Buďte ve vztahu zdravým sobcem

Už jste někdy slyšeli toto?: „Myslíš jen na sebe, jsi sobec“. „V první řadě musíš myslet na ostatní, pak teprve na sebe“. Tyto „pravdy“ jsou velkým omylem mnoha lidí a vůbec si neuvědomují, jak jim to škodí. Mnoho z nás bylo vedeno rodiči nebo jinou autoritou k tomu, abychom zapomínali na své potřeby a ohlíželi se především na ty druhé a to je špatně, neb to vede především k naší osobní nespokojenosti, která se vždy musí projevit i na těch druhých.

Dlouhodobě potlačovat své potřeby, obětovat se pro druhé, dělat jen to, co chtějí ostatní, o co od nás požádají na úkor sebe, může vést k nespokojenému pocitu. Dělat kompromisy ve vztahu je velmi důležité. Udělat někdy pro druhého oč mě žádá, bez toho, že bych zato sám něco očekával, je také správné, ale vždy musíte mít na paměti i sebe a zdravou hranici.

Zkuste tedy v první řadě myslet zdravě na sebe. Uvědomit si, co vy potřebujete k tomu, abyste byli sami se sebou a ve vztahu spokojení. Opravdu si na to odpovězte. Málokdo to ví a dokáže to konkrétně popsat.

Začněte u drobnějších věcí. Myslete na to, zda skutečně chcete udělat to a ono, zda vás to bude naplňovat, dělat vám to radost, zda v tom vidíte smysl pro sebe, pro váš vztah. Ptejte se sebe, zda nechcete vyhovět jen ze strachu, že se ten druhý urazí, nebude vás mít rád, atd.

Řekněte svému protějšku, když se vám něco nelíbí a popište mu, jak jinak byste to chtěli.

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů