Jste v situaci, kdy s vámi nespí váš přítel? Tento článek vám napoví, co je na pozadí toho, proč se to u vás děje a zjistíte, jak se můžete v takové situaci zachovat.

Až příliš často se setkávám s tím, že lidé a klienti oddělují sex od psychiky. Neuvědomují si, že některé jejich konflikty se přímo odehrávají skrze jejich sexualitu, že si je v podstatě skrze sexualitu odžívají. Konflikty si někteří lidé neverbalizují, nebaví se o nich, ale svým způsobem si je řeší skrze sex.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč s námi druhý nespí?

Jak bylo zmíněno výše, sex, intimitu a psychiku nelze oddělit. Proto když máte mezi sebou s partnerem jeden zásadní problém či máte problémy ve vztahu, pak se to bude odrážet i v intimitě a sexuálním vztahu.

  • Problémy u ženy, když s přítelem nespí

Velmi často bývá u žen to, že když se s mužem hádají, mají problémy a je mezi partnery špatná atmosféra, nedokáží se naladit a přepnout na to, aby mohly mít s partnerem sex, aby s ním mohly spát. To jsou věci, které si lidé sice uvědomují, ale bohužel to muži příliš nereflektují a argumentují tím, že říkají ženě, že až spolu budou pravidelně spát, pak bude jejich vztah v pořádku a vše bude fungovat.

  • Problémy u muže, když s ženou nespí

Pokud muž se svojí partnerkou nechce spát, mít s ní sex, pak v sobě velmi často něco dusí, co si ovšem nemusí uvědomovat. V takovou chvíli je prospěšné netlačit na partnera a nechtít se bavit hned o sexu a o tom, že spolu nespí.

Muži to mají velmi často nastaveno tak, že sex s partnerkou je pro ně tím největším důkazem toho, že je má partnerka ráda. Pokud s ženou nespí, odmítají sex, často si myslí, že je partnerka již nemiluje nebo můžou být něčím zraňováni.

Další důvod, proč přítel s ženou nespí, může být i ten, že váš přítel patří k typu muže, který není schopný být stimulován dlouhodobě jednou partnerkou, může mít nějakou problematickou sexualitu a bojí se to partnerce říci.

Co můžete udělat, když s vámi přítel nespí?

Pokud s vámi přítel nespí, pak by bylo vhodné tohle téma otevřít v širším kontextu. Co tím myslím? Začněte se bavit s přítelem o tom, co se s ním děje v rámci jeho nálady, co se děje uvnitř jeho. Začněte se zaměřovat na to, jak se přítel ve vztahu cítí, s čím je nespokojený. Postupně můžete přejít až k intimitě.

Pokud nejste spolu schopni komunikovat o intimitě, o sexu, proč s vámi přítel nechce spát, pak není pochyb o tom, že se k sobě nedokážete psychicky přiblížit, neumíte se jeden druhému otevřít a sdílet, co vás trápí.

Diskuze o tom, proč s vámi partner či partnerka nespí, jsou zraňující a lidé se jim často vyhýbají s odůvodněním, že nechtějí svému protějšku ublížit nebo se stydí, za to, jak to mají. Někdy tam bývá strach z toho, že je partner odvrhne či opustí.

Dodržujte pravidla, pokud se budete bavit o tom, proč partner s vámi nespí!

Než přistoupíte k debatě o tom, proč jeden nechce spát s tím druhým, měli byste si uvědomit, že taková debata má svoje pravidla. Pokud byste je nedodržovali, mohlo by se stát, že po debatě se budete cítit ještě hůře a váš vztah bude ještě více ohrožený.

Popisujte každý sám za sebe, co se ve vás odehrává, co cítíte. Pokud ta debata má vést k porozumění toho druhého, pak byste se měli domluvit na tom, že to, co se vzájemně o sobě dozvíte, budete maximálně respektovat! Nebudete dané informace používat proti sobě, jedině tak se můžete jeden druhému plně otevřít.

Pokud např. muž řekne, že ho žena v něčem nepřitahuje, v žádném případě by to ta žena neměla používat v tom smyslu, že se tím bude ohánět a říkat, že se potvrdilo, že ji muž nemá rád, že je špatná, ošklivá a jiné věci. Na to jsou muži velmi hákliví, proto se takovým debatám muži vyhýbají a nechtějí se o tom bavit. Žena by na muže neměla útočit tím, že je starý, impotentní nebo cokoliv jiného.

Debata o tom, že s vámi přítel nespí, by měla mít úroveň. Když si informace odhalíte, pak je berte jako informace, se kterými chcete dále pracovat v tom smyslu, že se chcete vzájemně podpořit a bavit se o tom, jak se můžete vzájemně posunout. To je klíčové.

Pokud by se při debatě potvrdila zkušenost jednoho či obou z vás, že se budete na základě informací, které od druhého uslyšíte, zraňovat, pomlouvat a používat to proti sobě, nemáte šanci se v tomto tématu a ve vztahu posunout.

Nezapomeňte, intimita a sex je neoddělitelnou součástí psychiky!

Jak bylo zmíněno na začátku článku, to, že s vámi přítel nespí, není jen otázkou intimity a sexu, ale souvisí to i s psychikou a osobností člověka, proto to nemůžete oddělovat. Vždy se problémy v psychice projeví i v intimní oblasti.

Bohužel, mnoho lidí si myslí, že intimita a sex je nějaká entita, která si žije sama svým životem bez nějakých návazností. Pak se jim tento problém velmi špatně řeší. Nedělejte tuhle chybu!

Pokud s vámi přítel či přítelkyně nespí, už si sami nevíte rady, obraťte se na mě a domluvte si konzultaci. Rád vám pomůžu a společně najdeme řešení vašich problémů.

Autor: Karel Chába