Nevěra: on je u milenky a co dál?

Byl vám váš manžel nevěrný? To samo o sobě je pro vztah obrovská rána a komplikovaná situace. Ovšem mnohem těžší to je, pokud se manžel rozhodl od vás odejít a být s milenkou.

V takové situaci se cítíte hrozně. Máte pocit opuštěnosti a zrady, možná vám připadá, že vás nikdo nemá rád. Takové pocity jsou zcela normální a přirozené. Není třeba se za ně stydět. Pokud máte spolu děti, je to ještě mnohem horší.

Snažte se ale neutápět ve smutku a lítosti. Místo toho hledejte řešení.

Co dělat, když manžel žije u milenky?

Prvním, co byste si měla vyjasnit, je, zda ještě s manželem chcete být. Zda ho máte ještě ráda, zda chcete, aby se k vám vrátil i přesto, že vám byl nevěrný a dokonce od vás odešel.

Pokud se rozhodnete, že svého manžela chcete získat zpět, budete pro to muset udělat několik věcí.

Za prvé si dejte jasný a pevný termín, do kterého se manžel buď vrátí, nebo prostě půjdete dál každý svou cestou. Tím získáte jasně vymezené časové okno, během kterého se to ať tak či tak vyřeší. Předejdete tak tomu, že byste se zbytečně trápila dlouhé měsíce nebo dokonce roky.

Dále byste se měla zamyslet, zda i vy sama nějakým způsobem nenapomáháte manželovi v tom, aby byl s milenkou. Může se to zdát zvláštní, ale mnoho žen v tom svému manželovi pomáhá tím, že mu vše tolerují. Jsou ochotny přijímat jakékoliv příkoří, pokud v nich manžel přiživuje naději, že se k nim ještě vrátí.

Některé ženy například svému manželovi tolerují, že přes týden je u milenky a k manželce se vrací na víkendy. Přichází si a odchází, jak se mu hodí, bez ohledu na potřeby manželky. Ženy často v takové situaci dávají manželům pocit jistoty, že se k manželce mohou kdykoliv vrátit. Muž potom nemá žádnou motivaci se vrátit, protože vidí, že má
možnosti. Nic ho k tomu netlačí.

Místo toho vytyčte jasné mantinely. Dejte svému manželovi najevo, že ho chcete zpátky, ale že mu nebudete vše tolerovat. Sdělte mu jasný termín, do kterého se musí rozhodnout, jestli chce být raději s milenkou, nebo jestli se chce vrátit ke své manželce a rodině. Musí vědět, že na něj nebudete čekat věčně. Dejte manželovi najevo, že máte zájem a jste ochotná společně napravit to, co ve vašem vztahu předtím nefungovalo.

V mezidobí si dejte jasná pravidla

Během období, kdy má váš manžel na rozmyšlenou, mějte jasně stanovená pravidla. Co se může a co už ne. Kdy k vám manžel může přijít, kdy se uvidí s dětmi, zda spolu budete nějak komunikovat atd. Pevně trvejte na jejich dodržování.

Zároveň ale neupírejte veškeré své naděje k tomu, že se manžel vrátí. Neutápějte se ve vlastní lítosti a místo toho se snažte hledět kupředu.

Udržujte kontakt se svojí rodinou a přáteli. Neváhejte je požádat o pomoc a podporu v situaci, kdy je váš manžel u milenky a vy přemýšlíte co dál. Jistě vám rádi pomohou.

Snažte se na sobě zapracovat, snažte se posunout dál. Věnujte se koníčkům, které vás dříve tolik bavily, ale na které jste možná poslední dobou neměla tolik času. Vyzkoušejte něco nového, navštivte zajímavé kurzy, něco nového se naučte. Pracujte na tom, abyste byla co nejvíce samostatná a nezávislá na rozhodnutí vašeho manžela.

Čím více budete samostatná a čím více se v mezidobí posunete dál, tím větší je šance, že se váš manžel skutečně vrátí.

A pokud se rozhodne s milenkou zůstat, vy budete vědět, že jste připravená žít i bez něj a že to zvládnete.

Pokud máte pocit, že to nezvládáte. Pokud se vám nedaří dodržovat výše zmíněné rady a i přes veškerou snahu vycházíte svému manželovi vstříc v naději, že to ocení a vrátí se, neváhejte požádat o pomoc partnerského poradce. Ten vám pomůže objektivně zhodnotit situaci, ukáže vám, jak co nejvíce zvýšit šanci, že se váš muž vrátí, a v případě potřeby vám pomůže vyrovnat se s tím, že se muž rozhodl s milenkou zůstat.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů