Jak urovnat vztah

Pokud přemýšlíte, jak urovnat váš vztah, vždy samozřejmě velmi záleží na tom, co se ve vztahu stalo a od toho se také odvíjí, co byste teď měli řešit. Nicméně existují určitá pravidla, kterými byste se měli řídit, abyste to zvládli a vztah skutečně urovnali.

Vůli urovnat vztah musí mít oba

Nejprve se s partnerem musíte dohodnout na tom, že vztah chcete a budete napravovat. To musí chtít oba dva. Pokud se bude snažit jenom jeden z vás, nestačí to. Na vztah jste dva. Vy dva máte nějaký problém a vy dva se musíte podílet na nápravě. Dohodněte se společně na tom, že si jednou až dvakrát týdně uděláte čas a budete to spolu řešit. Nedělejte to tak, že si jen řeknete, že to nějak uděláte, že se to nějak vyřeší. Takováto obecná plácnutí do větru totiž nikdy nefungují.

Dalším krokem by mělo být, že si stanovíte nějaké rozumné dohody, jakým způsobem budete vztah urovnávat. To například znamená, že při vašich debatách budete postupovat principiálně určitým způsobem, abyste se dohodli. Nebudete si skákat do řeči a vždy budete řešit nejprve jeden problém jednoho z vás a až potom problém toho druhého.

Jak urovnat vztah? Začněte řešením křivd

První věcí, kterou byste měli začít řešit, jsou křivdy. Pokud máte mezi sebou nějaké křivdy nebo pokud jeden něco vnímá jako křivdu, musíte začít zde. Nevysvětlujte logicky, v čem křivda spočívá. Místo toho se to snažte řešit tak, že se budete snažit vzájemně emočně pochopit. Když vás něco trápí, popisujte to tak, jak to prožíváte. Nepopisujte pouze fakta. Když už křivdy popisujete čistě fakticky, dodejte k tomu i emoce. Vynechte to, co si o druhém myslíte. Nezmiňujte, že ten druhý má nějakou vinu, že něco udělal nebo neudělal. Smyslem je, aby se do vás ten druhý vcítil.

Dejte mu pár dní na to, aby o tom, co jste mu řekli, mohl popřemýšlet. Pak by vám měl vlastními slovy tlumočit, jak si on myslí, že tu křivdu nebo problém prožíváte, jak se podle něj při tom cítíte.

Mělo by dojít k tomu, že když se navzájem začnete lépe chápat a dokážete si více rozumět, negativní emoce začnou odcházet. Většinou je křivda postavená na tom, že druhý neví, jak jste se cítili, jak jste trpěli a vy chcete, aby on o tom věděl více.

Po křivdách se pusťte do problému

Jakmile se vám podaří vyřešit křivdy, vrhněte se na to, co bylo ve vztahu špatně. Postupně řešte jeden problém po druhém. Vezměte si papír a tužku, napište si témata, která spolu budete řešit a podle tohoto seznamu je řešte. Řekněte si, co komu vadí a ideálně si také povězte, jak to budete řešit. Neskákejte si přitom do řeči a vždy si pak ověřte, že ten druhý rozumí tomu, co se dozvěděl a co by měl udělat. Ideálně by to měl popsat vlastními slovy. Pak se dohodněte na tom, že dohodnutá řešení a kompromisy budete dodržovat.

Chvalte se

Jak dále urovnat vztah? Velmi dobře fungují pochvaly. Začněte se s partnerem více chválit. Pochvala by vždy měla být za něco, co považujete za správné. Pochvala by neměla být jen na úrovni “Děkuji”, ale také na úrovni emocí. Vysvětlete svému partnerovi, co to pro vás znamená, jak se teď cítíte a jak se váš život změnil.

Každý z nás je ve vztahu mimo jiné proto, aby byly naplňovány naše potřeby. Aby pro nás ten druhý něco dělal, pomáhal nám a podporoval nás. Když se budete každý den soustředit na to, abyste svého partnera aspoň jednou nebo dvakrát pochválili, budete na tom čím dále lépe.

Je nezbytně nutné, abyste tyto postupy po nějakou dobu udržovali tak, aby se staly běžnou rutinou. Největší chybou, kterou lidé dělají, je, že si přečtou články, podívají se na videa, ale pak jim to vydrží jen třeba 14 dní a po dvou týdnech sklouznou zpět do staré rutiny. Je třeba si vytvořit systém, kterého se budete držet. Pravidelně se s partnerem setkávejte a problémy řešte. Vzájemně se upozorňujte, když se jeden z vás začne odchylovat od toho, co jste si předtím domluvili. A hlavně se udržujte v režimu, kdy tyto věci budete dělat tak dlouho, že z nich začnete vnímat užitek.

Díky tomu, že sami uvidíte, že tyto rady a postupy skutečně fungují, budete v nich chtít pokračovat. Dosažené výsledky vám ukážou, že váš partnerský vztah může být lepší, že vztah je možné urovnat, když se budete snažit. Díky tomu se vám stanou novou motivací, která je pro úspěšné urovnání vztahu nezbytná.

Je třeba říci, že taková velká změna nenastane ze dne na den. Bude to chvíli trvat a možná se vám bude občas zdát, že to k ničemu nevede. Ale je jen na vás, jak hodně chcete svůj vztah napravit, jak hodně budete chtít a kolik energie do nápravy vložíte.

Pokud hledáte řešení, jak urovnat vztah poté, co se váš partner dopustil nevěry, vyhněte se jedné z nejčastějších chyb, se kterou se setkávám. Mnoho lidí má v případě nevěry nutkání se partnera vyptávat na toho milence či milenku. Chtějí vědět různé podrobnosti, kde spolu byli, co dělali, jak je dobrá v posteli a podobně. Toto prosím nedělejte, ničemu tím neprospějete, právě naopak to obvykle řešení problému ještě více ztěžuje. Stejně tak to v žádném případě partnerovi nevracejte nějakými naschvály nebo dokonce nevěrou na oplátku. Zrovna tak se snažte vyhnout tomu, že se budete nad nevěrníka nějak povyšovat a dávat mu najevo svoji morální převahu. Bez ohledu na to, kdo byl nevěrný, tak byste se měli snažit váš vztah napravit oba dva, protože za problémy ve vztahu v drtivé většině případů mohou oba dva. Proto jedině společnými silami se přes to můžete přenést, problémy vyřešit a posunout vztah dál.

Na otázku, jak urovnat vztah, není žádná jednoduchá odpověď. Snažte se držet výše uvedených rad a pravidel a snažte se je natrvalo dostat do svého života. Nebude to jednoduché, ale pokud chcete svůj vztah zachránit, musíte to zkusit. Pokud narazíte na nějaký problém, pokud si nebudete vědět s čímkoliv rady, požádejte o pomoc vztahového poradce. Zkušený poradce vám pomůže najít příčiny vašich problémů a pomůže vám nalézt cestu, která vám pomůže potíže vyřešit a posunout vztah dál.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

18 komentářů u „Jak urovnat vztah

  Marie Únor 9, 2016

  Dobrý den,
  jsem rok rozvedená.Můj manžel si našel ml.ženu.Nebydlíme spolu již 3 roky,ale stále jsme v kontaktu.Říká jak mě miluje, jak mu chybím,ale žije s ní.Říká mi,jakou udělal chybu,jak by chtěl aby jsme se k sobě vrátily,ale je těhotná.Stále mi píše,chce se scházet,trávit semnou volné dny a jet i na víkendy! Ale mě to vadí,nechci ubližovat jí,ikdyž jí bylo jedno, že s ním byla,ikdyž jsme byli manželé a já trpěla! Co mám dělat? Mám ho ráda, ale chci aby udělal krok ,jasný krok,pokud chce ,aby jsme se k sobě vrátily.Zatím to neudělal,mám na to čekat? Věřit,mu, že mě miluje ,ale žije s ní?
  Děkuji za odpověď.
  Mary
   Karel Chába Únor 15, 2016

   Dobrý den, milovat vás může, ale to je úplně jedno, když neudělá, co by měl. Být vámi, tak bych nečekal, a pokud, tak bych se s ním jasně dohodl, dokdy to vyřeší – když ne, tak bych to zcela uzavřel.
    Mary Únor 15, 2016

    Mohu o něj stát a chtít ho zpátky , když je těhotná?

    Děkuji

    Mary

  Markéta Červenec 6, 2016

  Dobrý den, manžel si našel přítelkyni a zamiloval se. Nebylo to bez příčiny – před tím to u nás doma nebylo moc dobré. Domluvili jsme se, že chceme zůstat spolu a proto se s přítelkyní rozešel. Náš ozdravný proces, ale nabral směr, který se mi nelíbí. On je v pozici oběti, protože je zamilovaný a musí s tím bojovat a já bych měla v povzdálí čekat až ho to přejde. Já mám ale v sobě moc strachu, že to nedokáže a odejde mi, ale nesmím o tom mluvit, protože on je ten trpící. Myslela jsem, že se budeme v této době navzájem podporovat, ale on se mnou nechce vůbec komunikovat. Nevím, jak mám žít dál a jestli jsme udělali dobře, že vztah takto zkoušíme “ slepit“.
  Děkuji za odpověď,

  Markéta

   Karel Chába Červenec 7, 2016

   Dobrý den, ano, pokud spolu chcete být, je dobře, že to zkoušíte. Nicméně špatně je to, že když jste oba zranění, nemáte někoho zkušeného, třetího, kdo by vám pomohl. Nemůžete chtít jeden po druhém, aby vám teď pomáhal. Doporučuji tedy, abyste se na mě obrátili.
    Markéta Červenec 7, 2016

    Děkuji Vám za radu i nabídku, ale manžel včera tíhu situace neunesl a odešel.

    S pozdravem,

    Markéta

  marcela Srpen 18, 2016

  Dobry den, manzel se mi priznal k nevere ale rika ze toho lituje , ze miluje me ale nehce mi o ni rict . Kdyz rekl tak to bila lez a nedava mi to smysl, zajima me proc mi nechce rict pravdu proc ma zajem neco tajit jen chci vedet jmeno s kym bil neverny a jak se seznamili myslite si ze je spravne to chtit vedet
   Karel Chába Září 19, 2016

   Dobrý den, je zcela špatně, to chtít vědět a navíc řešíte to, co nic nevyřeší ve vašem problému. Vy musíte řešit to, proč k tomu došlo a ne s kým.
  Marketa Září 16, 2016

  Dobry den. Pred 4 mesici jsem poznala fajn kluka (28 let).Neco mezi nami vzniklo,vim,ze mu nejsem lhostejna.Po nejake dobe jsem se od jeho dobrych pratel dozvedela, ze je velmi komplikovany clovek,ale ze me ma rad.Coz jsem pochopila hned na zacatku,ale i tak jsem vedela,ze s nim chci byt. Doslo mi,ze on chape spoustu veci jinak nez ja. A proto mezi nami doslo k nedorozumeni. Ja mela jiste ocekavani a on se zachoval jinak. A jak uz to u zenskych byva,tak jsem byla trochu hystericka a bohuzel mu napsala neco,co nepochopil. Odmlcel se. Od jeho pratel jsem pak slysela,ze mu pisu nesmysly. Nevim,co delat,aby pochopil,ze ho mam rada a mam snahu prekonavat prekazky.Co to znamena komplikovany muz?
   Karel Chába Září 19, 2016

   Dobrý den, nevím, co znamená komplikovaný muž dle vašich přátel. Jak jste sama napsala, tak spolu neumíte komunikovat. Je tedy nutné se to naučit. Doporučuji mu napsat, že se domníváte, že problém není v obsahu sdělení, ale ve způsobu a že byste to ráda vyřešila. Zde je zjednodušený návod, jak si takové věci vysvětlit https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace
  Soňaonao jak Říjen 10, 2016

