Možná se i vy nyní nacházíte v situaci, kdy s vámi váš partner nechce spát a ptáte se sami sebe, proč se vám toto děje a co v dané situaci nejlépe dělat. Takováto situace je určitě velmi nepříjemná, stresující a zatěžuje psychiku, proto se společně pojďme podívat na to, co za tím může být a jak je možné situaci řešit.

Jaké jsou nejčastější důvody, že s vámi partner nechce spát?

Prvním a nejčastějším důvodem, proč s vámi partner nechce spát, je velmi narušená atmosféra ve vztahu. Může docházet k hádkám, zraňování se vzájemně a vzájemnému urážení se. Ve vztahu si s partnerem již nenaplňujete své potřeby. Dochází tak, nebo už došlo, k velkému zklamání ve smyslu rozdílnosti toho, co jsem si představoval na začátku vztahu, jaká jsem měl očekávání a jaká je, nebo spíše není, nyní realita.

Dále ve vztahu dochází více či méně k narušení citové vazby mezi partnery a partneři se tak od sebe oddalují, odtahují se čím dál tím více od sebe a nejsou dále už schopni ani minimální intimity. To má samozřejmě velký vliv na sexuální život partnerů a jeden z partnerů už nemusí chtít vůbec se svým protějškem spát.

Partner se mnou nechce spát, nepřitahuji ho

Dalším velmi častým důvodem je to, že z nějakého důvodu bohužel svůj protějšek nepřitahujete. Stává se, že je někde na pozadí třeba změna, například jeden z partnerů přibere na váze nebo jinak změní svůj vzhled. Jeho partnerovi se to ale nelíbí a může to způsobit, že ho nadále už nepřitahuje, a že s ním nechce ani spát. Někdy jde bohužel o klasické vyprchání chemie mezi partnery, které může být způsobeno stereotypem nebo tím, že se o sebe navzájem moc nezajímají.

Často je to způsobeno také tím, že jsme si svým protějškem tak moc jistí, že už nás dostatečně nepřitahuje a nechceme s ním ani spát. Aby spolu partneři mohli spát, je potřeba určitého napětí a určitá zdravá dávka strachu o partnera, protože pak jsme sexuálně více motivováni a vzrušeni. Máme vlastně větší motivaci se o partnera snažit. Toto je například typické pro začátky vztahu, kdy nás partner přitahuje nejen proto, že je nový, ale také proto, že si jím nejsme jistí a to nás k tomu druhému více přitahuje. Motivuje nás to k tomu, že se chceme ujistit, že o nás ten druhý stojí, a že u něj budeme mít určitou exkluzivitu.

Bohužel další z možných důvodů se v dnešní době týká spíše mužů a je to i fakt, že častěji muži jsou ti, kteří nejsou schopni opakovaně a dlouhodobě být spokojeni s jedním sexuálním partnerem. To se pak projevuje i tím, že s vámi třeba partner nechce už spát. Často se vymlouvá na únavu a neřekne vám ty pravé důvody. Bohužel někteří z těchto lidí sami nerozumí tomu, co se v nich děje, a tudíž nejsou jen tak schopni vám říci, co je na pozadí právě toho, že s vámi nechtějí spát.

Partner se mnou nechce spát, máme rozdílné představy

Dalším možným důvodem je zásadní rozdíl vašich sexuálních představ nebo zásadní rozdíl v názoru, jak často mít sex a v jaké intenzitě. Do této varianty možností, proč s vámi partner nechce spát, se dá počítat i zásadní vzájemné nepochopení se. Může jít třeba o klasický příklad, kdy žena pár týdnů po porodu je unavená, je zaměřená čistě na dítě, a protože se v tomto s partnerem nedokáží dobře pochopit, nedokáží se přiblížit se k sobě i na psychické rovině, aby si toto dostatečně vysvětlili a pochopili se, může tato situace vyústit až v problém, kdy jeden z partnerů nechce s tím druhým spát.

Bez ohledu na to, jakou variantu důvodu, proč s vámi partner nechce spát, právě řešíte, zda je to varianta, kterou jsem popsal výše nebo varianta, kterou jsem zde v tomto článku vůbec nezmínil, jediný způsob, jak se z této situace dostat a posunout se ve vašem vztahu je, spolu začít správně komunikovat. Možná poté přesto zjistíte, že ve vztahu nadále nemůžete pokračovat, že mezi vámi nelze situaci zlepšit, ale bez toho, že se pokusíte správnou formou o nápravu, to ihned nepoznáte.

Jak správně komunikovat s partnerem, který s vámi nechce spát?

Bohužel až příliš často lidé oddělují sexuální život od zbytku jejich života. Oddělují ho od toho faktu, že sexuální i psychický život je přímo propojen. Bohužel často ho oddělují i od zbytku partnerského života a sexuální život berou jako něco samostatného a odděleného. To pak může vést k tomu, že v návaznosti na neschopnost správně komunikovat, nejsou partneři vůbec schopni odhalit, co je opravdu na pozadí jejich problému, proč s nimi partner nechce spát. Nejsou pak ani schopni se dohodnout na tom, jak tuto situaci řešit a neustále se propadají hlouběji do tohoto problému.

Chcete-li se tedy v situaci posunout, nebavte se ihned o problému v sexu, nebavte se ihned o tom, že druhý s vámi nechce spát, ale diskutujte o tom, jak spolu začít komunikovat tak, abyste si dokázali vysvětlit, co komu vadí, co koho brzdí, či co koho odrazuje. Komunikujte spolu tak, abyste si dokázali vysvětlit, co kdo potřebuje. Nejdříve je potřeba se naučit správně komunikovat, mít odvahu se k sobě přiblížit a říci si i věci nepříjemné a bolestivé. Díky tomu budete mít v ruce nástroj, kterým se dorozumíte. Teprve poté je možné se začít bavit o vašich opravdových problémech, proč s vámi partner nechce spát.

Zaměřte se tedy nejdříve na to, abyste se s partnerem dohodli na pravidelným schůzkách, jednou až dvakrát týdně, kdy se budete učit pravidla komunikace, která najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Dle tohoto se budete snažit si vzájemně vyhovět v tom, jak si mezi sebou vyměňovat informace, abyste byli schopni zůstat u jednacího stolu, abyste byli schopni vytvořit kompromis a vzájemně se pochopit.

Nesnažte se tuto etapu přeskočit, protože se jinak nikam neposunete, neboť budete každý dál tzv. „kopat sám za sebe“. Je naopak třeba, abyste se sladili na stejnou notu. Je to jako by v pomyslném orchestru hráli dva stejnou skladbu a ne naopak. Pokud zvládnete komunikaci, pak nebudete mít problém řešit ani další situace ve vašem vztahu, včetně zmíněného problému, kdy s vámi partner nechce spát.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába