Většina lidí si dává předsevzetí, že zhubnou, budou více cvičit, zdravěji jíst a podobně. Jste na tom podobně? A dali jste si nějaká novoroční předsevzetí, která se týkají vašeho vztahu?

Sice je pravda, že novoroční předsevzetí většinou moc nefungují, ale pokud chcete skutečně váš vztah změnit k lepšímu, je to možné. Chceteli přinést do vašeho vztahu nové pozitivní návyky, nečekejte až na konec roku. Nejlepší čas kdy začít, je právě teď.

Zaměřte se na drobné akty vlídnosti

Štědrost a vlídnost jsou magické. Díky nim se cítí dobře jak váš partner, tak i vy. Je vědecky prokázáno, že štědří lidé žijí déle a jsou spokojenější. Nemusí jít o žádné drahé dárky. Prostě jen dávejte pozor a hledejte možnosti, jak můžete svého partnera potěšit. Jak mu můžete vyjít vstříc, aby byl jeho život jednodušší a příjemnější. Dopřávejte svému partnerovi pozornost, kterou si zaslouží. Nepočítejte kdo, co, komu a kolik věnoval. Obdarovávejte proto, že chcete. Ne proto, že máte pocit, že byste měli tomu druhému něco vrátit nebo dokonce proto, aby vám byl zavázán. Drobné akty štědrosti pak často vzbudí to samé i ve vašem partnerovi.

Pomozte partnerovi, aby se cítil bezpečně

Snažte se ve vašem vztahu budovat důvěru. Ukažte vašemu partnerovi, že s vámi se nemusí ničeho obávat. Že se vám může s čímkoliv svěřit, že se mu nevysmějete, že jeho problémy nebudete považovat za nicotné.

Pozor na představy, které si tvoříte

Ve vztahu si často tvoříme o druhém i o vztahu představy, které nemusí být tak docela založené na realitě. Většinou jsou výsledkem našich tužeb a přání. Tyto tužby a přání pak promítáme do vztahu a máme pocit zklamání, když nejsou naplněny. Dívejte se na váš vztah realisticky a nenechte se unášet nerealistickými představami, které vám vnucují romantické filmy, knihy či časopisy.

Zapracujte na komunikaci ve vztahu

Komunikace ve vztahu je naprostý základ, bez kterého se žádný plnohodnotný vztah neobejde. Přesto spolu mnoho párů komunikovat příliš neumí a to bývá zdrojem mnoha zbytečných hádek a problémů. Více o komunikaci ve vztahu si přečtěte v článku Proč musí být vztah o komunikaci.

Dopřejte si společný čas bez techniky

Udělejte si spolu se svým partnerem čas jeden na druhého. To neznamená, že si spolu sednete k televizi nebo k počítači. Odstupte od obrazovek, odložte mobily a jiné technické hračky a věnujte se skutečně jeden druhému. Povídejte si, sdílejte své pocity, představy a touhy. Dopřejte si krásné ryze lidské chvíle, které jsou v dnešním přetechnizovaném světě tak vzácné. Dáte tak zároveň svému partnerovi najevo, že on je pro vás to důležité, nikoliv nové zprávy v emailové schránce nebo nový díl seriálu.

A jaké předsevzetí do vztahu jste si dali vy? Podělte se s ostatními v komentářích.

autor článku: Karel Chába