Manžel je na mě hrubý a vulgární

Bohužel, to je jedna z nejsmutnějších věcí, která se ve vztahu může dít. A samozřejmě nelze ani popřít tu nerovnováhu, že hrubostí a vulgarit ve vztahu se většinou častěji dopouští muži, kteří bývají silnější a mají nad ženou převahu.

Existují 2 základní varianty, jak to s hrubostí muže ve vztahu je.

Za prvé, muž takový byl odjakživa. Chová se hrubě a vulgárně v průběhu skoro celého vztahu. S tím, že na začátku vztahu, většinou tak rok nebo dva, se tak nechová. Nicméně po uplynutí nějaké doby začal svoji partnerku vulgárně napadat, psychicky ji trápit nebo se dokonce uchýlil k fyzickému násilí. Více či méně je takové chování v něm.

Za druhé, muž se takto začal chovat až mnohem později, třeba po desítkách let společného vztahu.

Proč je třeba hrubost a vulgaritu takto rozlišovat?

V případě první varianty je minimální pravděpodobnost, že muž své chování změní bez toho, aby sám nebo společně se svojí ženou vyhledal odborníka, který by jim poradil a vysvětlil, jak se k sobě mají chovat. Respektive by muž měl vyhledat odborníka, který by mu pomohl jeho problém vyřešit.

Ve své praxi se setkávám s tím, že muž má nějaký problém, kdykoliv mu žena nevyhoví, kdykoliv se věci neodehrávají přesně tak, jak by chtěl on. Vše musí být přesně podle jeho představ. Pokud to tak není, muž se cítí ohrožený, nemilovaný a má pocit, že on je ten špatný. Proto na to reaguje tak, jak reaguje.

Toto často pramení z primární rodiny, kdy muž sám byl v takovém modelu chování vychováván. Nebo takové chování viděl u svého otce a stalo se pro něj standardem, podle kterého se on sám dnes chová.

Pokud je toto váš případ a váš manžel se sebou nehodlá nic dělat, nic měnit, pak nevěřte v žádné opakované sliby, že se jeho chování změní. Pokud váš muž vůbec něco slibuje. Zažil jsem totiž i situace, kdy takovýto muž vůbec nic neslibuje a prostě se chová tak, že jeho chování je v pořádku a nic hrozného se vlastně neděje. Nebo dokonce že si za to může ta žena sama. Že kdyby se ona chovala lépe, i on by se choval jinak.

Nacházíte-li se tedy v této situaci, doporučuji vám, abyste se s tímto mužem rozešly nebo rozvedly.

V těchto případech je spousta žen, které se bojí někomu svěřit, které se bojí udělat ten krok a rozvést se. Muž jim často vyhrožuje, že jim udělá ostudu doma i v práci, že jim ublíží, sebere děti, nedá jim část majetku, která jim náleží.

V této situaci byste měly nejprve najít odvahu a svěřit se někomu blízkému. Případně vyhledat pomoc poradny pro rodinu, odbornou pomoc či pomoc poradny pro mezilidské vztahy. Pokud je to skutečně vážné a muž vás fyzicky napadá, neváhejte informovat policii, aby ho vyhostila z vašeho domu, nebo využijte azylových domů či se přestěhujte ke své rodině.

Začal být hrubý až po desítkách let

Pokud se váš manžel začal takto chovat až po dlouhé době, není to jeho obvyklé chování. Došlo k tomu pravděpodobně až po několika desítkách let relativně spokojeného vztahu. V tomto případě to většinou pramení z určité krize mužství vašeho manžela a z krize vašeho vztahu. Přestože se vám to nemusí ani trochu líbit, zkuste se v první řadě zamyslet nad tím, zda se na tom sama nějakým způsobem nepodílíte.

V mnoha případech, které jsem ve své poradně řešil, jsme se dobrali k tomu, že muž se chová hrubě a vulgárně proto, že prochází jistou krizí svého mužství. Má pocit, že už udělal vše, co měl. Že už dosáhl všeho potřebného. Že už nemusí o nic bojovat. Ale zároveň má pocit, že není doma respektován, žena ho již za nic nechválí. Domnívá se, že nikdo doma neuznává to, co on pro svoji rodinu dělá a jak ji zabezpečuje. Vnitřně je zoufalý a objevují se u něj deprese. Padá na něj pocit, že již neví kudy kam. Že neví, jak dál. Že už nic nemá smysl. To se projevuje tím, že ubližuje svému okolí. A jak známo nejsnadněji se ubližuje nejbližším. Což samozřejmě nejbližší vnímají velmi silně, protože intenzita takového chování je nejvyšší, když pochází od někoho, kdo je vám blízký. Když je k vám hrubý někdo, koho neznáte, v klidu to přejdete, ale když to dělá partner, cítíte to mnohem více.

Pokud na vás tedy manžel začal být po dlouhé době hrubý a vulgární, nejprve se zamyslete, jak se k tomu muži chováte vy samy. Zamyslete se, jestli samy nenesete část viny. Bohužel to tak velmi často bývá.

V takovém případě byste se měly zamyslet, jak svého muže podporovat. Například aby se vrátil zpět ke svým koníčkům, aby opět dělal to, co ho dříve bavilo. Aby se seberealizoval. Dávejte mu najevo lásku, že je pro vás důležitý.

Kromě toho je také důležité, abyste mu řekli, že vám toto jeho chování nevyhovuje. Snažte se řešit nejen to, že vám něco nevyhovuje, ale také to, jak by se k vám měl chovat, abyste spokojené byly.

Velmi často se setkávám s tím, že mnoho žen to muži vůbec neřekne, protože se ho bojí. Jsou případy, kdy to ten muž popírá a ignoruje, to je pravda. Ale na druhou stranu jsem zažil, že muž si to tak nějak ani neuvědomoval. Už samotný fakt, že jsme si to v poradně vysvětlili, že pochopil, že to ženě nevyhovuje, mu pomohl, aby mohl své chování změnit.

Je dobré si vysvětlit, jak se muž má v takových situacích chovat. Dejte si tu práci s tím, abyste mu řekla, jak si přejete, aby se k vám choval a reagoval. Uzavřete spolu partnerskou dohodu a tu poté dodržujte.

Pokud máte pocit, že to sami nezvládnete, tak určitě vyhledejte pomoc partnerského poradce, který vám pomůže určit, z čeho přesně vaše krize pramení a ukáže vám, jak to napravit.

V každém případě pokud muž odmítá cokoliv řešit, odmítá přijmout svoji část viny nebo nechce požádat o pomoc odborníka a trvá to nepřiměřeně dlouho, budete muset zvážit, jestli má pro vás smysl v takovém vztahu dál pokračovat.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

20 komentářů u „Manžel je na mě hrubý a vulgární

  Katka Květen 11, 2016

  Môj muž je hrubý a vulgárny po toľkých rokoch som zistila, že je manipulant, viem to 6-7 rokov, aspoň sa mi uľavilo, že z polovice viem, prečo takto zle žijeme, a dočítala sa o tom, že on sám o tom ani nevie, že je manipulantom. Dokáže ma týrať psychicky, fyzicky a ekonomicky. Nemám kľud. Neznáša, keď ma vidí spokojnú, postará sa o moju smutnú tvár na dlhý čas. Vyjadruje sa všetko je moje a ja by som bez neho bola nula. Nezmení sa viem, ja sa mením stále. Pracujem na sebe. Je to možné aj u iných chlapov, že neprečítal ani jednu knihu? Po hádkach a po ponižovaniach je schopný pozerať TV Lumen a Noe, modlí sa, pozerá pápeža, a pri tom ma vyhreší aj za zapnuté svetlo.
   Karel Chába Květen 12, 2016

   Dobrý den, ano, jsou muži, kteří nečtou. Otázkou však je, proč zůstáváte s mužem, kterého zde popisujete. Problém je u toho, kdo ho řeší. Měla byste se zamyslet a uvědomit si, že řešení máte jen vy ve svých rukou a že nemá cenu spoléhat na jeho změnu.
    Katka Květen 13, 2016

