V článku se zamyslíme nad tím, proč se vůbec ptáte na to, jestli váš vztah funguje, a podle kterých základních parametrů si to můžete ujasnit.

Jak poznáte, že váš vztah nefunguje? A proč se vlastně ptáte? 

Zamyslíme-li se nad tím, proč se někdo ptá, jestli jeho vztah nefunguje, můžou nás napadnout tyto odpovědi. Za prvé to může znamenat, že takový člověk nerozumí sám sobě, sám sebe dostatečně do hloubky nezná a neví, jaké má potřeby, díky čemu by se mohl cítit spokojený. K tomu samozřejmě patří i to, že teoreticky nemusí znát základní principy fungování vztahu, ale ani svůj protějšek.

Další věcí, proč si někdo takovou otázku pokládá, může být to, že je svým protějškem vědomě nebo nevědomě manipulován. Tím mám na mysli, že pokud se zabýváte tím, jak poznat, jestli váš vztah nefunguje, můžete být sice nespokojení, ale váš protějšek vám až vnucuje, že k tomu nemáte důvod. Vy pak samozřejmě pochybujete nejen o sobě, ale i o tom, jestli máte právo na to být nespokojení. Zda máte právo na to, aby byly naplňovány vaše potřeby.

Než se pustíme do toho, jak poznat, že váš vztah nefunguje, chtěl bych říci, že to, že se občas pohádáte, že každý máte více či méně jiný názor na jednu věc, ještě neznamená, že váš vztah nefunguje. Hádky jsou svým způsobem ve vztahu v pořádku, protože slouží k výměně názorů nebo k tomu, abychom vybili negativní energii. Tím ale myslím hádky, ve kterých si věc nakonec vysvětlíte a situaci vyřešíte. Pak teoreticky není problém, že se hádáte.

První kritérium nefunkčního vztahu: dlouhodobá nespokojenost 

Teď už ale pojďme k hlubšímu zamyšlení nad tím, jak zjistit, jestli váš vztah funguje nebo nefunguje. Každý člověk je přirozeně jiný a každý má jinou představu o tom, co je to spokojenost. Nicméně hlavním měřítkem toho, jestli váš vztah funguje nebo ne, je to, jestli jste v něm spokojení. Nenechte si nikým vnucovat, že se pletete, že váš vztah by měl vypadat jinak, nebo že naopak vypadá skvěle, a vy proto nemáte žádný důvod k nespokojenosti. 

Jednoduše je to tak, že pokud jste vy nebo váš protějšek nespokojení, váš vztah nefunguje. Je jedno, co si o tom myslí partner a zda je nespokojenost jednostranná nebo vzájemná: vztah jsou dva lidé, tito dva lidé jsou propojení a tvoří něco, co je celkem, každý dává 50 procent. Proto pokud se zamýšlíte nad tím, jestli váš vztah funguje nebo ne, nenechte se vaším protějškem (nebo třeba médii) manipulovat ve smyslu, že vztah by měl vypadat tak nebo onak, a pokud jste nespokojení, jste divní.

Nenaplněné potřeby a špatná komunikace = známky nefunkčního vztahu

To, co nás dělá spokojenými ve vztahu, jsou naplněné potřeby. Pod potřebou si můžeme představit cokoli hmotného (peníze, auto apod.), ale samozřejmě také sociální a psychologické záležitosti. Tedy to, že se potřebujeme jakkoli cítit, že potřebujeme vnímat vlastní hodnotu, sounáležitost s protějškem, že chceme mít děti a chceme je určitým způsobem vychovávat apod. Pokud vaše potřeby nejsou více než několik měsíců naplňovány a vy subjektivně cítíte nespokojenost, můžeme říct, že váš vztah nefunguje. 

Dalším měřítkem nespokojeného a nefungujícího vztahu je nefunkční komunikace, tedy například to, že se váš partner nechce zúčastňovat na tom, abyste spolu o vztahu a společných problémech mluvili. Nefunkční komunikace jde vždy ruku v ruce s nenaplněnými potřebami. Bez komunikace, kde se budete chtít pochopit, dát si emocionální podporu, kde budete chtít druhému vysvětlit, co se ve vás děje, budete se chtít vžít do druhého, pomoci mu, třeba i jen emocionálně, se samozřejmě nemůžete nikam posunout, nemůžete naplňovat vaše potřeby. 

Je váš vztah nefunkční? Takto si verdikt zjednodušíte 

Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jestli je váš vztah nefunkční, svým způsobem si to zjednodušte. Říkám to proto, že někteří klienti se mi svěřují, že už se ve věci tak ztratili, že netuší, kde je nahoře a dole. A vlastně už ani neví, proč se začali zamýšlet nad tím, jestli je jejich vztah nefunkční. 

Pokud se více než několik týdnů necítíte spokojení, jste frustrovaní, nebo dokonce deprimovaní, myslíte si, že se svojí situací nemůžete nic dělat, pak teoreticky můžete svůj vztah považovat za nefunkční. Je přitom úplně jedno, co vám kdo říká, jestli média, kamarádi, rodiče nebo přímo váš protějšek. Podstatné je to, jestli jste spokojení vy jako jedinec.

Obecným parametrem toho, že jste nespokojení, jsou samozřejmě nenaplněné potřeby a nefunkční komunikace. Pokud byste totiž správně komunikovali, museli byste dojít k tomu, že buď vaše potřeby naplněny budou, nebo byste si uvědomili, že váš vztah už dál fungovat nemůže. To znamená, že už jeden z vás (nebo dokonce oba) není ochoten se svým protějškem vztah budovat, komunikovat a někam se posouvat.  

Narušená intimita v nefunkčním vztahu

Součástí všeho, co jsme si výše popsali, je emocionální a samozřejmě i sexuální intimita. Emocionální intimita je mimo jiné právě i komunikace. To znamená ochota se jeden druhému otevřít, ochota být jeden pro druhého emocionálně dostupní. A to jak psychicky, když se jeden druhému chcete svěřit, tak fyzicky, když potřebuje obejmout a cítit fyzickou blízkost. 

Pokud tedy není ve vašem vztahu v rámci naplňování potřeb emocionální a sexuální intimita a vy si myslíte, že už ji do vztahu nemůžete vrátit například proto, že jeden z vás to vnímá tak, že už žádnou intimitu ke svému protějšku necítí, můžeme opět říci, že váš vztah je nefunkční.

Nenechte se ale skutečně ovlivnit tím, co se často píše v médiích, kde se vykreslují úžasné romantické vztahy. Je to iluze, která je pro mnoho lidí nenaplnitelná, což není špatně. Je třeba uvědomit si, že každý člověk má jinou osobnost, jiné schopnosti, jiné cíle, jiné zkušenosti, jiné představy o životě… a i vztahy, kde se lidé hádají, teoreticky mají svůj účel a důvod, proč v nich lidé jsou.

Nedokážete se ani po přečtení článku rozhodnout, zda je váš vztah funkční nebo ne? Nezoufejte a obraťte se na mě. Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak ven z partnerské krize a Jak opravit nefunkční vztah