Jak si vybrat partnera?

Pokud vám jde více než jen o to si užívat a nezávazně se potkávat s protějškem, tak byste měli od začátku vědět, koho hledáte. Pokud už to víte, tak je důležité při seznamování co nejlépe oddělit „zrno od plav“.

Je to jednoduší než jak to vypadá. Buďte si jistí, že pokud se protějšek opravdu záměrně nepřetvařuje, tak na sebe prozradí více, než jste si doposavad mysleli. A i tak, to nikdo nevydrží napořád. Je přirozené, že na začátku vztahu vám nevadí věci, které vám začnou vadit později, nicméně i tak si jich můžete všimnout, když víte na co se zaměřit.

Tedy jak na to?

Ptejte se na rodinu

Z toho, jak protějšek mluví o rodičích, sourozencích a celkově o své primární rodině, můžete hodně zjistit. Ten kdo mluví s láskou, vyjadřuje se kladně, má dobrý vztah k rodině a stýká se s nimi, myslí na jejich jmeniny, kupuje jim dárky, podporuje je v nesnázích, tak se tak bude chovat nejspíše i k vám. A naopak. Z primární rodiny každý z vás vzešel. Tam byly položeny základy toho, jak se umíte chovat k lidem, jakou máte potřebu intimity. Jak máte velkou potřebu socializace atd.

Zjišťujte, jaké má druhý záliby

Ten, kdo se v ničem nerealizuje a nemá cíle, se životem složitě protlouká anebo nemá zájem budovat. Kdo nemá zájem budovat, nebude chtít pracovat ani na vztahu.

Všímejte si chování

Velmi často se k vám bude na začátku protějšek chovat mile, nicméně na chování k druhým se většina lidí projeví hned. Takže, pokud například u pokladny vaše vyvolená začne nepřiměřeně k situaci peskovat pokladní, buďte si jistí, že takové chování jednou zažijete na vlastní kůži.

Už na začátku vám něco nebude sedět, nicméně nevíte, co a je to jen pocit. Dejte na svůj pocit. Mnoho z vás dělá tu chybu, že si myslí, že se to jen tak samo vyřeší. Nevyřeší a navíc vám to začne vadit ještě více.

Ptejte na to, co chce protějšek od budoucího vztahu

To vám hodně napoví. Nicméně nechtějte se spokojit jen s obecným konstatováním typu, chci být spokojená, chci aby si mě měl rád atd. Chtějte vědět, co konkrétně to znamená. Ten, kdo to neví, nedokáže budovat vztah. Po období zamilovanosti na vás začne klást do té doby nevyřčené potřeby anebo zjistíte, že žijete s někým, kdo nechce řešit vaše problémy atd.

 

Zjistěte, jak se vyjadřuje o svých ex

Ten, kdo je pomlouvá, nadává na ně, tak si neuvědomuje, že každý máme začít sám u sebe. Takoví jedinec velice často svádí problém na druhého a sám ho neřeší.

Ptejte se jak se poučil/a z minulých vztahů

Ten, kdo na sobě pracuje a chce opravdu kvalitní vztah, se chce poučit z minulých chyb.

Mělo by vás zajímat, jak se protějšek chová v určitých situacích

Například jakou vám bude/nebude dávat volnost. Zda vás „nechá“ se stýkat s kamarády atd.

Všímejte si mobilního telefonu

Pokud někdo od začátku schovává telefon, aby vám nebyl moc na očích, tak je možné, že něco schovává. V případě, že odbíhá telefonovat jinam a jinak se straní tomu, abyste byli svědky hovorů, tak to také něco značí.

Ten, kdo má zájem o vás, se vám chce věnovat

Často se mnou řeší klienti to, zda něco znamená, pokud dotyčný na začátku nemá často čas, různě se vymlouvá, že musí tamto a ono, ale pak nebere telefon, že má skoro každý víkend akci s kámošem atd. Může to znamenat, že dotyčný něco schovává nebo že to s vámi nebere až tak vážně. Každopádně pokud už teď vám to vadí, tak vám to bude vadit i později. Navíc je předpoklad, že se to bude zhoršovat.

Věcí, kterých si můžete všímat je hodně, více než jsem zde popsal. Každopádně dejte na svou intuici. Opravdu jen málokdy se stane, že to co vám vadí na začátku, vám nebude vadit ve vztahu později.

Mějte oči otevřené a uši nastražené. Zkuste se po přečetní článku na rande s někým, koho znáte jen krátce, zaměřit na věci, které vás doteď nezajímaly. Budete se divit, co vše se dozvíte. Na co vše přijdete. Co vše vám může napovědět, jaký ten/ta naproti vám je. V článku Jakého partnera vlastně chci? se dočtete, jak si určit, koho máte hledat. Pokud to uděláte, tak pro vás bude mnohem snažší si všímat vodítek, které vás přivedou k odpovědi, zda je to ten pravý/á. Budete se totiž zaměřovat na zjištění toho, co je pro vás podstatné a co byste ve vztahu určitě nechtěli.

autor článku: Karel Chába

Související články:
Chyby při seznamování.
Kdy se nepouštět do vážného vztahu?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů