Nevěra manžela jak se zachovat

Když přijdete manželovi na nevěru, vždy je to extrémně bolestivá a nepříjemná situace. Můžete mít pocit, že se vám zhroutil svět. Máte pocit obrovské zrady a hlubokého zklamání.

V první fázi, jakmile se to dozvíte, je velmi důležité nedělat ukvapená rozhodnutí v hlubokých emocích. Nezačínejte tím, že manžela vyhodíte z bytu, že mu dáte ultimátum. Nezačínejte si balit kufr, nepopouzejte děti vůči manželovi a určitě nevolejte milence a nic s ní neřešte.

Pokud sama víte, že nebudete schopná to aspoň trochu racionálně řešit, měla byste se nejprve snažit se nějakým způsobem zklidnit. Svěřte se kamarádce, běžte si zaběhat, něco si kupte. Snažte se dostat do stavu, kdy budete schopna věci řešit tak, aby to mělo hlavu a patu a aby se něco vyřešilo.

Na nevěře se podílejí oba dva

Uvědomte si, že nevěra je v drtivé většině případů důsledek něčeho, na čem jste se podíleli oba dva. Nemůžete se chovat jednostranně. Nemůžete říci, že on je jediný viník a vy jste jen tou poškozenou. Tak to není a pokud se tak budete chovat, je to jen cesta do pekel a nic se nevyřeší.

Jak to začít řešit?

Je zcela zásadní, abyste se nejprve zklidnily a pochopily, že na nevěře jste se podíleli oba.

Uvědomte si, že pokud to chcete skončit, je třeba odejít. Pokud ale chcete zůstat a snažit se vztah zachránit, musíte se chovat tak, abyste problém neprohlubovaly.

Pokud vám byl nevěrný proto, že byl dlouhodobě s něčím nespokojený, rozhodně se to nevyřeší tím, že mu budete naznačovat, že jen on je ten špatný, že on je ten viník a že jen a pouze on by to měl teď napravovat a vy nic.

Pokud tak budete činit, pouze tím budete naplňovat špatný princip, kvůli kterému k nevěře došlo.

Pokud nevěra stále probíhá, musíte se dohodnout, jak to budete řešit. Buď to ukončíte, nebo chcete zůstat.

Přechodné období

Pokud se rozhodnete, že chcete zůstat a snažit se vztah zachránit, měli byste se dohodnout, kolik času tomu dáte. Měl by to být kompromis nejsou reálné dva dny, ale ani dva roky.

Společně stanovte termín, do kterého se váš manžel musí vyjádřit, jestli chce s vámi zůstat. Pokud vám manžel řekne, že potřebuje čas, dohodněte se na přechodném období a domluvte se, jak se v průběhu tohoto období budete k sobě chovat. Jasně se dohodněte, co se může a co ne, co budete řešit. Určitě se v průběhu tohoto období o nevěře nebavte a nevyčítejte.

Během tohoto období byste se měli spíše podporovat nebo být k sobě přinejmenším neutrální.

Vy se k manželovi nechovejte špatně, nevyčítejte mu to, ale ani byste se neměla najednou přehnaně snažit být úžasnou manželkou. Nesnažte se uhodnout, jak on by chtěl, abyste se chovala, bylo by to nepřirozené. Mohl by to brát z vaší strany jako pokus o manipulaci. Ve vztahu mu něco dlouho chybělo, dlouho to nešlo, ale teď najednou zjistil, že po nevěře to jde.

Tomuto se vyhněte. Má to přesně opačný efekt a manžela to spíše ještě odradí. Pokud se váš manžel do daného termínu rozmyslí, že s vámi chce přeci jen zůstat, měli byste se oba dva zaměřit na vaše potřeby ve vztahu a především na komunikaci. Měli byste si vytvořit partnerskou dohodu a důsledně ji dodržovat.

Snažte se společně určit, co bylo příčinou nevěry. A jakmile to zjistíte, dohodněte se, jak tyto příčiny odstraníte či napravíte, aby se už nikdy podobný problém neopakoval.

Pokud máte i přes výše zmíněné stále problém, jak se zachovat poté, když zjistíte, že vám byl partner nevěrný, nevěšte hlavu. Nemáte se za co stydět. Je to komplikovaná a extrémně bolestivá životní situace, kterou člověk nečeká. Nebojte se požádat o pomoc odborníka. Kontaktujte mě a já vám pomohu tuto těžkou životní zkoušku překonat a poradím vám, co potřebujete vědět a udělat, abyste mohla opět žít šťastný a spokojený život.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

12 komentářů u „Nevěra manžela jak se zachovat

  Hana Leden 27, 2015

  Dobrý den,
  jsem s manželem 40 roků. Posledních 5 let udržuje poměr s podstatně mladší ženou. Podváděl mě celý život. Dostalo mě to loni dokonce do psychiatrické léčebny. Nejsem schopna mu odpustit. Poraďte prosím, jak s ním mám komunikovat. Tohle mi nikdy nešlo.
  Děkuji.
  Kateřina Duben 16, 2015

  Dobrý den,
  dozvěděla jsem se o partnerově nevěře. Jsme spolu přes 10 let, máme dvě děti 8 a 1 rok. Poslední dobou manžel chodil hodně pryč s přáteli. Pak jsem zjistila, že má jinou ženu. Myslím, že od nás nechce odejít, pořád plánuje společnou dovolenou, stavba domu je na spadnutí….ví, že to vím a já nevím jak se teď zachovat. Nechci křičet, dělat peklo, už kvůli dětí. Vůbec nevím co dělat, protože se o tom se mnou bavit nechce. Nechci rozebírat tu ženu, protože si myslím, že čím míň vím tím líp pro mne. Ale nechce mluvit ani o nějakém řešení. Jen řekl ať mu dám pokoj.
  Děkuji
   Karel Chába Duben 22, 2015

   Dobrý den, souhlasím, že se nemáte ptát na tu ženu a mluvit o ní. To nic nevyřeší. Také kvituji vaši snahu se bavit o tom, co se stalo, a jak to vyřešit. Je to velmi podstatné, neb pokud byl nevěrný, tak k tomu měl (subjektivně z jeho strany) důvod a ten může trvat i dále. Nebyl vyřešen. Teď je otázkou, proč se o tom nechce bavit. Stydí se? Bojí se vyčítání? Jiné věci, které vy děláte špatně a tím ho odrazujete? Nevěří vám, že se může svěřit? Nad tím se zamyslete, a pokud je něco špatně z vaší strany, tak to změňte. Dále mu vysvětlete, že chcete zlepšit vztah a cítit se bezpečně, že to nechcete nechat jen tak a bát se, že zase budete mít krizi. Dělejte to, že mu popíšete své pocity, jak se cítíte bezmocná, když to neřešíte. Jen své. Nijak ho do popisu nevtahujte. Nemluvte o jeho chybách, povaze atd. Cílem je jen to, aby pochopil, jak se vy cítíte a začal chtít situaci řešit.
  petra Srpen 12, 2015

  Dobrý den,můj 15letý syn“ nachytal“ manžela s mojí dobrou kamarádkou ,která k nám jezdila na každý víkend cca:1 rok. v té době jsme s manželem procházely krizí a tímhle to vygradovalo. Udělala jsem vše co se nemá :vyčetla atd., manžel odešel ale po týdnu se vrátil a rozhodl se vztah který trval 5 měsíců ukončit, bohužel představil ji i svým rodičům kterým se líbí a já s nimi nevycházím.Nyní procházíme týden tím,že nás milenka bombarduje voláním ,sms, rodiče manželovi také vyčítají a já mezi tím s dětma „plavu“.Chtěla bych aby vše opět klapalo, chci odpustit ale při představě že by se mě měl dotknou je mi na zvracení. Mám ho ráda ale to co udělal dětem,mě nevím zda za těch 17 let stojí.
   Karel Chába Srpen 19, 2015

   Dobrý den, chápu, jak se cítíte, i to, jak je vám z manžela, když se vás má dotknout. Nicméně věřte, že tyto pocity jsou většinou dočasné a je velká pravděpodobnost, že úplně odezní. Ve vaší situaci by bylo ideálním řešením, abyste přišli na sezení. Ve stavu, kdy si vyčítáte, kdy každý věříte té své pravdě, se vám bude jen těžko hledat řešení. Rád vám pomohu.
  Dagmar Leden 16, 2016

  Manžel mě byl nevěrný teď jsou kamarádi,ale asi má další vztah. Zeptala jsem se ho ale zatloukat,vím to na 95% ale nevím zda to skončilo. Máme tři děti jsem nešťastná a nevím jak se knemu zachovat. Po našem rozhovoru se chová jinak lip…i sex je častěji ale nevím jestli to na mne nehraje. Mám se ptát nebo dělat že se nic nestalo a čekat co bude. Nechci žít tak že on bude si užívat doma vyprano navareno…ale asi se pravdu nedozvim. Prosím jak dal se chovat jak fungovat jsem bezradna. Máme dluhy hypotéku a tak si myslím že nechce odejít taky kvůli tomu… Ale já nechci žít takovej život,to zadsi rozvod,ale co děti 16,10a5 let. Nevěru neuznává ale odpustila jsem. Děkuji za odpoved
   Karel Chába Leden 21, 2016

   Dobrý den, nedělejte, že se nic neděje. Pracujte na příčinách, proč se to děje. Jeho nevěry mají nějaký důvod a na to se musíte zaměřit. Zároveň vám ale nijak nepomáhá, když ho podezíráte a nedělejte to. On pak nemá důvod se snažit a může tím trpět. Pokud nic nebude chtít řešit, tak se to nevyřeší a je lepší se rozvést.
  Dáša Červenec 18, 2016

  nedávno jsem si přečetla jeho zprávy na e-mailu kde si dopisoval s milenkou. Všechno popřel a zapírá pořád. Je doma v důchodě a Já chodím do práce od osmi do pěti hodin. Má spoustu času a neústále vysedává u počítače. Zrovna dneska se stalo, že šel s kamárady na pivo a Já mu volala , jenže si zapomněl vypnout telefon a ja si tak vyslechla celý rozhovor který vedl s jednou dotyčnou a podle toho co si říklai , tak spolu taky něco měli. Davala jsem našemu vztahu ještě nějakou naděj, ale asi to nepůjde. Jsem jeho jistota a bezpečí, má navařeno a podobně. Nevím si s tím rady a vše se podepisuje na mém zdráví, bolí mě slinivka a mám další problémy.Navíc máme v osobním vlastnictví byt a on se ne
   Karel Chába Červenec 27, 2016

   Dobrý den, pokud zapírá a nic nechce řešit, nespoléhejte na to, že on něco změní, aby vám bylo lépe. V případě, že chcete být v pohodě a zdravá, vy sama musíte věci vzít do svých rukou a zařídit se tak, abyste byla spokojená. To někdy znamená odejít. Vy musíte být tím „hybatelem“.
  Klara Leden 30, 2018

  Dobrý den,manžel mi byl dlouhodobě nevěrný cca 4roky. Jsme spolu 20let.Tvrdí, že tam v tom nic nebylo jen mužská potŕeba.Řešil tak náš společný problém podle svého.Pokud jsem si chtěla o našem vztahu promluvit,tak jsem byla pořád ja ta špatna.Ve vztahu jsem se dlouhodobě citila na vše sama cca 10let.Schazel se s vdanou paní, ktera ma svoji rodinu. Všichni se velmi dobře zname a casto se stalo, ze se jejich rodina objevila v nasi blizkosti.K pani jezdil manžel domu a k nam jezdili tez v našem autě se pomilovat.Pokud mi manžel zavolal na tel., chtěl se jen informovat kde jsem,aby nebyli rušeni. 1rok 1/2 je moc hodny a slibuje, ale ja se v tom plácám.Co říkáte na 4lety vztah? Bylo to bez lasky?
   Karel Chába Únor 2, 2018

   Dobrý den, řešíte něco, co není důležité. Podstatné je to, že by byl nevěrný, respektive, že máte dlouhodobě problémy. Mělo by vás zajímat, proč je máte, jaké jsou příčiny krize, a jak krizi, příčiny řešit. Na to se zaměřte.
Omlouváme se, komentáře a poradna jsou dočasně vypnuté. V případě, že potřebujete vyřešit svůj partnerský problém, můžete využít služby písemné konzultace. Pro více informací klikněte zde.