Chci se rozejít s partnerem

Není jednoduché být opouštěným ale rovněž není vůbec příjemné být tím, kdo opouští. Pokud jste pevně rozhodnuti k rozchodu, může vám pomoci si určité věci ujasnit tento článek.

Co je dobré vědět, když se chcete rozejít s partnerem

Vybrali jste si svého partnera, protože jste se domnívali, že je pro vás tím pravým. Možná se tato volba ukázala brzy jako špatná. Ale je docela dobře možné, že až vnitřní a vnější změny v průběhu času měly za následek vzájemné odcizování, absenci společných cílů a postupné vyhasínání vztahu.

Skutečnost, že chcete vztah ukončit neznamená, že jste špatný člověk a děláte tím něco nemorálního – i když je docela možné, že váš partner to takto může vidět.

Uvědomte si, jestli byste chtěli být v roli vašeho partnera, kterému někdo pouze předstírá, že je milován, a přitom touží po rozhodu? Čím déle budete totiž pouze udržovat nefunkční vztah bez snahy na obou stranách jej nějak zlepšit, tím více ztrácíte nejen svůj čas, ale i čas vašeho partnera.

Ujistěte se v přesvědčení, že se chcete opravdu rozejít

Je pravděpodobné, že máte pochybnosti, jestli se s partnerem opravdu rozejít a vztah ukončit. Je dobré si uvědomit takové věci, které se vám ve vztahu nedařily řešit. Které z vašich potřeb nebyly naplňovány? Které konflikty se vám nedařilo vyřešit? Ve kterých oblastech jste se cítili zklamáni? Co nemůžete odpustit? Proč je pryč vaše důvěra v partnera? Zapište si všechny důvody, proč chcete vztah ukončit. Mohou vám pomoci v posílení svého rozhodnutí k rozchodu, ale také mohou být užitečné v rozhovoru s partnerem o rozchodu.

Zvolte vhodný čas pro rozchod

Vyberte si pro oznámení rozchodu pokud je to možné takové období, kdy váš partner není nijak znevýhodněn, či oslaben jinými problémy (třeba v zaměstnání) nebo fyzickým stavem (leží v nemocnici po operaci). Někdy také pomůže si pohovořit na neutrálním místě, třeba na procházce, či na lavičce někde v přírodě.

Promluvit si s partnerem z očí do očí?

Někteří lidé mají pocit, že sms či e-mail je vhodný a bezproblémový způsob, jak ukončit vztah. Tato forma rozchodu je totiž může ochránit před nepříjemnými diskuzemi, slzami, výčitkami a negativními reakcemi partnera. Nicméně vždy musíte zvážit, co přesně je vašim cílem. Pokud je vám jedno, jak to bude vnímat partner a chcete naplnit heslo „účel světí prostředky“, pak to může být i rozchod po sms. To třeba v situaci, kdy se partner projevuje agresivně anebo kdy víte, že byste to neustáli a zase by vás vtáhl do vztahu. Pokud se je vašim hlavním cílem se rozejít „férově“, pak by to mělo být s očí do očí.

Připravte si, jak se s partnerem rozejdete

Formulujte jasné svůj záměr rozejít se. Pokuste se zamyslet nad formulacemi slov, kterými sdělíte partnerovi, že se chcete rozejít. Řekněte partnerovi upřímně a bez vytáček, že už s ním nechcete dále být, a že není vhodný partner pro vás. Váš partner bude možná šokován a také rozrušen. Bude chtít vysvětlení, budou ho zajímat důvody, proč se chcete rozejít. Nemusíte pokud nechcete vysvětlovat důvody svého rozhodnutí.

S největší pravděpodobností mu stejně žádný (ani ten se kterým souhlasí) z těchto důvodu, které mu sdělíte emocionálně neuleví. Bude se na ně schopen podívat s nadhledem a uznat je, zřejmě až po nějakém čase. Připravte se na to, že váš partner může také reagovat hněvem, možná i zlobou a křikem. Možná vás bude chtít přesvědčit, ať změníte názor. Může také ztrácet nad svým chováním kontrolu, protože se bude cítit jako ve stavu ohrožení. Snažte se být na jedné straně empatiční, na druhou stranu ale neustupujte ze svého rozhodnutí. Připravte si různé možné scénáře, co se může dít, a jak budete reagovat.

Trvejte na rozchodu

Nemlžte a nenechávejte si zadní vrátka. Nemyslete si, že partnerovi ušetříte bolest, pokud se s ním budete snažit rozejít třeba takovými „milosrdnými“ větami:

„Stále tě miluji, jen si potřebujeme nějaký čas od sebe odpočinout.“

„Možná se za nějaký čas dáme opět dohromady.“

„V hloubi duše tě stále miluji, ale okolnosti nám nepřejí.“

Buďte raději upřímní. Tím, že v partnerovi vzbudíte naději, kterou pak nemůžete naplnit, uděláte pro něj rozchod ještě daleko bolestnější. Když budete mluvit na rovinu, můžete mít pocit, že budete působit tvrdě a bezcitně, ale partnerovi tak pomůžete, aby snáze pochopil, že to s rozchodem myslíte vážně. Může tak rychleji zpracovat v sobě rozchod, a dříve pochopí, že musí hledat nový směr a perspektivu ve svém životě.

Ukončení vztahu je vždy závažným rozhodnutím. Současně ale tento krok nabízí vám i vašemu partnerovi příležitost najít v životě jak nový směr, tak si najít časem i nového partnera pro život, s nímž si můžete lépe naplnit své představy o harmonickém vztahu.

Pokud se potýkáte s problémy ať ve vztahu, či týkající se vás či partnera v souvislosti se vztahem, neváhejte kontaktovat partnerského poradce a vybrat si jednu z možných konzultací zde.

autor článku: Svatava Kaletová, studentka kurzu partnerských vztahů

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů