Asi zklamu ty, kteří čekají článek o parapsychologii, čí paranormálních jevech. Ghostingem se v dnešní době totiž označuje jeden jev, nebo lépe řečeno nešvar, týkající se rozchodu.

Co je to ghosting?

Možná jste o ghostingu ještě neslyšeli. Ale třeba jste se s ním již reálně setkali – ať již osobně nebo u někoho ve vašem okolí. Také jste si ale možná sami na ducha zahráli. Podle toho co slýchávám já, jej uplatňují při rozchodu častěji muži (ovšem ani ženy nezůstávají pozadu).

Ghosting pochází z anglického slova ghost – duch – jde tedy o takový rozchod, kdy se jeden z partnerů stane obrazně řečeno „duchem“. Přestane pro protějšek existovat, neodpovídá na vzkazy, nebere telefon, hraje mrtvého brouka. Určitě jste ale někdy slyšeli nějakou ženu vyprávět o tom, jak se s ní na začátku vztahu partner rozešel bez vysvětlení, prostě s ní přestal z ničeho nic komunikovat.

Tyto rozchody se týkají vztahů, kde spolu partneři zatím nežijí, mnohdy mezi nimi nejsou zatím žádné pevnější vazby. Asi sami tušíte, že po dvacetiletém manželství ghosting dost dobře praktikovat nelze. Ghosting se děje v období, kdy s partnerem začínáme, poznáváme se, ale máme pocit, že už tak nějak patříme k sobě, zkrátka chodíme spolu.

Slečna Hanka píše na Facebooku do jedné skupiny tento příspěvek: „Ahoj holky, už nevím co mám dělat. Mám přítele, jsme spolu 3 měsíce. Vše bylo mezi námi po celou dobu fakt krásné. Jenže teď je to už přes týden, co mi přítel nenapsal. Naposled napsal, že je nemocný, že má horečky. Od té doby se neozval, nereaguje na zprávy, nebere telefon. Napsala jsem tedy sms jeho kamarádovi, že mám o přítele obavy, ať jej zkontroluje u něj doma.

Asi za dvě hodiny mi jeho kamarád napsal, že je přítel v pořádku, že mu vyřídil, že se mi má ozvat, že mám o něj obavy. To bylo předevčírem, a od té doby zase nic. Co myslíte, mám za ním jet? Marně celé dny přemýšlím, co se mohlo stát. Proč mi ani neodepisuje, když mu píšu, že se o něj bojím?

Asi už tušíte, že Hanka má čest zrovna s takovým „duchem“. Utnul s ní veškerou komunikaci bez jakéhokoliv vysvětlení. Pokud se přece jen s takovým partnerem Hanka setká – nejspíš jej jak píše ona navštíví, bude to mít pravděpodobně takový scénář. Partner se bude tvářit jakoby nic, mnohdy má takový partner nějakou výmluvu (mnohdy i celkem nesmyslnou), proč se neozýval. Žena jako Hanka pak přesvědčí sebe samu, že je vše v pořádku, jinak by přece něco řekl. A co následuje? Dotyčný se pak zapírá ještě důkladněji. Začne předstírat, že vůbec neexistuje.

Jedna moje kamaráda měla takových „duchů“ několik. Vždy byla přesvědčena, že se muselo něco vážného jejímu příteli stát, že je jistě v márnici, v lepším případě těžce zraněný leží v nemocnici. Ona se pak vždy sama sebe a také mě ptala, jestli je opravdu pro některé partnery tak těžké přijít anebo jen zatelefonovat a říct: „je konec“.

Proč lidé praktikují ghosting při rozchodu?

Co vede jednoho z partnerů k takovému chování, kdy hraje mrtvého brouka, místo aby řešil věci upřímně a narovinu? Jsou tito lidé opravdu tak neupřímní, necitelní a zkažení ? Proč vlastně v dnešní době chytrých telefonů, kdy jsme téměř stále na příjmu, najednou začnou předstírat, že jsou minimálně někde v poušti, kde se s nimi není možné kontaktovat?

Lidé, kteří praktikují ghosting bývají jako každý jiný člověk samozřejmě primárně zaměřeni na to, aby se vyhnuli své vlastní emoční nepohodě, což je přirozené. Bohužel často nemyslí na to, jak se asi cítí druhá osoba. Proto ghosting souvisí částečně se schopností dotyčného říkat i nepříjemné věci narovinu.

Při rozchodu tváři v tvář je třeba mnohdy ustát nepříjemný rozhovor, někdy i obviňování a výčitky. Muži pak neradi vidí třeba slzy (na které mnohdy nevědí jak reagovat) nebo nechtějí, aby je dotyčná třeba přesvědčovala o setrvání ve vztahu. Ženy zas často nemají chuť muži vysvětlovat, že jim třeba zase až tak nesedí, nepřitahuje je.

Není ani nic výjimečného na tom, když muži i ženy vlastně občas nevědí, proč o vztah přestali mít zájem. Prostě jen cítí, že to není ono. Nezřídka se také objeví na obzoru někdo další, kdo se zdá být vhodnější. A tak se nám nechce nic vysvětlovat, někdy nevíme ani, co vlastně říct. Vztah pro nás zatím tolik neznamenal. Rozchod nám přijde méně bolestivý, když vztah vyšumí, půjde tak nějak do ztracena.

Někdy nechceme říci rovnou, že nás ten druhý zase až tak nebere, a že ve vztahu nechceme pokračovat. Říkáme si, k čemu mu vlastně bude když řekneme pravdu? Jen toho druhého zraní, budu se pak zřejmě cítit špatně já i on. Ovšem pokud se v životě oháníme tím, že je upřímnost pro nás ve vztahu důležitou vlastností, měli bychom začít především u sebe.

Jaké má ghosting následky?

Bohužel rozchod ve formě ghostingu není pro opouštěného partnera lepší variantou, než mu říci do očí, jak se věci mají. Takový partner pak může být delší dobu nejistý, přemýšlí, co mohl udělat špatně, co mohlo druhému třeba vadit, může mít pocit méněcennosti. Dělá si pak různé domněnky a představy, které nemusí mít vůbec nic společného s realitou. To vše může snížit jeho sebevědomí i podlomit důvěru k budoucím partnerům. Rozchod formou ghostingu mu pak ublíží více, než vyjasněný rozchod.

Jak na ghosting reagovat?

Ghosting určitě není dobrý ani slušný způsob, jak se s někým rozejít. Musíme ovšem jeho existenci vzít na vědomí. Také si budeme muset zvyknout na to, že jde o jev, který jen tak z našich životů zřejmě nezmizí. Pokud se partner odmlčí, je dobré to nějakou dobu respektovat. Třeba potřebuje čas na to, aby si ujasnil, co k nám cítí, ale může to také znamenat, že o nás prostě už nestojí.

V obou případech je pak zbytečné jej neustále kontaktovat, a chtít cokoliv řešit či vysvětlovat. Možná takový člověk totiž ani sám nezná odpověď, proč nejsme zrovna my pro něj tou pravou či pravým. Je lepší to nechat být, a počkat si na někoho, pro koho tím pravým budeme.

Pokud se nacházíte v podobné situaci a nevíte co dělat, neváhejte a kontaktujte mě v sekci konzultace.