Když přijdete manželovi na nevěru, vždy je to extrémně bolestivá a nepříjemná situace. Můžete mít pocit, že se vám zhroutil svět. Máte pocit obrovské zrady a hlubokého zklamání.

V první fázi, jakmile se to dozvíte, je velmi důležité nedělat ukvapená rozhodnutí v hlubokých emocích. Nezačínejte tím, že manžela vyhodíte z bytu, že mu dáte ultimátum. Nezačínejte si balit kufr, nepopouzejte děti vůči manželovi a určitě nevolejte milence a nic s ní neřešte.

Pokud sama víte, že nebudete schopná to aspoň trochu racionálně řešit, měla byste se nejprve snažit se nějakým způsobem zklidnit. Svěřte se kamarádce, běžte si zaběhat, něco si kupte. Snažte se dostat do stavu, kdy budete schopna věci řešit tak, aby to mělo hlavu a patu a aby se něco vyřešilo.

Na nevěře se podílejí oba dva

Uvědomte si, že nevěra je v drtivé většině případů důsledek něčeho, na čem jste se podíleli oba dva. Nemůžete se chovat jednostranně. Nemůžete říci, že on je jediný viník a vy jste jen tou poškozenou. Tak to není a pokud se tak budete chovat, je to jen cesta do pekel a nic se nevyřeší.

Jak to začít řešit?

Je zcela zásadní, abyste se nejprve zklidnily a pochopily, že na nevěře jste se podíleli oba.

Uvědomte si, že pokud to chcete skončit, je třeba odejít. Pokud ale chcete zůstat a snažit se vztah zachránit, musíte se chovat tak, abyste problém neprohlubovaly.

Pokud vám byl nevěrný proto, že byl dlouhodobě s něčím nespokojený, rozhodně se to nevyřeší tím, že mu budete naznačovat, že jen on je ten špatný, že on je ten viník a že jen a pouze on by to měl teď napravovat a vy nic.

Pokud tak budete činit, pouze tím budete naplňovat špatný princip, kvůli kterému k nevěře došlo.

Pokud nevěra stále probíhá, musíte se dohodnout, jak to budete řešit. Buď to ukončíte, nebo chcete zůstat.

Přechodné období

Pokud se rozhodnete, že chcete zůstat a snažit se vztah zachránit, měli byste se dohodnout, kolik času tomu dáte. Měl by to být kompromis nejsou reálné dva dny, ale ani dva roky.

Společně stanovte termín, do kterého se váš manžel musí vyjádřit, jestli chce s vámi zůstat. Pokud vám manžel řekne, že potřebuje čas, dohodněte se na přechodném období a domluvte se, jak se v průběhu tohoto období budete k sobě chovat. Jasně se dohodněte, co se může a co ne, co budete řešit. Určitě se v průběhu tohoto období o nevěře nebavte a nevyčítejte.

Během tohoto období byste se měli spíše podporovat nebo být k sobě přinejmenším neutrální.

Vy se k manželovi nechovejte špatně, nevyčítejte mu to, ale ani byste se neměla najednou přehnaně snažit být úžasnou manželkou. Nesnažte se uhodnout, jak on by chtěl, abyste se chovala, bylo by to nepřirozené. Mohl by to brát z vaší strany jako pokus o manipulaci. Ve vztahu mu něco dlouho chybělo, dlouho to nešlo, ale teď najednou zjistil, že po nevěře to jde.

Tomuto se vyhněte. Má to přesně opačný efekt a manžela to spíše ještě odradí. Pokud se váš manžel do daného termínu rozmyslí, že s vámi chce přeci jen zůstat, měli byste se oba dva zaměřit na vaše potřeby ve vztahu a především na komunikaci. Měli byste si vytvořit partnerskou dohodu a důsledně ji dodržovat.

Snažte se společně určit, co bylo příčinou nevěry. A jakmile to zjistíte, dohodněte se, jak tyto příčiny odstraníte či napravíte, aby se už nikdy podobný problém neopakoval.

Pokud máte i přes výše zmíněné stále problém, jak se zachovat poté, když zjistíte, že vám byl partner nevěrný, nevěšte hlavu. Nemáte se za co stydět. Je to komplikovaná a extrémně bolestivá životní situace, kterou člověk nečeká. Nebojte se požádat o pomoc odborníka. Kontaktujte mě a já vám pomohu tuto těžkou životní zkoušku překonat a poradím vám, co potřebujete vědět a udělat, abyste mohla opět žít šťastný a spokojený život.

autor článku: Karel Chába