Oznámil vám partner či partnerka, že už s vámi dál nechce být, že se s vámi rozchází? Každý, kdo už někdy v takové situaci byl, vám potvrdí, že to je jeden z nejhorších pocitů, které můžete prožít. Bez nadsázky se jedná o jednu z nejnepříjemnějších životních situací a málokdo se s tím umí snadno a rychle vyrovnat. Rozchod může přijít náhle a bez očekávání, nebo jste už možná nějakou dobu tušili, že se k tomu schyluje, ale nebyli jste si jisti. Ať tak, či tak, teď se pro vás rozchod stal realitou a vy se s ním chtě nechtě budete muset nějak vyrovnat.

Vyhněte se po rozchodu zbytečně prodlužovanému utrpení

Spousta lidí má problém se s rozchodem vyrovnat. Buď nevědí, jak na to. Nebo se sami záměrně dlouho udržují v pocitu sebelítosti a v naději, že si to ten druhý rozmyslí, uvědomí si, jak jsou úžasní a vrátí se k nim. Po rozchodu můžete trpět krátce, nebo se porozchodová bolest s vámi může táhnout dlouhé měsíce a v některých případech i roky.

Je velice obtížné s takovou bolestí dlouhodobě žít a fungovat. Většině lidí to pak působí komplikace v osobním i pracovním životě. Kamarády a rodinu dříve či později přestane bavit neustálé stěžování a probírání vztahu a rozchodu. V práci pak takoví lidé mívají problémy se soustředit, což se projevuje na kvalitě práce a nedodržováním termínů. Tomuto se po rozchodu jistě chcete vyhnout.

Ale jak dlouho bude vaše bolest trvat, to skutečně záleží jen a pouze na vás.

Snažit se po rozchodu o návrat?

Mnoho lidí se po rozchodu zaměřuje na to, že chtějí toho druhého získat zpět. Nejsou schopni myslet na nic jiného. V hlavách si vytvářejí různé nereálné konstrukce a představy, které je v tomto utvrzují a podporují. Nejsou schopni si připustit, že je vztahu opravdu konec. Místo toho se snaží hledat a vymýšlet způsoby, jak toho druhého přesvědčit k návratu, jak ho získat zpět.

Tyto snahy se v naprosté většině případů zcela míjí účinkem. Ba naopak často v tom druhém vzbuzují negativní pocity, lítost, opovržení a jistotu, že rozchod byl pro ně tou správnou volbou.

Návrat po rozchodu je sice v některých případech možný, ale musí chtít oba dva a oba dva musí být ochotni ve vztahu mnohé změnit. Protože pokud se k sobě dva lidé po rozchodu vrátí bez toho, aby něco změnili, v naprosté většině případů se zanedlouho rozejdou znovu a celá situace se opakuje.

Proto pokud už skutečně k rozchodu došlo, snažte se to brát jako realitu. Ten člověk s vámi být nechce, nejste mu dost dobří. Chcete se snažit získat zpět člověka, který vás opustil a pro kterého nejste dost dobří, nebo se raději zaměříte na svůj vlastní život a pokusíte se najít někoho, s kým vám bude dobře a kdo vás skutečně docení?

Jak se skutečně vyrovnat s rozchodem

Nebuďte sami. Pokud budete osamotě, vaše mysl bude mít tendence neustále se k tomu vztahu a rozchodu vracet, neustále přemýšlet, co jste mohli udělat lépe, jinak a podobně. Tím se budete pouze točit v začarovaném kruhu a dál se neposunete.

Proto se snažte být s jinými lidmi. Choďte ven s přáteli. Navštivte rodinu. Spojte se se známými, které jste dlouho neviděli. Svěřte se někomu blízkému, komu důvěřujete a kdo vám bude oporou.

Plánujte si svůj čas na několik dnů dopředu. Nedovolte, abyste měli čas opět upadat do negativních emocí. Zaměstnejte se.

Začněte si plnit své sny, na které jste dosud neměli čas. Je to přece váš život a vaše sny, tak zbytečně nečekejte, až se vám splní sami, protože to se nikdy nestane.

Zbavte se společné minulosti, vyhoďte nebo někam pečlivě schovejte věci, které vám připomínají toho druhého a bývalý vztah. Sejde z očí, sejde z mysli. Toto známé pořekadlo na 100 % platí.

Snažte se zapracovat sami na sobě. Pracujte na svých dovednostech, koníčcích a zálibách. Snažte se stát lepším člověkem a pokud na sobě budete pracovat a budete sami se sebou spokojeni, uvidíte, že brzy potkáte jiného, úžasného člověka a na rozchod s ex si ani nevzpomenete.

Každý se s rozchodem vyrovnává trochu jinak, pro každého je to jinak obtížné. Pokud se vám podle výše uvedených rad nedaří s rozchodem vyrovnat, pokud máte pocit, že se neustále jen točíte na místě, stále vás to bolí a trvá to už mnoho měsíců bez nějaké změny, rozhodně kontaktujte odborníka. Je přeci zbytečné, aby vám to komplikovalo a ničilo život. Zavolejte mi nebo napište email a já vám pomohu se z těchto problémů dostat a rozchod konečně překonat.

autor článku: Karel Chába