Zjištění, že manžel má milenku, není pro žádnou ženu nic příjemného. Vždy je to velmi obtížný a zatěžkávací problém, který dokáže některým ženám doslova převrátit život naruby. Mnohé ženy po zjištění, že si jejich muž našel milenku, nemohou jíst, dělá jim velký problém spánek, nedokážou se soustředit na práci. Prostě nemyslí na nic jiného než na to, že je jejich muž podvedl, že je zradil a že jim ubližuje.

Takové pocity a myšlenky jsou naprosto pochopitelné a soucit s takovou ženou je rozhodně na místě. Nicméně by to nemělo znamenat, že žena bude sama sebe podporovat nebo bude někým jiným podporována v tom, že se bude chovat iracionálně a zbytečně tak celou situaci zhoršovat.

Pokud si váš muž našel milenku, tak si nejprve musíte uvědomit, že si ji s největší pravděpodobnosti našel proto, že mezi vámi něco neklapalo. Ve vašem vztahu něco nebylo v pořádku. Je třeba zdůraznit spojení “mezi vámi”, to je podstatné. Protože největší šanci na úspěšné vyřešení problému k vaší spokojenosti budete mít, pokud se na celou věc budete dívat tak, že jste se do této situace dostali oba dva společně. A největší šanci, jak se z toho dostat, budete mít, pokud se o to budete snažit opět oba dva a společně.

Mezi nejčastější chyby, kterých se ženy v této situace dopouštějí patří to, že začnou na svého manžela tlačit. Chtějí po něm, aby se s milenkou teď hned okamžitě rozešel, aby se to ihned vyřešilo. To samozřejmě není dobré řešení. Protože pokud si muž našel milenku, pravděpodobně to nebylo proto, že se v současném vztahu cítil skvěle. Milenku si našel, protože se ve vztahu dlouhodobě cítil nespokojený a teď s milenkou se zřejmě cítí mnohem lépe. Takže teď hned samozřejmě nechce nic měnit jen proto, že mu na milenku přišla manželka a že mu něco řekla.

Manžel bude pravděpodobně ochoten začít něco měnit až ve chvíli, kdy své manželce uvěří, že ten jejich vztah může být lepší, že se společně mohou někam posunout. Nebo pokud žena změní to, v čem muži připadá nedostatečná, či zanechá toho chování, které manželovi vadí. Muž situaci vnímá tak, že nic z toho se nezmění jenom proto, že se s milenkou rozejde a vrátí se opět ke své manželce.

Takže určitě svého manžela násilím netlačte do žádných zásadních rozhodnutí. Nesnažte se ho přimět, aby milenku okamžitě opustil. Netlačte ho ani do toho, aby se teď hned rozhodl, jestli chce být dál s vámi nebo s milenkou.

Nesnažte se svého muže dotlačit do okamžitého rozhodnutí

Snaha muže dotlačit k tomu, aby si vybral mezi vámi a milenkou, je velmi iracionální, protože jen tak si vybírat mezi dvěma lidmi prostě není možné. A pokud vy po něm budete chtít za každou cenu rozhodnutí teď hned, bude to velmi nerovný souboj.

V tuto chvíli je totiž milenka ta hodnější a atraktivnější. Váš manžel vnímá milenku jako milejší a má pocit, že právě ona ho teď víc podporuje, rozumí mu a umí ho utěšit. Právě to jsou s největší pravděpodobností věci, které mu ve vztahu chyběly, a proto je hledal jinde, u milenky.

Na druhou stranu k vám má zase určitý pocit odpovědnosti. Cítí odpovědnost k rodině a k tomu, co jste spolu za dlouhá léta prožili a vybudovali.

A tyto dvě věci dávat na pomyslné misky vah a srovnávat je není dost dobře možné.

Proto po svém muži nechtějte, aby si teď hned vybral.

Zároveň ho nijak netrestejte například tím, že mu přestanete vařit nebo mu přestanete prát. Ani ho nevyhánějte z domácnosti, ať si okamžitě sbalí své kufry a odejde.

Tím nejlepším, co teď můžete udělat, je dohodnout se na nějakém časovém období, po které se manžel bude snažit tu situaci vyřešit a co nejdřív najít sílu se rozhodnout, jak to bude dál.

Jak již bylo zmíněno, do ničeho svého muže netlačte. Čím víc budete na něj tlačit, tím více ho budete utvrzovat v tom, že jeho rozhodnutí být s milenkou bylo správné.

Nedělejte žádná velká gesta typu, že se najednou začnete chovat hůř než dříve. Ale zrovna tak nedělejte ani pravý opak. Nesnažte se být teď k manželovi mnohem milejší a hodnější. On by to od vás považoval za pouhý pokus o manipulaci a situaci by to pouze zhoršilo.

Snažte se chovat tak, jak je vaším zvykem ve smyslu běžného a přijatelného standardu. Dejte svému muži čas na to, aby si rozmyslel, jak on chce postupovat dál. Snažte se mu být oporou, i když to pro vás může být bolestivé a můžete se cítit ukřivděná či ublížená. Nicméně on se cítí také ublížen a ukřivděn, a proto si milenku našel.

Snažte se na tu situaci dívat tak, že je to společný problém vás obou. A jedině vy ho můžete společně vyřešit. To se vám podaří, jedině pokud se budete chtít vzájemně pochopit, pokud se budete podporovat, budete se chtít vyslechnout a vzájemně se dohodnout, co s tím uděláte.

Nezaměřujte se na milenku svého muže

Mnoho žen dělá tu chybu, že se zbytečně příliš zaměřuje na milenku. Vůbec se o milence se svým mužem nebavte, nezjišťujte žádné detaily. Čím více detailů budete vědět, tím hůře vám bude. A s tím, jak budete dostávat odpovědi na své otázky, se ve vás vzbudí touha pokládat další a další, což nevede k ničemu dobrému.

Milenku nijak nekontaktujte a nechtějte si s ní nic vyříkávat. Tím akorát budete ztrácet u svého manžela body.

Zároveň ale ve vztahu ke svému muži nevystupujte tak, že jste slabé a že si necháte všechno líbit. Uvědomte si, že se na tom podílíte oba dva a že svojí slabostí dáváte muži najevo, že on nic řešit nemusí. Že to, že má vás i milenku, je vlastně v pořádku.

Musíte se chovat tak, že vám bude věřit, že upřímně chcete situaci řešit. Že upřímně chcete pomoci jemu, sobě i vašemu vztahu. Nicméně z vás musí cítit sílu a určitou transparentnost, ze které bude evidentní, že máte určitou představu, jak situaci řešit, jak je to správné, jak je to nejlepší a že z ní nehodláte ustupovat. Jinak riskujete, že se z toho stane nekonečný příběh plný bolesti.

Uvědomuji si, že je to pro vás velmi obtížné období a ne každý si s tím dokáže poradit sám. Nebojte se požádat o pomoc. Vaše rodina a přátelé vás jistě velmi rádi podpoří. A pokud si vážně nebudete vědět rady nebo si budete připadat bezradná, obraťte se na odborníka. Oslovte partnerského poradce, se kterým svoji situaci důkladně proberete. On vám pak pomůže najít nejlepší řešení a ukáže vám, co budete muset udělat pro to, abyste co nejvíc zvýšila šanci, že se k vám váš manžel od milenky vrátí.

autor článku: Karel Chába