V článku se dočtete, že otázka, jak dlouho čekat po rozchodu, se netýká ani tak vašeho ex partnera, jako spíše vaší psychiky a nevědomých procesů. 

Jak dlouho budete čekat? Dokud se neodpoutáte

Pokud se přímo nerozhodnete, že v sobě chcete po rozchodu s partnerem vztah co nejdříve uzavřít, a nezablokujete si všechny kontakty, netýká se otázka, jak dlouho čekat, ani tak vás, ani bývalého protějšku. Tím mám na mysli to, že pokud chcete čekat a doufat, že byste se k sobě mohli vrátit, obecně se dá říci, že budete čekat tak dlouho, dokud budete na svého ex emocionálně navázáni. Jinak řečeno: budete-li na partnera čekat, budete to dělat tak dlouho, dokud se od něho vnitřně neodpoutáte. 

Tím chci říci, že rozchod není jen to, když vy nebo partner odejdete od toho druhého fyzicky, ale dá se za něj považovat až to, když se od protějšku psychicky úplně odpoutáte. Zjednodušeně si to můžete představit tak, že každý člověk, když se naváže na svůj protějšek, vytvoří si uvnitř sám sebe jakousi představu partnera. Znamená to tedy, že s partnerem nežijeme jenom fyzicky, s jeho fyzickou stránkou, ale samozřejmě i s jakousi představou, jakýmsi objektem, který si zvnitřníme.  

O tom, jak dlouho čekat, rozhodne hlavně nevědomí 

Pokud se tedy s námi partner rozejde, až týdny a měsíce poté, co se tak stane, dochází k tomu, že nás tento vnitřní objekt nebo vnitřní představa protějšku začne opouštět také. S touto vnitřní představou žijeme proto, abychom cítili větší bezpečí, větší hodnotu, větší sounáležitost. Můžete si vybavit například situaci, kdy jste zažili něco veselého nebo se vám něco povedlo, a vy jste zrovna byli ve vztahu. První, s kým jste to chtěli sdílet, byl dost možná právě váš partner. 

Funguje to ale samozřejmě i obráceně: ve chvíli, kdy se nám stane něco velmi nepříjemného, vnitřně se ve své mysli mnohdy začínáme obracet na partnera, na toho, kdo je nám nejbližší. Děláme to z toho důvodu, že jsme biologicky naprogramováni tak, abychom se k někomu vztahovali, protože právě vztahy nám pomáhají zvládat těžké životní situace, ale také se ještě více radovat z věcí, které se nám povedly. 

To je (přirozeně hodně zjednodušené) vysvětlení toho, jak to celé funguje. Vaše rozhodování ohledně toho, jak dlouho po rozchodu na partnera čekat, není tedy ani zdaleka jen o vašem vědomí: procesy, které rozhodují o tom, jak dlouho budete na ex protějšek navázaní, jsou především nevědomé. I když se vědomě rozhodnete, že partnera úplně odstřihnete, protože už nechcete, aby vám ubližoval, i když si řeknete, že jste s ním definitivně skončili, samozřejmě tím na něho myslet nepřestanete.

A to je mimo jiné důkaz toho, co jsme si popsali na předchozích řádcích, tedy toho, že máme vnitřní představu partnera, ke které se vztahujeme. 

Každý čeká jinak dlouho, stanovit přesný horizont nejde

Z toho tedy vyplývá, že nezáleží zdaleka jen na tom, jak moc nás náš ex partner chce nebo nechce, záleží hlavně na nás. A stejně to funguje i u vašeho bývalého protějšku. I on poté, co se s vámi rozešel a odešel fyzicky, se teprve následně vyrovnává se ztrátou, a to tak, že se od vás odpoutává. 

Říci, jak dlouho komu bude trvat odpoutání se od ex partnera, přesně nejde. Každý člověk je jiný, má jinou osobnost, a proto nelze stanovit přesný horizont. Obecně to ale bývá doba v řádu týdnů, spíše měsíců, nicméně hodně záleží na tom, jestli váš ex partner například odešel za někým novým a má nový vztah, který funguje a vyhovuje mu. Pak se dá předpokládat, že se od vás odpoutal rychleji a že po rozchodu nemá cenu čekat, jestli se vrátí. 

Je s vámi po rozchodu v kontaktu? Pak ještě počkejte

Pokud od vás partner odešel proto, že si není jistý tím, jestli s vámi má ještě být, s největší pravděpodobností se myšlenkou na návrat ještě zabývá. Ani to ale ještě neznamená, že se k vám chce vrátit. Teoreticky se lze domnívat (a v mnoha případech to tak v praxi opravdu je), že čekat na protějšek má cenu, pokud je s vámi ještě v nějakém kontaktu, i když se zatím ještě nehrne do toho, abyste se k sobě vrátili. 

Jakýkoliv kontakt ze strany partnera, a to i ten negativní, je svým způsobem důkazem toho, že situaci nemá ještě úplně vyřešenou, že se od vás ještě úplně neodpoutal. To znamená, že i když vám píše třeba i nepříjemné zprávy, v nichž vám něco vyčítá, zlobí se na vás nebo vás utvrzuje v tom, že se k vám už nevrátí. Znamená to, že zatím má potřebu být s vámi v kontaktu a ještě se od vás úplně neodstřihnul. 

Ani v tomto případě ale opět není možné určitě přesný časový horizont toho, jak dlouho to může trvat. Není nic výjimečného na tom, když jeden z partnerů kontaktuje toho druhého i dlouhé měsíce, nebo dokonce roky poté, co odešel. Ani tak se ale často nevrátí: je to z toho důvodu, že ustrnul někde uprostřed – na jednu stranu v tom, že vás není schopen úplně opustit a vnitřně se od vás odpoutat, na druhou stranu v tom, že není schopen se k vám úplně a se vším všudy vrátit. 

Nečekejte věčně, stanovte si časový horizont

Proto byste si vy sami pro sebe měli nastavit hranici, za kterou se – pokud se k vám skutečně nevrátí – definitivně rozhodnete, že se od něho odpoutáte a budete se snažit jít svou cestou. Jak bylo řečeno: to, že si dnes řeknete, že se od partnera odpoutáte, samozřejmě hned zítra nepřinese kýžený výsledek. Je to jako s hubnutím: jestliže si dáte cíl, že zhubnete 10 kilo, rozhodli jste se vyrazit na cestu odříkání a od zítřka se začnete chovat tak, abyste přebytečná kila opravdu shodili, nebudete o deset kilo lehčí za dva dny.

A podobně je to i s rozchodech, ovšem s tím rozdílem, že o tom, jak dlouho bude trvat, než se od bývalého partnera odpoutáte, nerozhodujete jen vy, ale také vaše nevědomí. Vy mu nicméně můžete částečně pomoci tím, že si skutečně řeknete, že už čekat nebudete, že zablokujete všechny kontakty a budete se snažit směřovat k tomu, že váš vztah opravdu skončil. Už se tedy nebudete ani v nejmenším spoléhat na ex partnera, ale jen sami na sebe.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak dlouho po rozchodu čekat na bývalého partnera? Nevěšte hlavu a obraťte se na mě. Vyberte si z konzultací, které nabízím, rád vám pomůžu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak poznat, že mě chce zpátky a Kdy si uvědomí, co ztratil