Lámete si hlavu s tím, proč se ve vašem spokojeném vztahu vyskytla nevěra? V následujícím článku se dozvíte informace, které vám mnohé vaše otázky zodpoví.
Nevěra? Ve spokojeném vztahu horší než v tom rozhádaném
Čím méně od svého protějšku čekáme nevěru proto, že mu bezmezně věříme, tím je samozřejmě nevěra ve spokojeném vztahu bolestivější a víc nás zaskočí. Ve spokojeném vztahu hraje navíc roli ještě další věc, a to je fakt, že je složité si v sobě nevěru uzavřít, odpustit ji a jít dál. Je to z toho důvodu, že nemůžeme pochopit, proč se to stalo. Nemůžeme pro sebe najít odpovědi, protože jsme doteď žili v pocitu, že všechno je v naprostém pořádku.
Realita je ale taková, že lidé nejsou jen černí nebo bílí, že vztahy nejsou jen černé nebo bílé. Věci, vztahy, lidé, to všechno je velmi složité. To, že žijeme ve spokojeném vztahu, si bohužel může myslet jenom jeden z nás. Není neobvyklé, že když nevěru řeším s partnery, jeden z nich se přizná, že se už dlouho cítil nespokojený. Druhého ale přiznáním nechtěl zraňovat, protože svůj protějšek považuje skoro za bezchybný a nespokojenost dával za vinu spíše sobě. Nebo ji nechtěl přiznat, protože si nevěděl rady, jak by situaci následně řešili.
I nevěra ve spokojeném vztahu má své příčiny, najděte je
Nevěry se ale samozřejmě stávají i ve spokojeném vztahu, v němž se za spokojené považují oba dva partneři. O to těžší pak je se s nimi vyrovnat, protože pár často není schopen najít příčiny, proč k nevěře došlo. Nevěrný opravu může říkat věci, tak jak je cítí, jak je vidí, a opravdu nemusí rozumět tomu, proč to udělal. Pak jsou ale i případy, kdy je to jen výmluva, kouřová clona, kdy nevěrný příčiny jen skrývá a zastírá.
Je třeba si uvědomit, že každé lidské chování má své příčiny. Vše, co děláme, veškeré naše konání je motivováno a vychází z nevědomé části naší mysli.
Po příčinách nevěry ve spokojeném vztahu pátrejte
Jako příklad můžu uvést nevěru ve spokojeném vztahu, která vznikla jako reakce na nějakou těžkou událost. Mohli jste ji prožít klidně už dávno, třeba i rok před tím, než se nevěra opravdu stala. Problém s takovou těžkou událostí ale často je, že lidé se přepínají, nechtějí si přiznat, že je tolik zasáhla. Nebo si myslí, že nemají právo se jí dále zabývat, protože se musí věnovat rodině nebo vydělávat peníze, aby ji zajistili. Lidská mysl vydrží opravdu hodně a dokáže se s kdečím vyrovnat. Otázka ale je, jakou cenu za to zaplatíme.
Můžeme mít tedy pocit, že událost, která nás velmi zasáhla, máme už vyřešenou. To si ale myslíme jen vědomě. Nevědomí situaci často stále potřebuje řešit, a proto může dojít k nevěře i ve spokojeném vztahu. Nevěrný si jí něco dokazuje, odreagovává se, chce v sobě vyvolat velmi silné pocity hodnoty nebo vzrušení. Ty totiž následně překrývají událost a negativní pocity s ní spojené, které v sobě člověk popírá. Nedokázal se s nimi zdravě vyrovnat v rámci své psychiky, a proto došlo k nevěře.
Důvodů a příčin, proč dochází k nevěře ve spokojeném vztahu, je samozřejmě mnoho. Jde nicméně o to upozornit na to, že i vztah, který se může jednomu nebo oběma partnerům jevit jako opravdu spokojený, může mít na pozadí trhliny, o kterých opravdu nevíte (nebo o nich ví jen jeden z vás).
Vstoupila nevěra do vašeho spokojeného vztahu? Učte se komunikovat
Klíč k tomu, abyste se posunuli, je v hledání příčin, v komunikaci a ve snaze o větší blízkost.
Měli byste se tedy domluvit na tom, že odteď si každý týden pravidelně sednete a budete se bavit o tom, co se stalo. Snažte se zmapovat minulost, klidně i rok nazpět. Mluvte o tom, co koho zranilo, co koho vyčerpalo, s čím v sobě bojoval. To proto, že opravdu každá nevěra má svoji příčinu.
Abyste se o takových tématech mohli opravdu otevřeně bavit, měli byste se dohodnout také na pravidlech vašich diskuzí. Protože vaše diskuze musí být hlavně o velké transparentnosti, upřímnosti. Nemůžete se jeden druhému otevřít, pokud se budete bát, že druhý nepřijme to, co mu řeknete. Proto se nejdříve musíte dohodnout na tom, jak s takovými informacemi nakládat.
Dohodněte se na pravidlech komunikace a dodržujte je
Základním pravidlem by mělo být, že ten, kdo bude právě mluvit, by se měl snažit mluvit jen o sobě. Nebude dehonestovat protějšek ani to, co dělá nebo nedělá, jaký je nebo není. Těchto informací byste se měli vyvarovat.
Naopak ten, kdo bude přijímat, by se měl zavázat k tomu, že svému protějšku nebude vymlouvat nic, co řekne. Pokud by k tomu docházelo, partner by si připadal tak, že informace, které podává, nemají hodnotu, že hodnotu nemá ani on.
Z toho vyplývá, že byste se o nevěře rozhodně neměli bavit hned. Nikdy byste se pak neměli bavit o tom, jaké to bylo, kde to bylo, kdy to bylo. Na to se musíte připravit tak, že zlepšíte svoji komunikaci, zraněnou důvěru a naučíte se k sobě více přibližovat. Tím budete svůj vztah zase zpevňovat, budete získávat dovednosti, s jejichž pomocí nevěru zvládnete. Nepospíchejte, dejte si opravdu na čas, abyste se k sobě naučili zase více přiblížit.
Negativní téma? Držte se ho, s nevěrou ve spokojeném vztahu se vyrovnáte lépe
U každého tématu, ve kterém budete cítit negativní emoce a nebudete si schopni porozumět, vydržte. Bavte se o všem, co vás k němu napadne, bavte se o něm tak dlouho, dokud neodejdou nebo nezeslábnou negativní emoce. Dokud nezačnete mít pocit, že jste se k sobě přiblížili, že si rozumíte, že v tom tématu se na sebe už tolik nezlobíte, že už vás nezraňuje. Teprve když budete schopní se k sobě takovouto diskuzí přibližovat, pochopit se, empaticky se do sebe vcítit, můžete přejít na téma nevěry jako takové.
Nevěra ve spokojeném vztahu je příležitostí k tomu, abyste odstranili překážky, které v něm doteď byly, a abyste ve spokojeném vztahu mohli opět žít.
Potýká se váš spokojený vztah s nevěrou? Je situace nad vaše síly a ani po přečtení článku si nevíte rady? Neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím. Rád vám s tím pomohu.
autor článku: Karel Chába