najít to správné řešení je nemožné, zvažte návštěvu odborníka s bohatými zkušenostmi s řešením partnerských krizí. Kontaktujte mě a společně zvážíme všechny problémy vašeho vztahu. Nalezneme odpověď na otázku, zda by pro vás bylo lepší vztah ukončit a hledat štěstí u někoho jiného.

autor článku: Karel Chába