  Dobrý den. Po dvaceti letech manželství se najednou všechno začalo hroutit. Je samozřejmostí, že jsme se někdy pohádali, ale pak se to uklidnilo. Poslední rok to bylo bez problémů a manžel mi najednou oznámil, že chce rozvod. Když se ho zeptám proč, tak nevím. Vůbec nevím, jak se mám zachovat, ale nechci o něho přijít.
  Hanka Listopad 6, 2016

  Dobry den, s partnerem mame krizi již dva roky. Odcizili jsme se, oba následně nekoho potkali. Ja si vse ujasnila, stojím o nej, on rikal, ze take, ale s milenkou komunikoval, na coz jsem prisla, tvrdil, ze o nic nejde, řešili společného známého. Od te doby mam problem s důvěrou. Nyní to doslo tak daleko, ze mi rika, ze se mnou nechce byt. Snazim se to cele vyresit, stojím o nej, postupuji dle Vašich návodu, ale partner je zatvrzely, rika, ze nevi jestli se mnou nadále chce byt, ale současne dodává, ze me ma rad. K odborníkovi jit nechce, ze by ho to pry definitivně rozložilo. Jakou metodu mohu zvolit? Pocit nejistoty je pro me zničující. Dekuji
   Karel Chába Listopad 7, 2016

   Dobrý den, musíte mu dát prostor a čas, netlačit, neřešit, neslibovat. Také bych vám doporučil, abyste se objednala na sezení. Čím více budete v pohodě, tím větší šance, že to dopadne dobře. https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/
  michal Červen 12, 2017

  25 let vztah poslední rok hádky o peníze dluhy vše z mé strany gembl .chtěla abych se šel léčit to jsem uspěšně absolvova tvrdí ztrata duvěry ,že už ke mě nic necítí,ale na druhou stranu dělá a říká věci které mě utvrzují že tam nějaká šance stále je před pul rokem odešla k mamince o kterou se musí starat .takže nejsme spolu moc mi chybí dokazuji že jsem se změnil občas přijede na jeden den naposledy říkala že to bylo moc hezké ale stále tam u ní něco chybí- cit momentálně sex ani jeden mít nemuzeme ona by asi ani nechtěla ze zdravotních duvodu.a vše má momentalne prednost před námi prace- babička atd.mám i podezření že někoho má tvrdí že ne že chce být sama moc se trápím jak dál?
   Karel Chába Červen 13, 2017

   Dobrý den, musíte jí dát prostor a čas, aby si ujasnila, co chce. Musíte být také pokorný. Hodně si s vámi asi užila a je přirozené, že se bojí a váhá, zda se má vrátit, takže změna nemůže nastat ze dne na den. Doporučuji se s ní tedy dohodnout, co a jak teď chce a potřebuje, a pokud to půjde, tak bych jí vyhověl.
  Marus Leden 12, 2019

  Dobry den, s pritelem jsem byla rok a 7mesicu. Bezduvodne jsem na nej zarlila a pritom jsem vedela,ze mi je verny. Hadali jsme se kvuli tomu a pak udobrili. Posledni hadka,spis ani ne hadka jsem odesla,nebylo to kvuli zarleni,ale on si to tak prebral a napsal ze je komec,ze kdyz jsem odesla jsem to tim ukoncila. A dal se nechtel bavit. Pak mi jen napsal,ze me miluje a ze mi neodpusti. Napsala jsem mu at si to rozmysli a nedela ukvapeny zaver a ze pockam a nebudu na nej tlacit. Napsala jsem mu a prosila o posledni sanci a ze mu verim,ze me miluje. Ted cekam a cekam. Vrati se ke me?
   Karel Chába Leden 14, 2019

   Dobrý den, Maruš, na vaši otázku nemohu odpovědět jinak, než že nevím. Neznám ho. Nicméně návrat k sobě nic neřeší. Všechny problémy, které jste popsala, mají své příčiny. Bez jejich pochopení a vyřešení se vám vše bude opakovat.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů