Partner vás podvedl s bývalou partnerkou a vy nevíte, co máte dělat? Chcete si ujasnit, co to může znamenat, jaké k tomu měl důvody? Toto a informace o tom, jak situaci řešit, najdete v následujícím článku.

Nevěra s bývalou partnerkou bolí, ale často se přeceňuje

Nevěra, když se o ní dozvíme, je samozřejmě věc velmi bolestivá a působí na nás tak, že často ztrácíme sebevědomí a máme pocit, že jsme ztratili také veškerou důvěru v partnera. Nicméně to, že nás partner podvedl s bývalou partnerkou, je mnohdy také hodně přeceňováno. Je to z toho důvodu, že k podvodu s bývalou partner často nemusel mít takové důvody, které předpokládáme, ani to nemusí znamenat, že nás chce opustit a vrátit se k ní, že ona je v něčem lepší. Často to je bohužel mnohem „jednodušší“: šlo jen o to, že bývalá partnerka byla dostupná, že podvést nás s ní bylo jednoduché, že partner si nemusel hledat jinou milenku.

Za podvodem s bývalou může být nevyrovnanost i nízké sebevědomí

Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou nejčastější důvody toho, že vás partner podvedl s bývalou partnerkou. Tím prvním je to, že si partner chce dokázat, že o něj jeho bývalá partnerka má stále zájem. Tam se většinou spojují dvě věci. Ta první je to, že partner nemusí být zcela vyrovnán s rozchodem a je jedno, jestli se to stalo před pár týdny nebo měsíci a vy jste spolu teprve krátce, nebo jestli je to už po letech. Někdo nemá v situaci jasno a není s ní bohužel srovnán ani roky po rozchodu s bývalou partnerkou.

Za druhé pak svoji roli hraje i sebevědomí dotyčného, tedy to, že si není jistý sám sebou a tím, že vás podvedl s bývalou partnerkou, si jen něco dokazuje a chce si ověřit, že o něj má ještě zájem. V tomto případě to, že vás partner podvedl se svou bývalou partnerkou, nezbytně neznamená, že vás chce opustit.

Podvodem s bývalou si něco dokazuje

Dalším nejčastějším důvodem k podvodu pak bývá to, že partner je nějakým způsobem závislý na sexu s bývalou partnerkou. Sex s ní pro něj má kouzlo i proto, že je pro něj už nejistá. Tím, že už spolu nejsou, je nabuzen a chce se s ní opakovaně intimně stýkat. Stejně jako v předchozím případě může být i za tímto motivem touha něco si dokázat.

Většina lidí, kteří to vnímají tak, že jde o sex, ale sama od sebe není schopna rozpoznat, že na pozadí je i něco jiného, snaha dokázat si, jaký jsem a že mě bývalá partnerka ještě chce. Ani toto neznamená, že by se s vámi partner chtěl rozejít a opustit vás, i tak je to ale situace samozřejmě velmi bolestivá.

Podvod s bývalou partnerkou coby odraz problémů ve vztahu

Jedním z nejfrekventovanějších důvodů toho, že vás partner podvedl s bývalou partnerkou, bývá to, že se něco děje mezi vámi, ve vašem vztahu. Bývalá partnerka je přitom ochotná partnerovi naslouchat, utěšovat ho a dávat mu pocit, že není na světě sám, dodává mu hodnotu a pocit bezpečí a vědomí, že je tady někdo, kdo o něho má zájem.

V tomto případě pak není důvodem prvního kontaktu s bývalou partnerkou často sex, ale touha po pocitu jistoty a hodnoty, vědomí, že na situaci není partner sám. Aniž by si to tito lidé často uvědomovali, bývalá partnerka jim tímto pomáhá zvládat úzkost z krize, kterou prožívají. Je-li toto důvod toho, že vás podvedl s bývalou partnerkou, pak bývá často propojen s tím, že partner uvažuje o tom, že by vztah s vámi ukončil a odešel.

Je nerozhodný, proto vás podvedl s bývalou partnerkou

Tímto jsme se dostali k poslednímu důvodu, a sice tomu, že partner si není jistý tím, s kým má být, jestli s vámi, nebo s bývalou partnerkou, je nerozhodný. Tato nerozhodnost může mít samozřejmě spoustu důvodů, může jím být třeba to, že váš vztah je teprve na začátku a partner ještě s rozchodem s bývalou partnerkou není vyrovnaný a uvažuje nad tím, kdo by pro něj byl lepší.

Toto dělají často lidé, kteří si jsou sami sebou nejistí a myslí si, že si mohou vybírat mezi jedním a druhým ve smyslu toho, že jeden z nich je lepší a že ten jim zajistí život, po kterém touží. Tak to samozřejmě není: problém není v partnerovi, ale v tom, kdo touto nerozhodností trpí.