    Máte pravdu. Riešiť to musím sama. Bojím sa rozvodu. Bojím sa jeho. Bojím sa okolia. Bojím sa rodiny. Čakala som dlho a on je stále taký aký je. Buď mi nadáva alebo ma zosmešňuje. Nedá sa s ním zostarnúť pod jednou strechou. Najprv rodičia, potom deti nechceli rozvod, však sa to napraví. Rodičia, keď som podala o rozvod mne vyhlásili, že k nim s deťmi nemôžem sa nasťahovať, majú hanby dosť, môj brat moc vystrájal a roviedla sa s ním žena, bol vo väzení, a hanbila som sa za neho za muža za seba. Zametala som stav pod koberec. Ja mám 65 rokov a žiadnu cenu /viem, že to hrá na mňa, avšak neviem prečo/ a on o dva mesiace 70 rokov, a je veľmi hrubý. Všetko čo robí robí pre okolie pre dobré meno s
  jitka Květen 23, 2016

  Můj přítel pil a když to přepískl tak se vždy strašně omlouval jenže mu to vydrželo jen měsíc a vše bylo stejné a choval se dost hnusně nadával mé rodině mé dceři že jsme líné sprostě všem okolo .jeho rodina měla domácí násilí na jeho sestře jeho matka jí bila až se dostala do vězení mám obavu že nasili a hrubost je u něj normální po každem jeho uletu je milej a slibuje hory doly už jsem jednou odešla ale zase jsem uvěřila slibum asi chyba že děkuji
   Karel Chába Květen 25, 2016

   Dobrý den, velká chyba. Když sám nechce a bude jen slibovat, tak se na 100% nezmění. Měla byste to ukončit a nevěřit v zázraky.
    jitka Květen 29, 2016

    Děkuji za odpověd ještě jsem se chtěla zeptat když někam odjedu a pak se vrátím je napitej když se zeptám proč tak řekne že nic nepil a cítí se dotčeně pak spí celý večer na gauči já jdu spát a on třeba ve 4 ráno mě budí a bud si chce povídat nebo nadává a ještě se urazí když mu řeknu že chci spát a ráno je jako když se nic neděje všichni mi radí sbalit kufry a pryč děkuji za odpověd
     Karel Chába Květen 29, 2016

     …já jsem vám odpověděl.
  Dračenka Březen 19, 2017

  Dobrý den. První případ = celý můj život. S přítelem jsem byla krátce když jsem otěhotněla. Byl milý,oddaný. Mě bylo 18 a vše jsem mu věřila, že si mě vezme, postará se o mě i o dítě. Nyní je mi 23, děti máme 2, a prožívám učiněné peklo. Neustále poslouchám jak jsem neschopna,tlustá omezená kráva, co ho jen stahuje na dno. Nechce mi dávat peníze,ponižuje mě,i na facky už došlo. Několikrát jsem odešla,ale vždy mi vyhrožoval,děti ze sebere,já že skončím špatně. Nic se nikdy nezmění. Buďto umřu psychickým vysílením, nebo ne. On se nezmění a já neodejdu. Život na…
   Karel Chába Březen 23, 2017

   Dobrý den, pokud nedokážete opustit nefunkční vztah, můžete vyhledat pomoc odborníka. To, že to sama nezvládáte, neznamená, že je to neřešitelné.
  nika Srpen 25, 2017

  Dobrý den. Před 4 lety jsem se rozvedla a můj partner také. Byla to láska ,jako trám. Nyní mě nadává velmi vulgárně,jelikož začal hodně pít a já jsem mu několikrát řekla,že je uplně mimo a ať s tím přestane. Posíá mě někam,že je to jeho věc a někdy se bojím,aby mě ještě neudeřil.Uráží i lidi v obchodě,na ulici a povyšuje se . Má uvaříno,vypráno,prostě všechno,ale pije. Co mám dělat?? Děkuji Vám za odpověď Nika
   Karel Chába Srpen 28, 2017

   Dobrý den, máte odejít. Pokud je v tom alkohol a on to neřeší, není naděje na zlepšení.
  Klara Květen 27, 2018

  Dobrý den,můj muž s kterým jsem 10 let se změnil a ja samozřejme taky, uz nemam růžové brýle ,vím ze manželství je určitým způsobem dobrodružství a je hlavně o kompromisu ,ale můj muž začal vice pít . Před spaním si da 2-3 půlky co druhy den ,když jde do hospody ,da si par piv . V poslední době mi nadává ,když si vypije ,když s nim nechci spát ,tak mi řekne ,at si trhnu a je naštvaný a zase nadává ,jeho vulgarismy neprenesu prez srdce, nejsem člověk co si nechá vsechno líbit . Chtěla bych vědět ,jestli mu dat jeste šanci a zajít do poradny a nebo odejít dokud je čas . Dekuji
   Karel Chába Květen 29, 2018

   Dobrý den, Kláro, určitě bych nejdříve hledal příčiny problémů a pití. Tedy určitě zajděte do poradny. Uvidíte, co se dozvíte. Času na rozchod je dost.
  Kateřina Září 19, 2018

  Dobrý den, se s vým přítelem jsem teprve 3 měsíce. Můj přítel často chodí do hospody a celkem dost pije. Nejhorší je že ma často špatnou náladu a kolikrát se ke mě nechová vůbec hezky je velmi vulgární a hrubý. Přitom já se mu snažím náladu vždy zlepšit a chovám se co nejlépe to jde. Často se mi omlouvá ale stává se to zas a znova. Nevím si s tym rady moc ho miluji ale todle mě velmi trápí.
  Děkuji
   Karel Chába Září 21, 2018

   Dobrý den, Kateřino, nemohu napsat nic jiného než to, že pokud přítel neuzná, že má problém s pitím, nic se nezmění. Nedoufejte v žádný zázrak a v to, že ho změníte, když se nebude ochoten měnit on sám. Takže ho požádejte, aby s pitím něco udělal. Pokud nebudu chtít, odejděte.
  Eliška Prosinec 7, 2018

  Hezký den se svým partnerem jsem cca 7 měsíců hodně pije klidně každý den i 2-3piva někdy i víc na začátku pil ještě víc a to klidně i 7piv za den k tomu ještě hulí ale po hulení není agresivní.když je opilý nadávat mi do těch nejhorších slov,schazuje mě, říká že jsem hnusná a jaká nejsem nula atd.zacala jsem z toho mít uzkosti a kdykoli sem smutná a trápím se on je pak naštvaný a pije.druhý den třeba přijde omlouvá se mi a říká jak mě nemiluje.bydlime v malém bytě tudiš tady není ani moc samoty pro každého z nás.Mě to nevadí já sem sním ráda ale on si pořád stěžuje že mu nedám prostor.když mu ho dám nebo chci dát je opět buď naštvaný že se mu nevěnuji a nebo mi tvrdí ať nikam nejdu.
   Karel Chába Prosinec 11, 2018

   Dobrý den, Eliško, bohužel dokud závislý neuzná, že má problém, nikam se neposune a jeho chování se tedy nezmění. Nedoufejte, že vám s ním bude lépe. To by šlo, jen pokud by se chtěl změnit sám za sebe. Proto, že mu začne vadit, jak on sám žije.
  Klára Leden 23, 2019

  Dobrý den, s manželem jsme vziti necelé 2 roky a spolu dohromady 10let. Všechno začalo jak jsem otěhotněla. Hodně pil a mě si nevšímal jen mi nadával. Pokračuje to do dnes a to jsou synovi 2 roky. Já nemůžu nic, jít si sednout s kamarádkámi, ale on si za kamarádem může jít a přijít skoro po čtyřech. Hned mi začne nadávat, jak jsem neschopná kráva, že měl Teda mnohem na lepší. Jsem už z toho vysilena, kolikrát mě postrci nebo kopne. Vikendy jsou pro mě utrpení, když vím, že bude pít. Na druhý den dělá, jak kdyby se nic nestalo. Mám sebevědomí nula. Neslyším nic jiného jak jsem špatná a kdo by mě přece chtel. Stavíme dům a já si nevím rady. Děkuji za odpověď
   Karel Chába Únor 1, 2019

   Dobrý den, Kláro, pokud manžel pije a bije vás, neměla byste na nic čekat a měla byste odejít. Změna je možná, jen pokud muž uzná, že má problém a bude ho chtít řešit s odbornou pomocí.
  Petra Květen 19, 2019

  Dobry den mandzel je 3dni po operaciji hlavi otkedy je po operaciji je strasne agresivni ale neviem ci je to tim alebo jeho psychikov us neviem co mami robit prosim o radu dakujem

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů