Pokud se nacházíte v situaci, kdy se k vám chce vrátit manžel a vy nevíte, co máte dělat, jak se máte rozhodnout, nebo jak by bylo nejlepší dále postupovat, tak se prosím začtěte do tohoto článku.

Ze zkušeností s klienty vím, že zpráva, že se chce manžel vrátit, nemusí být vždy jen zprávou pozitivní. Pozitivní zprávou to nemusí být proto, že v tento moment už to nemusíte chtít vy a může vám být nepříjemné ho odmítnout. Může to být také proto, že sice chcete, aby se vrátil, ale bojíte se. Bojíte se toho, aby se vše špatné neopakovalo, a aby vám zase neublížil. Z toho důvodu se mě často klientky ptají, co mají dělat, jak mají poznat, zda má smysl, aby se manžel vrátil, nebo zda mají definitivně odmítnout.

Pokud se manžel, který odešel, chce vrátit, nenechte na sebe tlačit

Určitě na sebe nenechte tlačit a dejte si čas na rozmyšlenou. Promyslete si, jak chcete postupovat v tomto případě, když váš manžel od vás odešel. Ujasněte si, zda to opravdu chcete, aby se manžel vrátil.

Doporučuji to, protože se určitě vyplatí, abyste si dala čas a vše si dobře rozmyslela. Zvažte, co bylo příčinou toho, že váš muž od vás odešel. Je důležité se zamyslet nad tím, jestli je reálné příčinu odchodu vyřešit anebo jestli se vám problémy do vašeho vztahu opět vrátí. Ideální je se s manželem setkat a promluvit si s ním o jeho představě a také o důvodu, proč se nyní chce vrátit.

Pakliže váš manžel, který odešel a nyní se chce vrátit, má jenom obecnou představu, jako například, že už to bude lepší, a že už se to nestane, že už to nikdy neudělá, že teď už všechno bude v pořádku a podobně, tak to bohužel není žádná konkrétní představa. Takto se vám najít příčinu a vyřešit problém, tak aby se v ideálním případě už neopakoval, nepodaří.

Veďte s manželem, který se chce vrátit, rozhovory o vašich představách

Do vašeho zvažování, jestli chcete, aby se manžel, který odešel vrátil, byste právě měli zařadit i tento rozhovor, kterých může být i více. Zde je důležité nedat jen na příjemné řeči, které vám můžou lichotit, ale také se zaměřit na fakta, na reálnost toho, zda se vše ve vašem vztahu nebude opakovat, nebo zda se opět nestane to, proč vás manžel už opustil.

Je prospěšné chtít po manželovi, abyste společně šli do poradny, kde se oba dva vyjádříte k tomu, co se stalo, proč manžel odešel, proč se nyní chce vrátit, jak to v současné době vidíte a necháte si také poradit, jaké máte možnosti toho, abyste svůj vztah a své manželství dali zase do pořádku.

Smysl má také přechodné období, v rámci kterého se spolu s manželem, který od vás odešel a chce se vrátit, budete vídat a pomalu se k sobě budete vracet. Toto období by ale nemělo být bráno jen jako nějaké randění na začátku vztahu, měli byste se dostat právě k tomu, abyste pracovali na vztahu. Pracovat na vztahu znamená, že se například budete učit komunikačním dovednostem, které najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace, že se budete zabývat potřebami ve vztahu, které najdete v článku Partnerská dohoda. 

Jak komunikovat s manželem, který odešel a nyní se chce vrátit?

Zabývat byste se touto činností měli jednou, resp. dvakrát týdně. Na základě toho, že se předem dohodnete na dnech a časech, kdy se tomuto budete věnovat. Smyslem není jen se něco naučit, ale hlavně si ověřit, do jaké míry má manžel, který od vás odešel a nyní se chce vrátit, opravdovou motivaci na něčem pracovat. Toto je jeden z nejlepších způsobů, jak si ověřit, zda manžel jen slibuje anebo má opravdu upřímnou snahu něco ve vašem společném životě změnit a někam se posunout.

Smyslem je také se jeden druhému přibližovat a umět si vysvětlit věci tak, jak jste si neuměli vysvětlit doteď. Prohloubit si vědomí o druhém a o tom, co se odehrává v jeho psychice. Je důležité, abyste se na krizi a na odchod manžela, když se nyní chce vrátit, a kterou nyní procházíte, dívali tak, že každá krize je vlastně vyvrcholením nějakého období. Tedy obrazně řečeno, krize vytyčí jakousi hranici, kde končí jedna etapa a může teoreticky začínat druhá etapa.

Je ale potřeba se na to dívat i tak, že do nové etapy nemůžete vstoupit s úplně stejným vztahem, jako byl právě ten v končící etapě. To není možné a přirozeně byste se tady dostali do stejných problémů, které jste měli, když váš manžel od vás odešel. Pakliže se manžel bude neustále na něco vymlouvat, budou se vaše schůzky, kdy máte řešit vaše problémy a máte se učit komunikaci, odsouvat a nebude se mu do toho chtít, bude se jen chtít k vám vrátit, nemůžete společně a úspěšně vyřešit příčinu vaší krize a posunout se do nové etapy.

Pozor na nespolupracujícího manžela, který od vás odešel a teď se chce vrátit

Může neustále něčím argumentovat, jako proč to teď není potřeba a bude vás ujišťovat, že se to už opravdu nestane. Ten problém, kdy od vás odešel, je přece již pryč, protože se k vám vrátil a bude tvrdit, že to je dostatečný důkaz toho, že vás má rád, a že o vás stojí. Věřte ale tomu, že tímto si jen zaděláte na další problém. Problém to bude právě proto, že jak jsem se zmiňoval o faktu toho, že každá krize je vlastně ukončením jedné etapy a je potřeba začít tvořit novou etapu. A tam se bohužel neposunete.

Bohužel mnoho lidí to vnímá tak, že když jsme se seznámili se svým partnerem, tak vše šlo tak přirozeně hladce, o ničem jsme se až tak moc nemuseli bavit, nemuseli jsme řešit a plánovat, jak co bude a podobně. Nemuseli jsme se ani ničemu učit, a tak si většina lidí myslí, že to bude i dál. Bohužel toto je ale velký omyl, protože takhle to ve vztazích nefunguje a na vztahu je třeba pracovat, obzvláště pokud se nacházíte ve vyhrocené situaci, kdy vás manžel opustil a nyní se chce vrátit.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistá ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába