Žárlivost

Co to je žárlivost?

Je to stav, kdy se bojíte o svůj vztah a partnera. Máte strach, že vás partner nemá už tak rád, že vás opustí. Bojíte se, že jste horší jak ti, se kterými se srovnáváte.

Kdo žárlí?

Zasaženi jsou jak muži tak ženy. Žárlivost není výsada jen dospělých. Tímto neduhem trpí i děti. Nečastěji žárlí po narození sourozence a mají strach, že už je rodiče nemají tak rádi, že je nahradili atd.

Jaké stupně má žárlivost?

Žárlivost se může projevovat jen zcela zřídka a ve slabé formě – to je celkem běžná hladina, kterou občas trpí každý. Partner se projeví jen v takové míře, ve které je to snesitelné. Pro někoho to může být snesitelný projev lásky. V některých případech vůbec nemusíte tušit, že partner žárlí, neb své pocity nijak vůči vám navenek neventiluje. Toto je ta lepší varianta.

Mnohem horší a někdy až tragickou je žárlivost patologická tzv. chorobná žárlivost. Osoba žárlivá dokáže zcela zničit vztah a dovést ho až do tragických konců. Takto zasažený jedinec věří svým domněnkám a bludům.
Projevuje se vůči partnerovi tak, že mu kontroluje osobní věci, špehuje ho, neustále se vyptává, ujišťuje se o věrnosti partnera/ky. Volá vašim známým. Několikrát denně vám volá a různě se vyptává. Snaží se vás nachytat na nějaké drobnosti. Dochází i k fyzickému násilí, týrání, omezování osobní svobody a citovému vydírání. Takový jedinec pochybuje o lásce svého partnera neb sám sebe nemá rád.

Odkud pramení žárlivost?

Nikdo se s žárlivostí nerodí, jak se často lidé domnívají. Hlavní příčinou žárlivosti je získané, naučené nízké sebehodnocení. Tento přístup k sobě získáváte v dětství. Zkušenosti získané v dětství zásadně ovlivňují reakce, názory a chování po celý život.

Od narození do cca 7- 12 let života zásadně zkoumáte prostředí, do kterého jste se narodili. To vás formuje. A pak jsou tady ti nejdůležitější a to rodiče. Rodiče na vás působili tím, co vám říkali, že nemůžete, musíte, podmiňovali svou lásku k vám něčím (pokud to nesníš, tak tě maminka nebude mít ráda). Rodiče vás s někým srovnávali (vás a vašeho souseda). Byli často kritičtí k vašemu chování a výkonům. Nedávali vám pocit důležitosti, že se na vás mohou spolehnout. Zrazovali vás od vašich snů a říkali vám, že úspěch je pro vyvolené. Celkově vás málo chválili, dobré výkony/známky byly samozřejmé, ale běda za známku špatnou.

Často se stává, že jeden z rodičů byl sám silně žárlivý a vy jste jeho chování odkoukali. Rodina, ve které jste vyrůstali, byla pro vás vzorem, jak to chodí na světe a hlavně mezi mužem a ženou. Nikdy jste nebyli v rodinách kamarádů tak dlouho, abyste mohli zjistit, jak to chodí jinde. Takže vzájemné chování vašich rodičů k sobě a k vám, bylo pro vás normální, šablonou – mysleli jste si, aha, tak takto to chodí na tom světě.

Také se stává, že člověk začne žárlit po negativní zkušenosti z předešlého vztahu, kdy byl podveden a vztah díky tomu ztroskotal.

Co prožívá žárlivý člověk?

Tito lidé se vyjadřují často ve smyslu, že svět není spravedlivý, že se nikomu nedá věřit a pokud partner může, tak ho podvede. Jediný, na koho se mohu spolehnout, jsem já sám.
Žárlivec neustále očekává negativní budoucnost a většinou věří svým bludům. V momentě, kdy ho přepadnou negativní myšlenky, tak si nedokáže pomoci. Často se sevře žaludek, hrdlo, zrychlí se tep. Dotyčný má pocit, že ho strach natolik ovládá, že jediná možnost je dostat tento stav z těla ven. A to tak, že si uleví. Úleva může přijít jedině za pomoci zjištění, že je partner věrný a neudělal nic z toho, co si postižený myslí. Takže následuje již popsané nežádoucí chování. Žárlivec věří tomu, že se věrnost dá dokázat, což je nesmysl.

Žárlivý člověk opravdu věří svým představám. Nijak si to na vás nevymýšlí. Jeho bludy ho natolik ovládají, že o nich vůbec nepochybuje. Navíc si myslí, že tak jak to vnímá, to má každý. Že to každý tak jako on/ona žije ve své hlavě.

Tento nešvar můžete v některým případech zvládnout sami. Pokud se vám to nepodaří a trpíte patologickou žárlivostí, tak vám jednoznačně doporučuji, abyste se na mě obrátili a já vám rád pomohu.

autor článku: Karel Chába

Související články:
Jak pomoci partnerovi, který žárlí?
Zůstat nebo odejít ze vztahu s žárlivcem?

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

34 komentářů u „Žárlivost

  Anonym Leden 25, 2012

  Dobrý den,

  ačkoliv jsem si četla Váš článek o žárlivosti a musím uznat, je dobře napsaný, tak mě i tak sžírá pocit žárlivosti. Partner je velice pohledný, je hokejista, tudíž je v ohnisku zájmu mnoha žen. Jsme spolu přes rok, ale kvůli práce žije v cizině. Když na to přijde, neodepíše jako obvykle, odepíše později, řekne, že je s kamarády, jde na večeři s jinou, tak mi mozek začne vytvářet nesmyslné iracionální představy. Že mě podvádí a že se mu ta dotyčná líbí atd. On je také velmi žárlivý, snad podobně jako já, ale já se snažím vyhýbat se jakýmkoliv podnětům k žárlení z jeho strany. Uvědomuji si svůj problém. A chci ho odstranit. Ničí život nejen mě,ale i ostatním. Děkuji

   Karel Chába Leden 25, 2012

   Dobrý den, pokud si nedokážete pomoci sama na základě rad z internetu, tak se jedná o žárlivost chronickou a musíte vyhledat odborníka. Některé věci klient přirozeně sám nevyřeší, potřebuje poradit a vedení od zkušeného praktika. Pokud máte zájem, rád vám pomohu. Držím vám palce ve vašem boji s démonem.
  Market Květen 23, 2012

  Doby den, mam problem se zarlivosti. S partnerem jsem uz 6 let ale zarlit jsem zacala pred rokem a ani nevim proc.Hrozne me to uzira a trpim tim i ja sama. Ja ani zarlit nechci ale jakoby muj mozek prepnul a uz myslim na to jak me podvadi, a ze se mu nelibim, ze me nemiluje. Zalim i na jeho kolegine v praci a to i kdyz nechci a nemam duvot ale proste me to ovladne a je to spatne. Dosti casto je toho ve me tolik ze i zbytecne vybuchnu a zbytecne se pohadame..Kdyz jde treba s kamarada do hospody tak uz myslim na sme kraviny… Typu: ze me podvede, ze ma jinou apd.. Ja uz sama jsem z toho zoufala..Uz od zakladky pres stredni skolu jsem byla sikanovana takze toho je ve me moc… Dekuji za radu.
   Karel Chába Květen 24, 2012

   Dobrý den, doporučuji, abyste problém začala řešit s odbornou pomocí. To, co popisujete, sama nezvládnete. Jak píšete, mozek vás ovládá. Je to tak proto, že vzorce chování, které máte uložené v podvědomí, „spínají“ v přesně určených situacích a řídí vaše reakce. Má to souvislost s vaším dětstvím a šikanou o které se zmiňujete. Rád vám pomohu změnit vaše nastavení, vzorce chování, aby se vám ulevilo.
  Kuba Listopad 23, 2012

  Dorbý den mám problém. Není to moje partnerka ale opravdu dobrý kamarádka ke které mám opravdu vyjímečny stav . Jednou se to pokazilo a rok jsem trpěl a přestal jsem jí mít rád ale potom si mě opět získala a pořád to bylo dobré ale zase to začalo jako tenkrát . Začala mi lhát a ani mi nepíše jako dřív a nezajímá se o mě a už se vůbec nevyznám v sobě protože když je u mě jako bych byl ůplně jiný a nevím co mám dělat . Přemýšlím že se s ní zase přestanu vídat ale ona říká že mě nechce ztratit . Tak se chci jenom zeptat jestli se s ní mám přestat vídat protože se bojím že budu prožívat to co dříve takovou dobu a nebo si najít odbornou pomoc .
   Karel Chába Listopad 27, 2012

   Dobrý den, určitě nemůžete utíkat celý život, takže doporučuji si najít odbornou pomoc.
  Anonym Prosinec 13, 2012

  Dobrý den, přítel chodí sportovat s naší společnou kamarádkou a často si píší a dohadují se o volném času na sport a pod., dostala se mi do rukou zpráva z jejich komunikace s lehkým flirtováním, prožíváme teď nějaké neshody ve vztahu a myslím si, že komunikace touto formou našemu vztahu neprospěje a nedá dostatek klidu na to to vyřešit. Ráda bych věděla názor, zda je lepší tuto věc se psaním zpráv atd. řešit jen s přítelem nebo si to ujasnit i přes naší kamarádku.děkuji
   Karel Chába Prosinec 14, 2012

   Dobrý den, primárně s přítelem. Zda to řešit s kamarádkou záleží hodně na tom, jak se znáte a jaká je. Ten, kdo by se měl hlavně snažit kromě vás, je partner. Ten se musí chtít chovat té kamarádce určitým způsobem, který bude v pořádku, a tím jasně vymezit hranice. Pokud on nebude chtít, tak to o něčem vypovídá a přesto, že vás bude kamarádka respektovat ve vašem přání, může být jen otázkou času, že bude jiná kamarádka. Jednoznačně to tedy musí vycházet z partnera.
  Veronika Prosinec 23, 2012

  Dobrý den,četla jsem váš článek a úplně se v tom vidím. Jsem žárlivá a ubližuji svému přítelovi. Ne, že bych mu nevěřila,ale docela často to na mě padne a nádávám mu, vyptávám se ho s kým spal atd. Nedávno jsem se dozvěděla, že kdysi spal s jednou ženou,kterou známe. Strašně mě to vzala,nadávala jsem, představovala jsem si je a bylo mě strašně zle. Vím,že každý má svou minulost,ale v tom momentu,kdy začnu bláznit, nevnímám nic. Jsem jak bez rozumu. Jednou jsem ho i trochu fyzicky napadla.Strašně mě to trápí a vím, že kvůli tomu ho ztratím. Je to skvělý a hodný muž a nechci o něj přijít. Nic špatného mi ani nedělá. Nechci to. Strašně ho miluju. Bojím se,že to sama nezvládnu. Děkuji za radu
   Karel Chába Leden 2, 2013

   Dobrý den, z vašich řádků je vidět, jak je žárlivost iracionální. Je také patrné, že jde o váš pocit méněcennosti, o váš pocit že nejste milovaná, dobrá, atd. Tedy jinými slovy máte velmi slabé sebevědomí. To je opravdová příčina vašeho problému. Žárlivost je už jen důsledek. Doporučuji vám tento můj kurz, který se po tři dny zabývá tématem zvyšování sebevědomí. Naučíte se, jak se sebou pracovat, abyste své sebevědomí zásadně zvýšila. http://www.eftpsychologie.cz/vzdelavaci-kurzy/kurz-sebevedomi/
  Anonymní Leden 27, 2013

