Nacházíte se ve vztahu, kdy s vámi váš partner přestal komunikovat a řešit problémy? Takováto situace může být velmi náročná a ještě težší může být vašeho partnera opět přimět ke společné komunikaci. Nicméně je to možné a pojďme se podívat jak na to.  

Co to je partnerská komunikace?

Než se v dnešním článku dostanu k tomu, jak přimět partnera ke komunikaci, rád bych nejdříve vyjasnil samotný termín „komunikace“. Co to přesně je komunikace? K objasnění mě vede fakt, že se dnes a denně setkávám s tím, že si lidé zásadně pletou komunikaci s pouhým mluvením. Nejde zde o slovíčkaření, ale jde o to, že drtivá většina lidí spolu jen mluví a nekomunikuje spolu, což je zásadní rozdíl, kterého si ovšem nejsou sami vědomi.

Mluvení nemá žádná pravidla, mluvení si každý z nás může vysvětlovat jinak. Mluvení je vlastně jako válka, kdy si každý můžeme dělat, co chceme, vzájemně se obviňujeme a snažíme se přesvědčit druhého o tom, jak bychom mluvit měli. Mluvení v sobě skrývá spoustu chyb, které si neseme z dětství, ale o kterých nevíme a pak si mylně vykládáme to, že jsme se v konci na ničem nedohodli, jako chybu a neochotu komunikovat. Mluvením bohužel partnera ke komunikaci nepřimějeme.

Při mluvení nejsou oba dva naladěni tak, že chtějí problém řešit. Spíše jsou sebestřední a zajímají se nejen o to, jak uspokojit své potřeby, a není pro ně až tak důležité, jak uspokojit potřeby svého protějšku. Komunikace naopak znamená, že oba používáte stejná pravidla, kterým jste ochotni se naučit. Tyto pravidla najdete v článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace. Následováním těchto pravidel se vám může podařit přimět vašeho partnera k tomu, že s vámi bude chtít opět komunikovat, protože ucítí užitek z toho, že pravidla používáte. 

Komunikace je hlavně o práci na sobě samotných

Komunikovat neznamená tedy jen přímo filozofii toho, že komunikace nemá vítěze, že musíme tvořit kompromis, ale komunikovat také znamená ochotu odhalit svému partnerovi své slabiny, které se naopak při mluvení snažíme ukrýt a bráníme si je. Toto je ovšem potřeba absolvovat, abychom se někam posunuli, abychom se vzájemně pochopili, a abychom se k sobě vzájemně přiblížili. 

Komunikace ale především znamená ochotu pracovat na vlastní osobnosti, abychom se v debatách posunuli v těch situacích a místech, kde se pravidelně v debatě zasekáváme a nejsme schopni se právě posunout dále. Toto se děje, protože každý máme jiný názor na to, jak něco udělat a nikdo z nás nejsme ochotni ze strachu tomu druhému vyhovět. Bohužel se stává, že tento problém jsme schopni řešit i po celou dobu našeho vztahu a nikam se neposouváme, svého partnera ke komunikaci nepřimějeme.

Jaké jsou nejčastější důvody toho, že s vámi partner nechce komunikovat, a jak ho k tomu přimět:

  • Je to rozdíl ve vnímání, kdy partner teoreticky může být spokojen a nerozumí tomu, že vás něco trápí, nerozumí tomu, proč byste o něčem měli komunikovat nebo se komunikaci učit. Můžeme to přirovnat k tomu, že partner je v ráji a vy jste v pekle a neumíte svému protějšku vysvětlit, že vy žijete v pekle, on vám to není zase schopen uvěřit. Toto neděláte ani jeden z vás schválně.


  • Dalším důvodem, proč s vámi partner nechce komunikovat a nemůžete ho k tomu přimět je to, že s vámi má nějakou špatnou zkušenost, kdy se vám třeba v něčem svěřil nebo po vás něco chtěl, a vy jste mu často, nevědomě nevyhověli nebo jste ho něčím zranili. On se do sebe uzavřel a zanevřel tak na komunikaci s vámi, a proto ho dneska nemůžete přimět k tomu, aby s vámi komunikoval. Sem patří i to, že partner už může být unaven vašimi věčnými diskuzemi. To se většinou týká mužů, kteří nechápou, proč na ně žena neustále tlačí, že chce něco řešit, když to stejně nikam nevede. Toto mají naučené na základě předešlých zkušeností, ze kterých byli akorát naštvaní a nevzešlo z nich nic dobrého, takže už rezignovali na to, aby se něco řešilo.


  • Partner může mít obecně problém s tím se svěřovat, protože je nastaven tak, že nevěří sám sobě a má o sobě silné pochybnosti, kterých si ale nemusí být vědom. V jiném případě je nemusí projevovat vůči vám, prostě nevěří lidem obecně, je do sebe hodně uzavřený, vše v sobě dusí a s ničím se nesvěřuje. To vše z důvodu, že tuto taktiku považuje po celý svůj život za bezpečnější a nejúčinnější. Jinou taktiku nezná, jiné možnosti nevěří, proto je pro něj těžké tuto taktiku změnit.


  • Poslední a nejčastější variantou je, že bohužel váš protějšek si může být vědom toho, že máte problém, ale z nějakého svého důvodu nemusí být ochoten vám vyhovět. Může z toho pro sebe nějakým způsobem čerpat, v rámci vlastních pohnutek, a tuto situaci a váš stav může považovat za pro sebe vyhovující.

Požádejte partnera o pravidelná setkání na komunikaci mezi sebou

Je tedy zřejmé, že u první varianty, kdy chcete partnera přimět ke komunikaci, musíte partnera požádat o to, abyste si spolu několikrát pravidelně sedli a popište mu, co se ve vás odehrává. Zkuste mu zprostředkovat, jak žijete ve svém vnitřním světě, co cítíte, a jak co prožíváte. Popište mu to způsobem, kdy budete mluvit jen o sobě, budete popisovat jen svůj svět a nebudete vůbec mluvit o tom, co váš protějšek dělá nebo nedělá. Nicméně než se do tohoto pustíte, udělejte si sami za sebe přípravu, nejlépe písemnou formou, v rámci které rozvedete své pocity co nejvíce do hloubky a do šířky. 

Je totiž častou chybou, že lidé popíší své pocity velmi obecně a jejich partner se do nich nedokáže vžít. Například řeknou svému protějšku, že už se dlouho necítí dobře, ale nejsou schopni více popsat, co to přesně znamená to, že se necítí dobře. Je tedy nutné, v jakémsi pomyslném příběhu partnerovi popsat příklad toho, co to znamená, když se necítíte dobře

Například můžete chronologicky popsat, jaké máte dny od probuzení, co prožíváte, na co myslíte, jak je pro vás těžké vstávat, jak je pro vás těžké něco přes den dělat, jaký to na vás má dopad, nebo čeho se bojíte a tak dál. Tímto způsobem půjdete svému partnerovi příkladem a jistě i jeho přesvědčíte o nutnosti s vámi komunikovat.

Při nácviku komunikace si nechte od partnera dát zpětnou vazbu

Až toto řeknete svému partnerovi, nechte si o něj dát zpětnou vazbu. Nechte si od svého protějšku vlastními slovy popsat, co se od vás dozvěděl. Jde pouze a jen o popis toho, co si myslí, že jste mu popsali. V žádném případě nejde o jeho vlastní názor na situaci. Z toho vám pak bude jasné, do jaké míry se do vás vžil, a zda vás pochopil. Pokud ano a naučíte se takto společně komunikovat, můžete opakovaně informace doplňovat a bavit se o nich tak dlouho, dokud se do vás váš partner opravdu nevžije a nepochopí, jak důležité je, abyste spolu začali komunikovat touto formou.

U druhé a třetí varianty je potřeba požádat vašeho partnera o to, aby vám sdělil jaké s vámi má zkušenosti. Neberte si to osobně, neútočte za to na něj. Jde o to, aby vám sdělil, proč je pro něj tak těžké se vám svěřovat. Rozhodně nejde o to, aby vás tím zranil nebo vám ublížil. Hledejte způsoby, jak to vyřešit, jak se mu v dobrém slova smyslu podřídit, a jak mu vyhovět. Nastavte si pravidla tak, aby s vámi partner byl schopen začít o věcech komunikovat, abyste vyřešili překážky z minulosti, které vám brání v tom, abyste přiměli partnera ke komunikaci.

Partnera přimějete ke komunikaci i tím, že se o něj budete zajímat 

Často to tedy znamená, že po nějakou dobu budete chtít partnerovi pomoci, budete se zajímat o jeho starosti a bolesti a budete naplňovat jeho potřeby. Teprve poté se můžete dostat k tomu, že ho přimějete, abyste spolu začali opět a správně komunikovat.

Pokud se ale nacházíte v situaci, kdy s vámi partner odmítá komunikovat proto, že mu vyhovuje, jak špatná situace mezi vámi je, tak jsou veškeré vaše snahy z předchozí varianty marné. Partner je nebude akceptovat a bude vše nadále zcela odmítat. Je i možné, že je bude různě sabotovat a bude se různě vymlouvat, že žádný problém nemáte, bude se  vás snažit ovládat a manipulovat. Pak máte jistotu, že vás se týká právě tato čtvrtá a poslední varianta a měli byste sami za sebe zvážit, zda v takovém vztahu s partnerem chcete zůstat. Není totiž možné přimět ke komunikaci někoho, kdo to sám nechce, nebo kdo využívá toho, že spolu komunikovat neumíte a máte mezi sebou problémy.

Pokud se nacházíte v obdobné situaci a stále si nevíte rady, jak tuto situaci řešit, nejste si jistí ani po přečtení tohoto článku, pak se na mě neváhejte obrátit. V odkazu si můžete vybrat jednu z možných konzultací – konzultace.

autor článku: Karel Chába