Kdy se nepouštět do vážného vztahu?

Mnoho vztahů začíná od první minuty špatně. Když pominu chyby, kterých se dopouštíte při seznamování tím, že sebe děláte někoho jiného, abyste zapůsobili, až po špatný výběr partnera. Dnešní téma je o tom, že nezřídka se stává, že vstup do vážného vztahu anebo manželství je z pohnutek, které nemají nic společného s láskou a jistotou, že se k sobě opravdu hodíte. Jen si chcete něco vyřešit, někomu se pomstít, věříte v nekonečnou pohodu jen proto, že vás protějšek silně přitahuje, atd.

Vztah nemůže dlouhodobě fungovat, pokud si lásku a vzájemnou komptabilitu někdo plete s obchodem a se záchrannou akcí. Doufá, že vztah anebo sňatek vyřeší dlouhodobé finanční, psychické problémy a neschopnost si dát vlastní život do pořádku.

Určitě si nezačínejte vážný vztah a už vůbec nevstupujete do svazku manželského z důvodů, které jsou níže popsány. To, že teď řešíte složitou životní situaci, prožíváte bolest z rozchodu, nechcete už trpět chování rodičů atd. se nikdy nemůže vyřešit druhou osobou. Každý z vás je odpovědný plně za svůj život. Jedině vy tedy můžete situaci vyřešit. Jistě není na škodu, když po vašem boku bude někdo, kdo vám bude oporou, ale nikdy se nespoléhejte čistě na záchranu tím druhým. Tak to bohužel nefunguje.

Kterým situacím se tedy velkým obloukem vyhnout?

Chcete někoho naštvat, pomstít se

I takoví se mezi vámi najdou. Pokud jste se rozhodli, že vstoupíte do svazku manželského nebo se nastěhujete k novému protějšku jen proto, abyste ukázali ex, že jste v „poho“, tak nakonec na tom můžete být velmi špatně. Počáteční negativní emoce, kvůli kterým jste se chtěli pomstít, ustoupí a vy si uvědomíte, jakou jste udělali chybu. Jenže to už může být pozdě.

Chcete si tím vyřešit své životní, psychické trable

Štve vás, že bydlíte s rodiči, nemáte peníze na svůj vlastní podnájem, byt. Chcete se osamostatnit, neb prostředí vaší primární rodiny je nevyhovující. Máte psychické problémy a myslíte si, že vám je vyřeší ten druhý. Myslíte si, že budete dospělí a začnete žít až teprve, když budete mít svého partnera/ku, manžela/ku. Že když bude někdo po vašem boku, tak se uzdraví i vaše psychika. Vše, co se tyká vás, si ponesete do vztahu a manželství. Nikam před tím neutečete a nikdo vás nezachrání. Myslete tedy na to, že nejdříve si musíte dát svůj vlastní život do pořádku a pak má smysl se pouštět do vážných „akcí“.

Vybrali jste si podle vzhledu a fyzické přitažlivosti

U velkého procenta z vás to funguje tak, že si vybírá partnera podle vzhledu a chemie. Domníváte se, že si budete ve všem rozumět, neb vám to skvěle klape v posteli a fyzická přitažlivost už nemůže být větší. Na tom není nic špatného, i to je důležitou součástí vztahu. Nicméně zádrhel je v tom, že počáteční zamilovat opadá a začneme od partnera vyžadovat i jiné naplnění potřeb než jen to, jak vypadá a jaký je milenec/ka. V tomto období se dostáváte do situací, kdy se začínáte hádat, přichází první krize. Máte pocit, že protějšek je úplně jiný, než byste chtěli.

Nudím se, nevím co se svým životem

Takoví z vás hledají v protějšku záchranu. Myslíte si, že najdete někoho dokonalého, kdo tady pro vás vždycky bude a ve všem vás pochopí. Kdo se o vás bude starat. Vy nebudete muset nic a už vůbec ne pracovat na svém osobním štěstí. Partner/ka se z toho tlaku na nekonečno požadavků hroutí a vznikají hádky. Oba se cítíte frustrovaní.

(Ne)chcete následovat příklad rodičů

Někteří z vás vidíte v rodičích vzor, jak byste (ne)chtěli žít. Za každou cenu se chcete vyhnout tomu, že se budete hádat a žít jako oni. Tak si hledáte dokonalého partnera. Ovšem stane se to, že najdete někoho, kdo je přesně takový, jak jste nechtěli. Je to tak proto, že vaším velmi přísným „filtrem“ (který má za cíl selektovat ty „nevhodné“ protějšky) při výběru protějšku projde jen ten/ta, kdo vydrží váš výběr. Jinými slovy, pokud se chováte nestandardně při výběru partnera/ky, tak „normální“ protějšek uteče. Vydrží jen ten jedinec, který má sám problémy (není schopen „normálního“ vztahu), něčeho se bojí atd. Člověk, který se ve vztahu bojí opuštění například žárlí, chová se vulgárně, komunikuje agresivně atd.

Opakem je vzor rodičů, který byl pro vás pozitivní. Zoufale toužíte po tom žít s někým, kdo bude s vámi žít tak dokonalý vztah, jako žili váš otec a matka. Nikdy takový protějšek nemůžete najít. Každý člověk je jiný. Nikdo nemůže chtít žít vzor nějakého vztahu, to nejde. Budete neustále srovnávat a mít pocit, že to není dobré.

Každý problém se dá řešit. Neudělejte tedy kvůli krátkodobé úlevě chybu na několik let anebo celý život. Pokud si teď nevíte rady, tak věřte, že existuje spousta lidí, kteří vám ze své odbornosti poradí a pomohou najít cestu.

autor článku: Karel Chába

Související články:
Jak si vybrat partnera?
Jakého partnera vlastně chci?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů