Život nás někdy postaví před těžké dilema. Zrovna takovým nesnadným dilematem může být zda opustit rodinu kvůli milence nebo raději zůstat?

Proč jste si našel milenku, kvůli které chcete opustit rodinu

Možná není špatné si v případě, kdy si kladete otázku, zda opustit rodinu kvůli milence odpovědět z jakého důvodu jste si milenku našel. Často muži hovoří o náhodě, o nečekaném vzplanutí, které vlastně ani sami neplánovali a nechtěli. Je pravděpodobné, že tomu vysvětlení sami věří. Neuvědomují si totiž, že mnohdy něco uvnitř nich na takovou příležitost čekalo, že jejich podvědomí již bylo nastavené na milenecký vztah.

Někdy je zřejmé, proč je muž vědomě či nevědomě nastaven pozitivně k mileneckému vztahu. Ty vědomé důvody zahrnují často nesoulad, hádky a odcizení se s partnerkou. Každý vztah prochází určitými krizemi, které přicházejí v různých obdobích trvání partnerského vztahu. 

Najednou partneři vidí na druhém chyby, rozdílnosti, vznikají neshody. Na povrch vyvěrají nežádoucí vlastnosti partnera, které byly předtím přehlíženy či si naivně partneři mysleli, že se vše nějak zázrakem vyřeší samo. Je pak již krůček k tomu, aby se muž nechal okouzlit jinou ženou.

Milenku pak vidí jako tu, která má právě jen ty dobré vlastnosti, které jeho partnerce schází. Mnohdy si pak milence na svoji partnerku stěžuje a maluje si růžovou budoucnost, představuje si, jak by to bylo s milenkou jiné a skvělé. Stačilo by přece jen od rodiny odejít k milence.

Velmi často přichází také krize v období po narození dítěte, kdy se musí vztah mezi partnery částečně proměnit. Musí se změnit instrumentální uspořádání v rodině, žena věnuje více pozornosti dítěti. Muž se pak mnohdy cítí na druhé koleji. Hledá pak pozornost a třeba i sexuální uspokojení například u kolegyně v práci.

Právě vztahy na pracovišti se mohou vyznačovat i celkovým sblížením (společná témata, společní přátelé i nepřátelé, lidé spolu na pracovišti často tráví více času než s partnerem). Tady už je jen krůček k tomu, aby začal muž přemýšlet, jestli není pro něj milenka vhodnější partnerka a jestli by kvůli ní neměl opustit rodinu.

Také dlouhodobý vztah mezi partnery připomíná spíše často klidné vody než divoké peřeje. Pro rodinu je takový stav příznivý, ovšem pro sexualitu mezi partnery už mnohdy tolik ne. Je pak docela možné, že se jeden z partnerů začne ve vztahu nudit, protože mu chybí sexuální náboj a jiskření. To, co mu schází pak může celkem snadno naleznout u milenky. Někdy se chytne do chapadel vášně  natolik, že začne přemýšlet, zda by nebylo pro něj lepší opustit rodinu kvůli milence.

Má smysl opustit rodinu kvůli milence?

Na to si v konečné fázi musí odpovědět každý muž sám. Jen on sám zná podrobnosti a okolnosti, proč si vlastně milenku našel. Může se nacházet v situaci, kdy opravdu bude přesvědčen, že je pro něj nejlepší opustit rodinu kvůli milence a svého rozhodnutí litovat nebude.

Co by měl udělat muž, který uvažuje, že opustí rodinu kvůli milence

Muž by měl velmi dobře zvážit takovýto vážný krok a dát si čas. Rodina je závazek a jde zde především o zodpovědnost za nezletilé děti. Pokud si muž vybral ženu a měl s ní děti, zřejmě musel být přesvědčen o určité kvalitě vztahu. Měl by si tedy nejdříve ujasnit, proč se tento vztah pro něj stal natolik nehodnotným, že se rozhodl jej ukončit a opustit rodinu kvůli milence.

Měl by tedy své rozhodnutí neopírat otázku zda „opustit rodinu kvůli milence“, ale měl by si ujasnit, jestli by rodinu opustil i přesto, že by žádnou milenku neměl. Je totiž pravděpodobné, že je příliš ovlivňován zamilovaností právě do milenky, kvůli které chce rodinu opustit. Taková zamilovanost, kde hraje hlavní roli vášeň je bohužel špatným rádcem.

Je pak pro muže nepříjemné poznání, když opustí rodinu kvůli milence a časem zjistí, že si vlastně vůbec nepomohl nebo dokonce pohoršil, a především rozbil třeba fungující rodinu. Měl by tedy toto rozhodnutí odložit na dobu, kdy bude schopen uvažovat více s chladnou hlavou. Vášeň, kterou nyní prožívá s milenkou, totiž časem také vyprchá, krize budou přicházet i v novém vztahu.

Mohou přicházet navíc další problémy, které právě budou důsledkem toho, že muž opustil rodinu kvůli milence. Muž může mít pocit, že má nárok ve vztahu na více výhod, protože se pro vztah více obětoval, protože kvůli milence opustil rodinu. V partnerce, která byla původně milenkou pak může hlodat, zda se jednou její partner nezachová stejně, jak už to jednou udělal a neopustí ji opět kvůli milence.

Může se tedy stát, že se objeví stejné či podobné problémy jako v předchozím vztahu. Muž si pak pozdě uvědomí, že výměna partnerek vlastně byla zbytečná a neuvážená, ale nedá se již vrátit zpátky. I přesto, že muž uvažuje o tom, že opustí rodinu kvůli milence, měl by se nejdříve pokusit opravit svůj primární vztah.

To se nemusí zdát snadné, muž si často říká, že se svou ženou již být nechce, protože ji již nemiluje, miluje milenku. Milenky je mu pak často líto, má s ní soucit, že trpí. Jenže milenka je dospělá osoba, která šla dobrovolně do vztahu se zadaným mužem. Naproti tomu děti v rodině jsou opravdu často bezmocné proti rozchodu rodičů, kdy samozřejmě trpí tím, že jeden z rodičů domácnost opustí.

Pokud je tedy muži někoho líto, měly by to být především vlastní děti a ne milenka, kvůli které chce rodinu opustit.  Pokud si toto vše muž je schopen uvědomit, tak mnohdy stačí se na nějakou dobu třeba s milenkou nevídat a snažit se pracovat na zlepšení domácí atmosféry a vztah se doma vzpamatuje. Muž se pak po nějaké době  chytá za hlavu, že vůbec přemýšlel na tím, že opustí rodinu kvůli milence.

Je velmi vhodné se nenechat unášet sice krásnými ale velmi vratkými pocity zamilovanosti a raději stát nohami pevně na zemi. Je možné, že každý udělá chybu, nějak ujede, jde však především o to, jak je takový člověk schopen situaci vyhodnotit a naložit s ní. V tomto případě je mnohdy situace velmi složitá, protože nás ovládají nejen vědomé ale mnohdy právě nevědomé procesy v naší hlavě.

Především pokud se třeba nevěra a to, že muž přemýšlí o tom, že chce opustit rodinu kvůli milence provalilo. Muž se pak často potýká nejen se svými nevyrovnanými city ale i bouřlivými emocemi své partnerky.  Vše se dá ale zachránit, pokud ovšem oba partneři chtějí situaci řešit, aby zachovali rodinu. Bude to vyžadovat značnou ukázněnost na obou stranách.

V této složité situaci je velmi vhodné začít navštěvovat odborníka, který může pomoci toto složité období překonat. Mnohdy se po takto překonané vážné krizi, kdy muž chtěl opustit rodinu kvůli milence může vztah dokonce zlepšit. To především proto, že každý z partnerů musí svým způsobem „vyrůst“, uvědomit si a přijmout spoustu svých i partnerových chyb ale i předností tak, aby byl lepším partnerem pro toho druhého.

Pokud se potýkáte s problémy které se třeba týkají rozhodnutí, se kterým si nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat  a vybrat si jednu z možných konzultací zde.