Podvedl mě s bývalou. Co mám dělat?

Jak tedy postupovat v okamžiku, kdy se to, že vás partner podvedl s bývalou partnerkou, dozvíte? Určitě si vyčleňte čas na to situaci strávit, uvědomit si, co chcete. Nedělejte žádná unáhlená rozhodnutí. Pokud spolu bydlíte, nevyhazujte partnera z bytu, nechte emoce vychladnout.

Silně vám doporučuju, pokud jste s partnerem teprve na začátku vztahu, abyste si pořádně rozmyslela, jestli i přes to, že vás podvedl s bývalou, s ním chcete zůstat. Začínat po týdnech či několika málo měsících vztah s tím, že vás partner podvedl, není rozhodně ideální a mohlo by se to s vámi táhnout i dál.

Podvedl mě s bývalou, i tak chci zůstat

Pokud se po prvním šoku rozhodnete, že byste s partnerem, který vás podvedl s bývalou, chtěla zůstat, zvláště pak tehdy, jste-li spolu už několik let, jste manželi, nebo dokonce máte děti, zjistěte v první řadě, jestli chce partner situaci s vámi vůbec řešit. Pokud se vymlouvá na takové věci, že o nic nešlo, že se jednalo o jednorázovou záležitost, že to nic neznamenalo atd., buďte si jistá, že kromě toho, že vám byl nevěrný a že mu jen tak už neuvěříte, ukazuje vám tímto chováním také to, že není partnerem do nepohody a do velkých problémů a není ochoten se k věcem postavit čelem a řešit je s vámi.

To znamená, že vám svým způsobem tím, že vás podvedl s bývalou partnerkou, posloužil a vy teď víte, co je zač. S takovým partnerem se nikdy nemůžete nikam posunout a v budoucnosti, až dojde na skutečné problémy, bude vše ještě horší. Pak vám opět doporučuju, abyste se zodpovědně rozhodla, jestli vám pokračování ve vztahu stojí za to. Uklouznout můžeme každý, ale pokud s vámi partner problémy řešit nechce, nemáte šanci se nikam zdravě posouvat.

Bavte se o tom, proč vás s bývalou podvedl

V případě, že partner o řešení zájem má, má samozřejmě smysl bavit se o tom, jaké byly příčiny toho, že vás podvedl s bývalou partnerkou. Je důležité nejprve se dohodnout na tom, že věci chcete opravdu řešit, že si nad problém opakovaně sednete, teprve pak byste se měli bavit o příčinách toho, co se stalo.

Dejte tomu čas, je opravdu důležité u toho tématu vydržet a uvědomit si, že naše mysl není tak přímočará, aby nám ze svých zákoutí vydala vše hned. To znamená, že partner někdy opravdu bude potřebovat více času a to, abyste více a do hloubky diskutovali a snažili se přijít na skutečné důvody toho, proč vás s bývalou partnerkou podvedl. Ne každý to hned přesně ví, zjistit to není často tak jednoduché.

Při této diskuzi se snažte fungovat jako tým, a to i přesto, že vás může a bude zraňovat to, co se dozvíte. Snažte se na sebe vzájemně neútočit kvůli obsahu toho, co si řeknete, ale naopak se na to pokuste podívat tak, že máte společný problém, který společně chcete vyřešit.

Podvedl vás s bývalou? Pracujte na upřímnosti a transparentnosti

Klíčová je přitom upřímnost a transparentnost. Když už vás partner podvedl s bývalou partnerkou, důležité je, abyste problém dál neprohlubovali. Dohodněte se na pravidelných setkáních, ale zkuste se domluvit i na tom, za jakých podmínek byste opravdu mohli ve spojení s touto situací posunout svou transparentnost a upřímnost.

Vždycky, když podobná situace nastane, musíte být ochotni učit se novým dovednostem, případně stávající dovednosti prohlubovat, jinak se nemůžete posunout. Dohodněte se tedy na tom, jak budete vaši upřímnost a transparentnost prohlubovat. Ujasněte si, co by kdo potřeboval k tomu, aby byl ochoten více a lépe se druhému svěřovat, aby byl ochoten více a lépe mluvit o tom, čeho se bojí, za co se stydí, zda a jaké pocity viny cítí, v čem si myslí, že selhává, a tak dále. Toto jsou důležité věci, které budete muset v souvislosti s nevěrou řešit. Následně se samozřejmě dohodněte na tom, jak příčiny toho, že vás partner podvedl s bývalou partnerkou, vyřešit.

Podvedl vás partner s bývalou partnerkou a vy si ani po přečtení článku nejste zcela jistá, co dělat? Nevíte, jestli odejít či zůstat, jak spolu komunikovat, abyste problém vyřešili a situace se už nikdy neopakovala? Obraťte se na mě, rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací.

autor článku: Karel Chába