  Dobrý den, před třemi měsíci jsem poznal ještě tehdy zadanou holku a šli jsme na to tak rychle, že jsme se spolu párkrát vyspali, než svůj nefungující vztah stihla ukončit. Později se mi přiznala, že už svého kluka podvedla předtím dvakrát. Dušovala se mi, že mě by to ale neudělala. Snažím se jí věřit, zatím tomu ani nic nenasvědčuje, přesto mám stavy žárlivosti, fantazíruji a přemýšlím nad tím víc, než bych měl. Stačí mi k tomu, když mi neodepisuje, nebo ji vidím přihlášenou na facebooku. Proto se snažím něco se sebou dělat, protože ji nechci ztratit. Vím, že je problém ve mě, protože žárlivé stavy jsem měl již dřív, ve svém předchozím vztahu před čtyřmi pěti lety. Co s tím? Díky za radu.
   Karel Chába Leden 29, 2013

   Dobrý den, je výborné, že jste začal něco dělat. Nevím co – nepíšete o tom, ale je to základní krok. Pokud chcete, nabízím třídenní kurz sebevědomí, kdy se naučíte vše, co potřebujete k tomu, abyste na sobě mohl pracovat a byl spokojený. http://www.eftpsychologie.cz/vzdelavaci-kurzy/kurz-sebevedomi/
  Anonym Únor 1, 2013

  Dobrý den, začnu od začátku. Jsem s přítelem 5 let a před dvěmi lety měl úlet s holkou. Jen jednou. Vyříkali jsme si to, jenže oni se spolu stále stýkají – dvakrát týdně – chodí spolu na hokej. Na tom hokeji já nemůžu z pracovních důvodů být a děsí mě představa, že tam jsou sami spolu. Neustále na něj žárlím. Přečetla jsem už mnoho knih, když začínám žárlit, říkám si „neboj se,nic spolu nemají“, ale ta situace mě nenechává v klidu. Vyzkoušela jsem už mnoho rad a tipů,vyříkávali jsme si to s partnerem, ale nevím, co mám už dělat.Poraďte mi prosím. Děkuji
   Karel Chába Únor 5, 2013

   Dobrý den, pokud si nedokážete pomoci sama na základě rad, jak píšete, tak musíte jít hluboko do své psychiky a pracovat na změně svých vzorců chování. To nezvládnete sama. V komentářích výše se dočtete, jaké máte možnosti řešení.
  Veronika Březen 14, 2013

  Dobry den, mam problem a nevim, jak z toho ven. Jsem s pritelem 8 let a celou dobu strasne zarlim, i pres to, ze partner rika, ze to je zbytecne. Nemuzu si pomoci a nevim co mam delat, protoze jestli to takhle bude pokracovat dal, rozejde se se mnou.
   Karel Chába Březen 19, 2013

   Dobrý den, moc rád bych vám poradil něco revolučního, nicméně není co, takže se prosím řiďte tím, co jsem poradil lidem před vámi.
  Milan Duben 10, 2013

  Dobrý den.Mám toho v hlavě moc.Stalo se mi to,že mi partnerka řekla,že v práci dělá s jedním klukem,který je takový normální a kdyby jsme spolu nebyli,tak by se s ním klidně vyspala,tudíš mám v hlavě to,že se mi to opravdu nelíbí.Věřím tomu,že by s ním nic neměla,tam není problém,ale mně je to hodně nepříjemné,že s někým takovým bude trávit čas.Už jsem na světě 33 let a podle mích zkušeností se vždycky kluci chtějí dostat holkám mezi nohy a klukům prostě nevěřím.Věřím partnerce to,že by mně nepodvedla,ale nevím co dělat s tím pocitem ve mně,ztáhlý žaludek,nekomunikuji,i když standartně pusu nezavřu,ale bere mi to slova a nevím,jak se toho zbavit.Poraďte prosím jestli to jde.Děkuji
  Vera Květen 17, 2013

  Dobry den ..mam problem s pritelem …chodime spolu uz skoro 3 mesice a je mi s nim nadherne ale jakmile mi zazvoni mobil hned si.mysli ze mi pise naky chlap a ze ja mu potajnu odepisuji .. Driv jsem mela muze s kterym to nedopadlo dobre a mam s nim dite ..neustale mi pritel predhazuje ze se k nemu vratim a kontroluje me jestli jsem na facebooku byla jsem u nej mesic a hned druhy den co jsem odjela domu mi pise ze ho podvadim a ze nevydrzim s jednim chlapem ..tak moc me to trapi ze mi neveri ..nechci ho ztratit ..co mam delat aby jsem ho ujistila ze mi muze duverovat ..dekuji
   Karel Chába Květen 22, 2013

   Dobrý den, bohužel čím více ho budete ujišťovat, tím více a častěji bude chtít nová ujištění. Je to jako závislost. Nechci vás strašit, ale bude se to zhoršovat, když už je to v takové podobě po třech měsících. Jediné racionální řešení je, aby se přítel začal léčit se žárlivostí. Můžete se mu snažit pomoci dle tohoto článku: http://www.partnerske-vztahy.eu/jak-pomoci-partnerovi-ktery-zarli/ , ale to bude řešit jen důsledek. Příčina je v jeho pocitu, že není dost dobrý, milován, atd.
  Daniela Srpen 16, 2013

  Dobrý den.Je mi47let,našla jsem muže se kterým je mi krásně. Bohužel jsme se našli v zaměstnání kde spolu pracujeme. S největší pravděpodobností jsem chorobně žárlivá. Chtěla bych ho mít vedle sebe co nejvíce,ale on hraje hokej a dost se zajímá o sport a já mám pocit, že mě nevěnuje tolik času kolik bych potřebovala. Navíc mě neustále ujištuje o tom že rozhodně do silnějšího vztahu nepůjde, hlavně díky mým věčným narážkám,podezírání a nesmyslným výlevům, bohužel i v práci. Nemohu si pomoci,prostě vždy dojde ke zkratu a výbuchu. Ničím tím náš vztah, sebe i jeho. Všechno to vím že je to špatně,ale nezvládám to. Ztrácím ho.Cítím se sama a opuštěná.Dá se stím prosím něco dělat?Nevydržím to.
  Anonym Říjen 5, 2013

  Dobrý den, můj syn chodí s přítelkyní 6 let. Asi před 2 lety na ni začal žárlit. Je přesvědčený, že někoho má a bojí se, že ji ztratí. Prý si nemůže pomoct.. Několikrát se rozešli a znova se pokoušeli vztah zachránit, ale vždy po krátké době je to stejné. Ona je slušná a hodná, věřím, že nikoho nemá, vždycky pro něj udělala co mohla a kdyby ho nemilovala, tak by se k němu už nevracela, ale ta jeho žárlivost, která se projevuje výčitkami, urážkami i záchvaty vzteku jejich vztah stále ničí. Oba jsou nešťastní, nedokáží být spolu ani bez sebe. Ona se trápí, nedokáže na něho zapomenout a můj syn mi řekl, že bez ní už nechce žít…Prosím o pomoc
   Karel Chába Říjen 8, 2013

   Dobrý den, zde nepomůže nic jiného, než aby váš syn vyhledal odbornou pomoc a začal na odstranění své žárlivosti pracovat.
  esterka Prosinec 8, 2013

  Dobrý den, žiji přes rok s partnerem, u kterého jsem zjistila, že oslovuje na seznamkách – i erotických – ženy, se kterými si domlouvá sexuální praktiky, o kterých se mě může jen zdát, protože je nikdy mě nenaznačil ani omylem. Žel se mu podařilo napsat mojí kamarádce, která když to zjistila, pokračovala v komunikaci s ním a on si s ní domluvil schůzku. Ona pak na ní nejela, ale zato mi přeposlala celou konverzaci i včetně toho, že si od ní vyžádal erotické MMS a i on jí poslal svá fota. Když jsem pak na něj udeřila, že vše vím, tak mi řekl, že trpím bludy a že všechno je jinak. Jenže od té doby já už nejsem schopná mu uvěřit. Už jsem na tom tak, že od podzimu beru psychiatr. léky. Jak dál?
  Jarda Únor 24, 2015

  Dobrý den je mi 32let a s manželkou jsme 10let a před rokem jsem spozoroval na dovolené na Djerbe že o manželku má zájem více chlapů manželka je mi sice věrná na 100procent ale když mě přepadne amok tak vyvádím a věřím svým bludům než manželce lezu jí do facebooku kontroluji telefon a terorizuju ne tedy fizicky ale psychicky dospělo to tak daleko že manželka mi dala měsíc na srovnání jinak že manželstvý ukončí.Já vívádím bezdůvodně ale nejde to poltačit bráním se tomu co to jde ale nikdy se neubráním už nevim jak dál,jakmile veme do ruky telefon hned to do mě vletí.Máme 6letou krásnou holčičku a bojím se že o ně příjdu ale opravdu nevim jak se ubránit.Prosím poradte mi co mám dělat.
   Karel Chába Březen 6, 2015

   Dobrý den, tak jako jiným i vám mohu nejlépe poradit, abyste se obrátil na odborníka. Toto, co popisujete, vyžaduje pomoc. Rád vám pomohu.
  Ondřej Březen 1, 2015

  Dobry den,man problem s partnerkou.Jsme spolu pres rok a zarleni nastalo posledni 2 mesice.Jednu dobu jsme byly 2 mesice bez sebe a partnerka potkala plno novych lidi.Jelikoz je dosti pohledna mnoho muzu si dela zalusk a porad ji nekdo kontaktuje.Tenhle problem nebyl tak vazny dokud si nezacla skryvat a zaheslovavat vsechny osobni veci.Proto mam nejistotu v jeji nepritomnosti a vytvarim si iluze ze s kym pak je a co s kym dela.Jelikoz partnerka cti sve soukromu nic mi nerekne a tohle ma silene ucinky na moje telo.Nespavost,poceni,stres,nechud k jidlu a do zivota.Mam problem z jinych vzyahu z podvodu a tak mam castpu nejistotu ci me partnerka jeste miluje nebo chce vztah opustit.
  Kristyna Červen 9, 2015

  Dobre rano.Jsme s přítelem 6 let mame spolu užasnou dceru 2roky.jenže s přítelem nam to neklape řekla bych ani z jedné stránky jsou dny kdy je to skvělé ale ted momentalně spím sama s malou v loznici už 3 den.chce abych si vybrala bud on nebo ma nej kamaradka a to jsme ji ted byly na svatbe a ja za svedka..kamaradka bydli dal od nas nechce me tam moc poustet boji se ze tam neco vyvadim..uz nevim co delat krize trva delsi dobu ale neumime asi komunikovat..zachranujem to ale porad je to stejny ba naopak..nevím jak dal hlavne kvuli malinky..jsem z uplné super rodiny a tak chci aby to tak mela i nase dcera..a svatba taky asi nebude porad mi to tak jako naznacuje.je to muj prvni ve vsem
  Andy Leden 31, 2017

  Dobrý den,
  i já mám problém se žárlivostí. Jsem 18 let vdaná, mám tři děti a skvělého manžela. Před třemi lety jsem podstoupila operaci prsou a loni operaci spodku. Od první operace jsem se hrozně změnila. Začala jsem šíleně na manžela žárlit. Kontroluji vše co dělá, kam jde, kdo mu píše, volá… Poslouchám co říká a chytám jej za každé slovo. Téměř každý týden jsme pohádaní kvůli blbosti. Přestala jsem věřit tomu, že by mě mohl mít rád, že bych se mu mohla líbit. Mám pocit, že mu nemůžu již stačit. On mě neustále uklidňuje, že jsem jediná, že jsem pro něj vše. Nezabírá to. Pokud nejsme pohádaní, máme krásný vztah. Co mám dělat? Nechci jej ztratit, chci se změnit! Mám ho ráda.
   Karel Chába Únor 2, 2017

   Dobrý den, musíte vyhledat psychologa a začít svůj psychický stav řešit. To je to jedené, co má smysl a povede k trvalé změně.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů