Začínat konverzaci s někým, kdo nás zaujal a koho se snažíme zaujmout my, není vždy snadné. Zvolit je třeba nejen správný způsob a styl oslovení, ale také téma. Jaké téma vybrat se dočtete na následujících řádcích.

Jak najít společnou řeč v každé situaci? Zvolte správné téma konverzace

Konverzace je klíčem k navazování a budování spojení s ostatními lidmi a partnerské vztahy nejsou žádnou výjimkou. Právě na ně (ať už v podobě krátkodobých známostí, nebo vztahů na celý život) se zaměříme při hledání těch nejvhodnějších témat na konverzaci. Nezáleží přitom na tom, zda se setkáváte osobně či online, nalezení správného tématu může rozpačitou konverzaci dvou lidí, kteří se právě poznali, proměnit ve velmi příjemný a oboustranně přínosný zážitek. 

To, jaké téma první konverzace zvolíte, se bude samozřejmě odvíjet od situace, v níž se nacházíte (večírek s přáteli, firemní teambuilding, náhodné setkání na ulici, Tinder nebo jiná online seznamka apod.), ale také na vašem záměru (nezávazný flirt versus dlouhodobý vztah). Více o tom se dočtete v článku Jak začít konverzaci. 

Existují ale témata, se kterými vedle (skoro) nikdy nešlápnete, ať už jsou vaše okolnosti jakékoliv. 

Top 10 témat na konverzaci

Inspirujte se deseti oblíbenými tématy na konverzaci, která snadno uplatníte v nejrůznějších situacích:

 1. Cestování: Dotazy na oblíbená místa, nezapomenutelné zážitky nebo sny o budoucích destinacích mohou otevřít dveře k zajímavým rozhovorům… a budete-li mít trochu štěstí, možná i ke společným cestám (životem).
 2. Práce či studium: Konverzací na téma povolání nebo studijního oboru snadno odstartujete debatu o profesních zájmech, cílech, úspěších a výzvách… a možná i vztah, který už tak dlouho hledáte.
 3. Zájmy a koníčky: Nejen prací živ je člověk: zjistěte, co druhý rád dělá ve volném čase. Může to být sport, umění, vaření, hra na hudební nástroj nebo cokoliv jiného, co druhého zajímá. Podělte se o své koníčky, nalezněte ty společné a pusťte se do jejich společného provozování. 
 4. Film a knihy: Zeptejte se druhého na poslední film, který viděl, nebo knihu, kterou přečetl. Diskutujte o oblíbených žánrech, hercích, autorech… anebo spolu rovnou vyrazte do kina či knihovny! 
 5. Hudba a kultura: Posloucháte stejnou hudbu, nebo jste se oba zúčastnili kulturní akce (koncertu, výstavy, divadelního představení…), která nedávno proběhla ve vašem městě? Výborné téma na první, druhou, třetí… konverzaci a třeba i na zbytek života.
 6. Technologie: Téma nejen pro geeky, ale pro všechny, kteří nezaspali posledních pár desítek let. Právě jste si pořídili nejnovější iPhone nebo vás fascinují samořídící auta? Třeba jste právě s druhým našli něco společného, mluvte o tom. 
 7. Jídlo: Proberte své kulinářské zážitky, recepty nebo restaurace. Zjistěte, jaké jsou vaše oblíbené kuchyně, exotické pokrmy a gastronomická dobrodružství… a rovnou přitom vyberte podnik, kde se sejdete příště.  
 8. Minulost: Vraťte se v čase a podělte se s druhým o své vzpomínky na dětství, oblíbené filmy nebo hudbu z dob vašeho mládí. Lehce, s humorem a nadhledem. 
 9. Budoucnost: Je-li to jeden z vašich prvních rozhovorů, zapomeňte raději na svatbu a děti, ale na budoucnost se podívejte třeba z pohledu našeho světa nebo planety. Co nás asi čeká v roce 2030? Jak budeme cestovat za 20 let? Spekulujte a bavte se u toho.  
 10. Psychologie: Jste-li tak oba nastaveni, nebojte se debatovat o emocích, lidském chování a vzorcích myšlení. Toto téma může vést k hlubokým a zajímavým diskuzím o lidské povaze… a kdo ví, možná se o druhém dovíte něco, co vás opravdu příjemně překvapí. 

Originální témata na konverzaci: vystupte z řady

S 10 výše zmíněnými tématy na konverzaci určitě neurazíte. Chcete-li druhého ale skutečně zaujmout a vystoupit z řady předchozích nápadníků, zkuste na to jít „od lesa“ a vybere si téma skutečně originální. 

Vyzkoušejte například tato:

 • Fantasy: Diskutujte o světech, které (možná) existují jen ve vaší fantazii. Ukažte tak druhému, jak jste kreativní a že vaší představivosti se meze vskutku nekladou. 
 • Nepoznaná místa: Místo destinací, které jste navštívili, mluvte o místech, kam se toužíte podívat a proč. Poodhalte svého dobrodružného ducha a bezmeznou zvědavost.
 • Alternativní historie: Představte si společně s druhým, jak by se svět mohl změnit, kdyby se určité historické události odehrály jinak. Fascinující, že?
 • Skrytá budoucnost: Doveďte téma budoucnosti až na futuristickou úroveň. Jak bude svět vypadat za 100, 200, 500 let? Budeme cestovat vesmírem, teleportovat se z místa na místo…? Nechejte se unést! 
 • Mindfulness a seberozvoj: Nestyďte se druhého upozornit na své slabiny, na kterých pilně pracujete. Proberte koncept žití „teď a tady“… a možná se do jeho praktikování pustíte hned příště společně.

První konverzaci s druhým většinou předchází pohledy (a jiné neverbální signály těla). Víte například, Co znamená, když si vás muž prohlíží?

Buďte autentičtí a upřímní, témata ke konverzaci se vám budou hledat snáz

Ať už zvolíte některé z oblíbených či originálních témat ke konverzaci, která jsme si nastínili výše, nebo vymyslíte svoje vlastní, pamatujte: buďte při konverzaci autentičtí, upřímní a respektujte druhého i sami sebe. Když druhému otevřeně odhalíte své záměry, zásadním způsobem zvýšíte svoji šanci na to, že první konverzace nebude zároveň i vaše poslední.

Konverzace a komunikace není jen o mluvení, ale i o naslouchání. Jak to dělat správně, zjistíte například v článku Naslouchání ve vztahu

Nenašli jste ani po přečtení článku téma, na které byste rádi diskutovali? Nejste si jistí, jaké téma na (první) konverzaci s člověkem, který vás zaujal, zvolit? Nezoufejte, rád vám pomůžu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába