Zatímco nešťastné vztahy se rozpadají z mnoha různých příčit, ty šťastně naopak z několika jednoduchých příčin zůstávají pevné.
Naplánujte si ve vztahu čas jen pro sebe
Když se ve vztahu začnou vytvářet nějaké problémy, mnohdy mají partneři tendenci trávit víc času osamoceně. Nahrává k tomu i dnešní životní styl, nedostatek času, kdy lidé jsou pohlcení prací, dojížděním do zaměstnání, večer se věnují sledování televize. Časem pak mnohdy partneři zjišťují, že se vlastně jen míjejí. Pokud spolu hovoří, tak pouze o provozních a organizačních věcech domácnosti.
To může vést po čase ke značnému odcizení. Partneři jsou tak nezřídka spíše v roli spolubydlících, než milujících partnerů. Proto je dobré se hned na začátku vztahu dohodnout a investovat do vztahu alespoň několik hodin týdně. Je dobré dodržovat například jednou týdně společnou večeři v restauraci nebo třeba společnou procházku.
Je vhodné si například každý večer vyčlenit 15 minut, kdy proberete události minulého dne. Během těchto krátkých rozhovorů přijde často řeč i na to, co by kdo chtěl a co potřebuje. Včas vyřčené problémy se pak nemají tendenci hromadit, a způsobovat pak plíživě daleko větší problémy ve vašem vztahu.
Pusťte humor a smích do vztahu
Zavtipkovat může být někdy vhodný způsob, jak odlehčit napjatou situaci, a to především když si dokážete udělat legraci sami ze sebe. Pro mnohé páry může být humor pomocníkem, jak obrousit ostré hrany běžného dne. Někdy vlastní způsob vtipkování a humoru, který mají rádi a jemuž rozumí jen partneři navzájem, mohou být pojítkem ve dvojici. Zároveň můžou vztah zdravě nabíjet pozitivní energií.
Dejte ve vztahu do symbiózy slova a činy
Podle psychologů probíhá jen 10 % komunikace slovy. Zbytek, tedy větší část komunikace je dána našim chováním. Místo ujišťování slovy, jak svůj protějšek máte rádi se zaměřte raději na to, abyste to řekli beze slov. Třeba ohleduplným chováním, tím, že si pro druhého uděláte opravdu čas. Také můžete dělat pro druhého různé drobnosti, které třeba nečeká, a které mají mnohdy blahodárný vliv na vztah. Stejně tak má mnohdy kouzelnou moc druhého pochválit a poděkovat za to, co pro vás dělá, a nebrat vše jako samozřejmost.
Naučte se ve vztahu dělat zdravé kompromisy
Spokojení partneři usilují o vyvážený poměr moci. Jsou třeba schopni se dohodnout, i co se týče domácích prací, bez jejich přesného rozdělení a vymezení, kdo bude mít co na starosti. Takovým párům dobře funguje styl, že kdo má více času, udělá to, co je udělat potřeba. Kompromis je totiž úplně něco jiného než ústupnost, poddajnost a svolnost.
Důležitější než množství problémů a jejich závažnost je pro vztah to, jak se dovedou partneři s problémem vyrovnat. Bojovat jen za své stanovisko většinou nevede k úspěchu. Ve šťastném vztahu se partnerská dvojice pokouší naopak najít styčné body, od kterých se může odrazit, než se snažit za každou cenu neustoupit ani o píď.
Občas ve vztahu riskujte
V počátku zamilovanosti se všechna rizika spojená se začátkem vztahu halí právě do oparu této zamilovanosti, kdy v nich nehledáte žádný problém. Později však začínáte mít strach, a stavíte proto pevnosti a barikády. Nechcete třeba riskovat a souhlasit s tím, aby partner šel na půlroční kurz, protože tam potká spoustu nových lidí. Pokud se ve vztahu nebudete zase až tak bát, a budete zdravě riskovat, je to znamení, že váš vztah je na dobré cestě zůstat šťastný.
Nechte si i ve vztahu každý část své nezávislosti
Nechávejte si v páru jeden druhému svobodu, a to tak, aby se každý sám mohl rozvíjet. To i v případě, že se bude partner zabývat nějakou činnosti bez vás. Není nutné abyste na sobě pořád lpěli, a nebyl mezi vámi žádný prostor. V takovém případě může velmi rychle vyprchat přitažlivost mezi vámi.
Někteří lidé mají pocit, že úplně nejlepší by bylo, kdyby partner cítil a myslel stejně jako on. To však není možné, a vlastně ani žádoucí. Určitá stejnost je skvělá, ale stejně tak je důležitá jinakost a osobitost každého v páru. Každý člověk je jiná osobnost. Právě jedinečnost a odlišnost je to, co ho činí pro partnera přitažlivým.
Vytváření nových návyků ve vztahu
Můžete mít dobré úmysly začít s některými novými návyky, ale nemusí to být vždy jednoduché. Často můžete zase sklouznout zpátky k zažitému stereotypu. Někdy je problémem banální dohoda, že spolu budete trávit víc času a věnovat se jeden druhému. Na překážku pak narazíte hned první večer, protože třeba nejste schopni vypnout televizor.
Je velmi vhodné si proto osvojit správné pravidla komunikace. Jak si taková pravidla správně vybudovat vám může pomoci článek Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace . Také si třeba návyky, které byste chtěli nově mít, zakomponujte do nově vytvořené partnerské dohody. Pak se vám bude dařit lépe neuhnout z cesty.
Pokud přece jen máte pocit, že váš vztah potřebuje posunout vpřed, ale máte s tímto problémy a sami nejste schopni se zbavit starých návyků, neváhejte mě kontaktovat v záložce Konzultace.
Dobrý den nevím jak si mám pomoc a nevím jestli mi ma pomoct psychiatrické léčení, ale chtěla bych se od svého manzela od poutat a byt silná jako on a kdyz jemu je jedno co dělám rada bych udělala to same jen nevím jak. A nebit upla na něho kdyz nechce sex abych si řekla ze to udělat nemam a ja na to nemam pivahu a kdyz neco chci skusit bojím se aby si nenašel jinou co mám dělat abych byla silnější a nedolejzala porat za nim kdyz se neco děje? Proc on to dokáže a ja nr prosím vas pomozte mi ja sem úplně bez brána nechci ho opustit ale abych se na něj tak neváhala a nedávala takové city ze ho miluji on mi je taky na jevo nedává děkuji doufám. Ze mi rozumite
Dobrý den, doporučuji vám terapii. Konkrétně psychoterapii nebo psychoanalytickou psychoterapii atd. Váš problém je řešitelný, nicméně musíte být trpělivá a poctivě docházet na sezení.